Néha nagyon tud hiányozni a magyarországi ősz, a szép színes levelek, az erdők ezer színben. Tudom, otthon meg mindenki az állandó nyarat irigyli. Szóval, ha már nagyon hiányoznak az őszi színek, főzök magamnak egy gyömbéres, fűszeres, csilis sütőtökkrémlevest. Ebben a levesben minden benne van, amit szeretek; kicsit keleties hatású a kedvenc fűszereimmel.
Ráadásul ezt a receptet az anyukámtól tanultam, amitől nekem nagyon otthonos ez a leves, és szuper, hogy amikor már kezd illatozni tőle a konyha, mindig olyan, mintha anyu is kicsit itt lenne. Anyukám amúgy nagyon jól főz, bizonyos ételeket csak úgy szeretek, ahogy ő csinálja. De emlékszem, nem volt ő mindig olyan igényes, mint most: gyerekkorom kedvenc emléke, amikor nagymamám főzött nekünk ebédet, és kérdeztük tőle, hogy mi lesz az ebéd, mondta, hogy fasírt krumplipürével. De legnagyobb meglepetésünkre mama krumplit kezdett hámozni, és mikor anyu hazajött, ordítva szaladtunk hozzá, hogy anyu, anyu, kééééééépzeld, a mama krumpliból csinálja a krumplipürét!!!!! És kicsit csalódott is voltam, mert jobban szerettem a porból készültet, annak olyan jó műíze volt. Hát ez a leves nem ebből az időből származik, azt gondolom már érzitek.
Ebben a levesben az is nagyon jó, hogy igazán jól variálható, sokféle fűszert elbír, és a zöldségekből is mindig annyi kerül bele, amennyi épp itthon van, vagy ahogy épp érzem.
Hozzávalók:
- 1,2 kg sütőtök
- 2 sárgarépa
- 1 közepes hagyma
- 1 zellerfej és a zöldje
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 cm gyömbér
- 1 kanál liszt
- 1 l húsleves alaplé
- 3 dl vagy két kis doboz kókusztej
- csili ízlés szerint
- 2 tk currypor
- 2 tk garam masala
- 1 tk római kömény
- só
- olívaolaj
- szerecsendió
- tökmag
A hagymát apróra vágom, és a egy kis olívaolajon megfuttatom, majd hozzáadom az apróra vágott fokhagymát és az apróra vágott gyömbért. Ha már jó illata kezd lenni, beleteszem a fűszereket is, és azzal is pirítom egy picit. Ezután beledobom az összes zöldséget, és jól átforgatom a hagymás-fűszeres keverékkel. Felöntöm az alaplével (ha nincs, akkor vízzel), sózom, borsozom.
Addig főzöm, amíg mindin zöldség puha nem lesz (15-20 perc). Ha kész, botmixerrel összeturmixolom az egészet és hozzáadom a kókusztejet, majd még egyszer összeforralom.
A tökmagot egy serpenyőben szárazon megpirítom, ez lesz a levesbetét. És ha van időm, csinálok hozzá zellercsipszet is. A zellert nagyon vékony kis szeletekre vágom, és forró olajban kisütöm.
Ha van otthon, akkor a tálalásnál akár egy pici tökmagolajat is lehet a tetejére tenni.
Beteávon!
Külön ezer köszönet Berger Gabinak a fotókért!
„Hobbi” szakács, foodie. Szenvedélyem a főzés, sütés, új éttermek felfedezése, új technikák megismerése. A világ minden konyhája érdekel, szeretek új ízeket megismerni. Imádok sok emberre főzni, akár a sivatag közepén is.