30 éve, első találkozásuk óta megszokott módon tér vissza egymáshoz Ehud Banai, George Samaan és Salem Darwish, a legszebb úton, ami összekapcsolja a kultúrákat, a népeket, nyelveket, és embereket – a művészet útján.
“Nappal és éjjel váltakoznak, nappal és éjjel, éjjel és nappal. És ami jön, és ami lesz – minden tapasztalat, minden tett, minden fájdalom, minden szépség, minden dal – az, ami volt. Minden elveszett, minden visszatér, minden örök, minden elmondatott a föld hallgatásában.”
(Pinchas Sadeh: “Az élet, mint példabeszéd” c. Könyvéből.)
A régi barátok érdekes találkozásából egy koncert jött létre, ami az emberek, a föld, és a népek közötti szeretet, és tisztelet erős kötelékéből fakad. Az érzelmekkel, és humorral teli dalokkal, és történetekkel egy időutazásra visznek bennünket, összekapcsolják a galileai Rame falut, és Banai gyermekkorának Jeruzsálemét; felidézik előttünk a falu piaca, és a Mahané Jehuda illatait; a hangokat, és a dallamokat; a mezítláb a rögökön érzését; közeliek, és távoliak arcát; különbözőkét, és hasonlókét; elváltakét, de összekötöttekét – ahogy a koncertet nyitó énekből is érezni lehet, egy ismert arab népdal dallamával, ami arról szól, hogy minden egy, a kapcsolat a dolgok, az emberek, a népek lényegéből fakad, amiben több a közös, mint ami elválaszt.
Darwish, Samaan, Banai és Gil Smetana (aki útközben csatlakozott hozzájuk) arab-héber kétnyelvű előadást alkotnak, ami Ehud Banai ismert számait arab népdalokkal, és különböző arab költők által írt énekekkel szövi egybe. Egy olyan este, amin a folyó két partja – amik napjainkban úgy tűnik egymás ellen vannak – egy áramlatba folyik össze, a zene áramlatába.
Ehud a George-al, és Salemmel való kapcsolatról:
“Semmiféle ellentmondást nem látok az ezzel a földdel – amin apáim apái jártak, és örök, bölcs dolgokat mondtak róla – való történelmi, és szellemi kapcsolatom, és George, és Salem e földdel való kapcsolata között. Ellenkezőleg. Úgy látom, hogy még egy közös szeretetünk van, a zenén kívül. Vágytunk erre a földre, amikor San Franciscoban, és New Yorkban voltunk, és énekelünk neki, és írunk róla, és fájjuk a fájdalmait, örülünk az örömeinek, és… a bánat most ne legyen nagyobb.”
A 2016-os koncertkörút programja

Láncszem a természet szövedékében. És izraeli is. (A “provokál” néhány szinonímája szükség esetére: abajgat, babrál, bánt, birizgál, bizgerél, bolygat, bosszant, bőszít, cseszeget, csesztet, cukkol, dühít, feszeget, firtat, háborgat, heccel, hergel, húz, idegel, idegesít, incselkedik, ingerel, irritál, kötekedik, macerál, nem hagy békén, nyaggat, nyektet, nyúz, piszkál, piszkálódik, rejcol, szekál, szekíroz, szívózik, szurkál, zaklat, zargat, zavar, zseníroz.)
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.