Az iráni elnök, Haszán Róháni Washingtont bírálta, Mahmúd Abbász bocsánatkérést követelt Londontól a Balfour Nyilatkozatért, Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő pedig meghívta Abbászt Jeruzsálembe.
Az iráni elnök, a Palesztin Hatóság elnöke és az izraeli miniszterelnök egymás után szólalt fel csütörtökön az ENSZ Közgyűlés ülésszakán. Haszán Róháni Irán elnöke elsősorban a világhatalmakat ostorozta és mindenekelőtt az Egyesült Államokat bírálta. Többek között a szövetségi legfelső bíróság azon döntését, amely lehetővé teszi iráni javak lefoglalását, elkobzását. Róháni szerint a döntés „cionista csoportok nyomásgyakorlásának” tudható be, amelyek szerinte képesek a kongresszust „védhetetlen” döntésekre rábírni.
[irp posts=”46454″ name=”A jó arab az igaz arab”]A Palesztin Hatóság elnöke, Mahmúd Abbász történelmi időkhöz és eseményekhez nyúlt vissza a beszédében. Felszólította Nagy-Britanniát, hogy kérjen bocsánatot a száz évvel ezelőtt tett Balfour Nyilatkozatért, amelyben támogatta egy zsidó haza létrejöttét Palesztinában. Abbász ezt a nyilatkozatot hibáztatta a palesztin nép katasztrófájáért, és követelte, hogy London vonja le a következtetéseket, és ismerje el a palesztin államot.
Kijelentette azt is, hogy a megszállt palesztin területek izraeli betelepítése lerombolja a két állam létén alapuló megoldásba vetett minden reményt.
A palesztin politikus az ENSZ vezetőit arra szólította fel, hogy a 2017-es évet nyilvánítsák a palesztin területek izraeli megszállásának véget vető esztendőnek. Abbász szerint az izraeli telepek létesítése a megszállt ciszjordániai palesztin telepeken „lerombol” minden reményt, amit a két állam – Izrael és Palesztina – létrehozásába vetettek.
A palesztin vezető után felszólaló izraeli kormányfő, Benjamin Netanjahu meghívta a palesztin elnököt, hogy szólaljon fel a jeruzsálemi parlamentben, és kijelentette, hogy ő is örömmel mond beszédet Rámalláhban, a palesztin törvényhozásban.
Abbász pár perccel korábban elhangzott szavaira reagálva kijelentette: az izraeli-palesztin konfliktus soha sem az izraeli telepítésekről szólt. ” Ez soha sem volt így. Ez a konfliktus mindig is a zsidó állam létéről szólt” – mondta.
Netanjahu hangoztatta azt is, hogy az ENSZ – mint fogalmazott – „a kezdeti erkölcsi erőből erkölcsi bohózattá” alakult.
MTI / Izraelinfo
Újságíró, az MTI jeruzsálemi tudósítója