A háború kiszélesedésétől való félelem közepette az S&P nemzetközi hitelminősítő intézet péntek este megerősítette Izrael államadós-besorolását „A” szinten, de továbbra is negatív kilátással. A döntés hátterében a folytatódó harcok, az iráni fenyegetések és a gazdasági sérülékenység áll.
A hitelminősítő szerint a „Gázában újraindult katonai műveletek, valamint a Libanonban és Szíriában folyó hadműveletek továbbra is magas szintű biztonsági kockázatot jelentenek Izrael számára.” Bár a gazdasági növekedés az S&P várakozásai szerint 2025-ben elérheti a 3,3%-ot, a legnagyobb figyelmeztetés a bruttó államadósság várható növekedése:
- 2024: 67,8%
- 2025: 70%
- 2026: 70,8%
- 2027: 71,6%
Ez ellentétes az Izraeli Nemzeti Bank korábbi prognózisával, amely szerint az államadósság 2026-tól csökkenésnek indulna. A hitelminősítő ugyanakkor pozitívan értékelte, hogy Izrael adósságállományának csak kis része van külföldi kézben.
További kockázatok: vámháború, geopolitika és belpolitikai bizonytalanság
Az S&P szerint az Egyesült Államok új vámintézkedései – még ha közvetlenül nem is sújtják az izraeli szolgáltatásexportot – közvetetten így is károsíthatják az izraeli gazdaságot, különösen a technológiai szektort. A globális konjunktúra visszaesése és az amerikai tőkepiacok megrendülése szintén kockázatot jelentenek.
Az elemzés szerint Izrael kockázati felára emelkedett, a befektetői bizalom pedig alacsonyabb, mint a háború előtt volt. A középtávú GDP-növekedés az S&P szerint nem fogja elérni a háború előtti trendet, részben a tartósan magas tartalékos behívások és a palesztin építőipari munkások hiánya miatt.
A hitelminősítési előzmények
A három nagy hitelminősítő intézmény – S&P, Moody’s és Fitch – mind leminősítette Izraelt a háború kitörése óta:
- S&P: az „AA–” szintről előbb „A+”-ra (2024. április), majd „A”-ra (2024. október) rontott
- Moody’s: az „A1”-ről két lépésben „Baa1”-re csökkentette
- Fitch: 2024 augusztusában „A” szintre minősítette vissza
Mi befolyásolhatja a további minősítést?
Az S&P jelezte: további leminősítés is lehetséges, ha a katonai konfliktusok tartóssága rontja Izrael gazdasági kilátásait, a költségvetési egyensúlyt vagy a külső egyensúlyt. A dokumentum kifejezetten megemlíti az iráni válaszcsapások és a hutik rakétatámadásainak kockázatát is.
Az S&P szerint „a Hamasz elleni konfliktus rendezése még távolinak tűnik,” és annak alakulása jelentősen függ az amerikai kormányzat további lépéseitől.
Összefoglalva: Az S&P egyelőre nem rontotta tovább Izrael besorolását, de a „negatív kilátás” világos jelzés: amennyiben a biztonsági helyzet nem stabilizálódik, és a gazdaság nem mutat helyreállási jeleket, a következő lépés a további leminősítés lehet.
Főkép: Benjamin Netanjahu miniszterelnök és Becalel Szmotrics pénzügyminiszter a 2025-ös költségvetés szavazásán a Kneszetben, 2025 márciusában – Fotó: Olivier Fitoussi
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.