Napenergiával a földjükért – a beduinok új eszköze a megmaradásért

Tirabin al-Szana, Negev-sivatag – Egy poros út végén, félkész házak között, egy csillogó kupolájú mecset szomszédságában napelemek sorakoznak a dél-izraeli sivatag napsütésében.

A Tirabin (vagy Tarabin) törzs együttműködésbe kezdett egy izraeli napenergia-vállalattal, hogy napelemparkot létesítsen. A projekt nemcsak munkahelyeket teremtett a helyiek számára, hanem hozzájárul az országos elektromos hálózat megújuló forrásokból történő ellátásához is.

A beduin közösségek évek óta próbálják megerősíteni földhasználati jogaikat – gyakran rendezetlen települési státusszal és hatósági bontási végzésekkel szembesülnek. A napelemparkok telepítése ebben a küzdelemben új lehetőséget kínálhat számukra.

Egy civil szervezet szakértője szerint az ilyen jellegű beruházások segítenek abban, hogy a földet hivatalosan is a falvakhoz sorolják, ami megerősíti a közösségek pozícióját a földdel kapcsolatos jogvitákban.

A földhöz való jog kérdése

A Negev-sivatagban mintegy 300 000 beduin él. Közülük körülbelül 110 000-en olyan településeken laknak, amelyeket az izraeli állam nem ismer el hivatalosan. Ezek a közösségek gyakran nincsenek bekötve a közműhálózatokba, és fejlesztési lehetőségeik is korlátozottak.

Az elmúlt években civil források szerint jelentősen nőtt a bontási végzések száma az ilyen településeken. A helyi jogsegély-szervezetek szerint több ezer épületet bontottak le, és sok család kényszerült bizonytalan lakhatási körülmények közé.

Egy jogvédő csoport munkatársa úgy fogalmazott: jelenleg sok család él ezekben a falvakban fedél nélkül, szabályozatlan viszonyok között – a helyzet az elmúlt két évtized legkomolyabb eszkalációját idézi.

A törzsi közösségek képviselői szerint a cél egyszerű: békés, méltóságteljes élet a hagyományaik tiszteletben tartása mellett.

Egy infrastruktúra-fejlesztéssel foglalkozó szakértő szerint a napenergia-beruházások nemcsak gazdaságilag előnyösek, hanem erősítik a földhöz való kötődést is. Azok a családok, amelyek ilyen projektet indítanak saját területükön, nagyobb eséllyel maradhatnak azon.

Szerinte ez egy olyan modell, amelyben mindenki nyer: a közösségek, az állam, és maga a régió is – a fenntartható fejlődés irányába tett lépésként értékelhető.

Um Batin: ahol a napenergia a játszóteret is védi

Egy másik beduin faluban, Um Batinban – amely hivatalos településként van nyilvántartva – a napenergiát más célra használják: egy helyi óvoda egész éves működtetését biztosítják vele.

Korábban a település egy dízelgenerátorra támaszkodott, amely nemcsak drága és zajos volt, hanem a levegőt és a talajt is szennyezte – különösen ott, ahol a gyerekek játszottak.

Az új napelemrendszer ezzel szemben nemcsak árnyékot nyújt, hanem megbízható áramellátást biztosít az óvodának. A dolgozók szerint jelentős előrelépést hozott a kényelem és az oktatási eszközök használhatósága terén is.

Az intézményben most már működik légkondicionáló, vetítő, és stabil világítás – mindezt környezetbarát módon.

A projekt vezetője szerint az iskolai és óvodai napenergia-kezdeményezések hosszú távon is megtérülnek. Nemcsak energiát takarítanak meg, hanem tiszta forrást is biztosítanak, miközben csökkentik a fenntartási költségeket.

A fejlesztés egy tágabb kísérleti program része, amely célul tűzte ki, hogy minél több oktatási intézményt kapcsoljon be megújuló energiával működő rendszerekbe.

Bár vannak még adminisztratív és technikai kihívások, a kezdeményezők remélik, hogy a jövőben bővülhet a program. A projektvezető úgy fogalmazott: az lenne az igazi cél, hogy minden beduin faluban működjön legalább egy ilyen napelemes rendszer.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét