Néhány adat Izraelről, a világ századik legnagyobb országáról, ahol a világ lakosságának egy ezrede él.
- Nagyságát figyelembe véve Izrael a világ legnagyobb mértékben befogadó országa.
- Izraelben a legmagasabb a születési arányszám, valamennyi nyugati ország között.
- Izrael vezet az egy főre jutó múzeumok számát tekintve. Az egy főre eső új könyvek tekintetében a világon a második.
- A Microsoft egyetlen fejlesztési központja, az Egyesült Államok határain kívül, Izraelben van. A Motorola legnagyobb fejlesztési központja is itt működik.
- Izrael munkavállalóinak 24%-a rendelkezik felsőfokú végzettséggel, így ezzel Izrael az Egyesült Államok és Hollandia után a harmadik helyet foglalja el.
- A Közel-keleten Izrael ismert mint a datolyapálma egyik termesztési központja. Míg a datolyapálma magassága hat méter körüli és tizenhét kilogramm datolyát lehet szüretelni róla, az Izraelben kitermesztett példányokról 182 kg gyümölcsöt nyernek, amit izraeli fejlesztésű, a pálmafa magasságáig felnyúló traktorral szednek le.
- Izrael meghökkentő öntözési módszereket fejlesztett ki: az úgynevezett „csöpögtetéses” öntözés is izraeli találmány, mely a legaszályosabb területeken is lehetővé teszi a földművelést. Nem tartotta meg magának az eredményeit, szoros az együttműködés több afrikai országgal, vagy például az arizonai Hoppy indián törzs tagjaival.
- Két izraeli mezőgazdász érte el a világrekordként számon tartott 245 kg ezer négyzetméterről betakarított gyapot mennyiséget. A nagy gyapottermelő országokban is ez átlagosan hetven kilogramm körül van.
- Izrael a világ egyetlen országa, ahol az ezredforduló után több fa lett.
- Izrael vezet a világon a tudósai és technikusai arányát tekintve, az egy főre jutó tudományos munka tekintetében, illetve az egy főre jutó szabadalmak tekintetében is.
- Izrael gazdasága nagyobb, mint az összes szomszédjáé együtt.
- Izraelben a hulladék 85%-át környezetkímélő módszerekkel kezelik.
- Izrael egyike a Föld nyolc országának, mely képes műholdat föld körüli pályára állítani.
Rengeteg problémával kell szembenéznünk, nem lehetünk elégedettek, de kellemes néha a félig tele pohárnak a „tele-felét” szemlélni.
További cikkeink:
Salátakísérletező fotós grafikus túrázó blogger, az Izraelinfo alapító főszerkesztője