A film, amelyben palesztin és izraeli lányok olvasnak fel részleteket Anne Frank naplójából, azzal a céllal készült, hogy a Közel-Keleten is megismerjék történetét
Iránban bemutatták azt a filmet, amelyben palesztin és izraeli lányok olvasnak fel részleteket Anne Frank naplójából, és amelyet a 2014-es háború alatt forgattak Gázában. A vetítés részleteiről nem tudni, mivel azt a teheráni hatóságok zaklatásától tartva titok övezi.
Az „Anne Frank: akkor és most” című filmben 10 lány szereplő – két izraeli és nyolc palesztin – olvas fel a fiatal holland lány naplójából, melyet a második világháború alatt írt rejtekhelyén.
Az arabul beszélő, angol feliratos filmet Jakov Sedlar horvát filmrendező készítette azzal a céllal, hogy megismertesse Anne Frank történetét azzal az arab világgal és Közel-Kelettel, ahol a holokausztot oly sokan tagadják, többek között Khomeini ajatollah, Irán Legfőbb Vallási Vezetője (1979–1989).
Egy amerikai filmes honlap beszámolója szerint (Deadline Hollywood) a titkos vetítést Sedlar hosszú előadása követte, aki arra biztatta a közönséget, hogy minél több információt szerezzenek a holokausztról. Sedlar megköszönte a – nevét titokban tartó – szervezőnek, hogy a film bemutatását lehetővé tette.
„Annak a fickónak, aki ennek a filmnek a bemutatását lehetővé tette, ez nem volt könnyű és egyszerű dolog. Ez valójában egy illegális vetítés volt” – nyilatkozta Sedlar.
A film gázai képeket használ hátterként, többek között olyanokat, ahol felhalmozott törmelékek látszanak, melyeket valószínűleg egy izraeli légitámadás eredményezett. A film más részeit Jaffón és Jeruzsálemben forgatták.
„Sokat beszélgettünk a művészet hatásáról a mai világunkban” – mondta Sedlar. – „A végén felállt egy diák és azt mondta: „Köszönjük, hogy ma valami újat tanított nekünk.”
A filmbemutató iráni helyszínét és szervezőjét nem nevezték meg, hogy őt és a résztvevőket az állami szervek esetleges büntetésétől megóvják.
TimesofIsrael/Izraelinfo
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.