Új izraeli módszer megduplázza a lombikbébi kezelések sikerét

Kétszeresére növelheti a lombikbébi-kezelések eredményességét egy Izraelben kifejlesztett módszer – közölte a Jediót Ahronót című újság honlapja, a Ynet egy nemzetközi kutatás alapján.

Egy helsinki termékenységi konferencián szerdán tartott előadás egy új-zélandi vezetésű nemzetközi kutatás alapján leszögezte, hogy a méhszövet előzetes stimulálásának módszerével végzett embrióbeültetések jelentősen megnövelték, akár megduplázták az embriók beágyazódásának valószínűségét.

Az új-zélandi kutatók nyolc kísérlet során összesen több mint ezer esetet vizsgáltak, és arra a következtetésre jutottak, hogy ha a nőkön a beültetés előtt elvégezték az Izraelben kidolgozott procedúrát, akkor jelentősen megnőtt az esélyük az embriók megtapadására, a kisbabák kihordására. Az esély kezelésenként átlagosan 9 százalékról 14-28 százalékra nőtt.

A módszert mintegy öt évvel ezelőtt dolgozta ki Izraelben Amiháj Baras professzor, a rehóvoti Kaplan kórház lombikbébiosztályának akkori vezetője. Kollégái eleinte kételkedve fogadták ötletét, azonban az eredmények magukért beszéltek, és Izraelben azóta elterjedt az általa javasolt orvosi procedúra.

a modszer megduplazza a megtermekenyites aranyat
Így működik a módszer: 1 – kis cső méhbe vezetése. 2 – méhfal megkarcolása és nyálka kiszívása. 3 – a nyálka és a méhfal ragadóssá válik az egyesülés során. 4 – a megtermékenyített petesejt méhbe vitele. 5 – a szövetek gyógyulása megnöveli a petesejt beágyazódásának esélyét

Baras véletlenül fedezte fel, hogy a méh falának előzetes felsértése segíti az embriók beágyazódását, amikor olyan nők méhébe ültette be a lombikban fejlődésnek indult embriókat, akiknél előzőleg biopsziával keresték a terméketlenség okát, és a biopszia mintavételéhez felkarcolták méhük szöveteit.

A kutatók szerint a “karcolásos módszer” mesterségesen gyulladást idéz elő a méh falán, ami új sejtek képződéséhez és egyenlőtlenebb felülethez vezet, megváltoztatja a nyálkahártyát, és ezzel elősegíti a beültetett embriók beágyazódását.

Egy viszonylag egyszerű, altatás nélkül végrehajtható beavatkozásról van szó, amelyet az embrió fogadása előtti hónapban háromszor végeznek el. Slómo Mesiah professzor, a módszer egyik híve általában csak legalább két sikertelen lombikbébi-kísérlet után javasolja a kellemetlen procedúra alkalmazását.

Izraelben az egészségbiztosítók két megszületett gyermekig fizetik a termékenységi kezeléseket, és ezért a nők számos alkalommal próbálkozhatnak a teherbe eséssel. Mesiah professzor beszámolt olyan esetről, amikor húsz sikertelen beültetés után a karcolásos módszerrel huszonegyedszerre jött létre a terhesség.

Ugyanakkor az új-zélandi kutatók hangsúlyozták, hogy a vizsgált esetek száma egyelőre csekély, az eredmények egyelőre nem egyértelműen bizonyítottak, és ezért óvatosan kell kezelni a módszer sikerét.

Shiri Zsuzsa – MTI

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.