Tíz palesztin újságírót tartanak fogva az izraeli hatóságok, közülük hatot bírósági eljárás nélküli, úgynevezett adminisztratív fogságban – közölte a Háárec című újság kedden.
A palesztin erőszakhullám októberi kitörése óta tizenkilenc újságírót és más, médiában dolgozó szakembert tartóztattak le a hatóságok. Közülük tízen jelenleg is fogságban vannak.
Az izraeli biztonságiak szerint nem újságíró munkájuk miatt tartóztatták le őket, hanem mert terrorszervezetekkel álltak kapcsolatban. A Palesztin Hatóság ugyanakkor a médiamunkások elleni fenyegető hadjáratról beszél.
A Palesztin Újságírók Szövetsége a nemzetközi médiaszövetségekhez és az Európai Újságíró Szövetséghez fordult. Az ötvenhárom éves Omár Nazalt, az egyik legismertebb adminisztratív fogságban lévő vezető palesztin újságírót a Jordániába vezető határnál tartóztattak le másfél héttel ezelőtt, amikor az Európai Újságíró Szövetség szarajevói találkozójára tartott.
Vasárnap Nazalt három és fél hónapos adminisztratív elzárásra ítélték, mert a Sin Bet belbiztonsági szolgálat szerint „törvénytelen tevékenységet végzett” a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (NFPF) nevű szervezetnek, és mert egy a szélsőséges szervezetek álláspontját képviselő, Falasztin al-Jaum nevű tévécsatorna vezetője lett. Ismerősei szerint viszont Nazal régen nem dolgozik ennél a tévénél és szabadúszó újságíróként helyezi el írásait különböző ciszjordániai lapokban.
Nazalt ügyvédje szerint a Bulgáriában februárban megölt NFPF vezető, Omar Zajed ügyében írt cikke miatt tartóztatták le, mertIzraelt vádolta Zajed meggyilkolásával.
A Palesztin Újságíró Szövetség vezetője, Mohamed Kalifa azt nyilatkozta a Háárecnek, hogy az izraeli hatóságok szerint nem a megszállás és az igazságtalanságok, hanem az újságírók által keltett uszítás okozta az ősszel kezdődött erőszakhullámot.
Izraelben február végén hatszázhuszonhét palesztint tartottal fogva bírósági eljárás nélkül a Sin Bet vádjai alapján. Számuk szeptember – az erőszakhullám kitörése – óta megduplázódott.
A több mint fél éve tartó erőszakhullámban huszonnyolc izraeli és két amerikai, valamint legalább kétszáz palesztin vesztette életét. A palesztinok többsége késeléses támadások vagy izraeli biztonságiakkal való összetűzések során halt meg.
Shiri Zsuzsa – MTI
Újságíró, az MTI jeruzsálemi tudósítója