A zsidók arab országokból és Iránból történt kiűzetésének emléknapja, november 30.
Izrael kikiáltása után, 1948. november 30. és 1978 között mintegy 850 ezer zsidót – egyes kutatók szerint egymilliót – űztek el arab hazájából vagy Iránból, kizárólag zsidósága miatt. A legtöbben közülük minden vagyonukat hátrahagyva, vagy egy szál bőrönddel a kezükben menekültek, akárcsak korunk „migránsai”, hogy új hazára leljenek – általában Izraelben. Jelenleg mindössze 4315 zsidó él az arab országokban.

Hatalmas számuk ellenére ezen menekültek sorsáról alig hallani, mert Izrael heroikus erőfeszítéssel még a függetlenségi háború közepette is befogadta és letelepítette őket, szemben az arab országokkal, amelyek jelentős része máig nem adott állampolgárságot és egyenjogúságot az 1948-ban Izrael területéről elmenekült palesztinoknak és leszármazottaiknak.
Észak-Afrikában Marokkóból 259 ezren, Algériából 140 ezren, Tunéziából 100 ezren, Egyiptomból 75 ezren,

Líbiából 38 ezren vágtak neki a nagy útnak, életük semmiből történő újrakezdésének. Irakból 135 ezren, Jemenből 55 ezren, Törökországból 34 ezren, Libanonból 20 ezren, Szíriából pedig 18 ezren menekültek; Iránt 25 ezer zsidónak kellett elhagynia.
Ma már leszármazottaik Izrael zsidó lakosságának többségét jelentik, az egykori száműzöttek sikeresen megtanulták új hazájuk nyelvét, beilleszkedtek, s gyermekeik, unokáik közül sokan az ország vezetői között vannak. A sokszínű, sokízű, sokarcú Izrael színfoltjait jelentik, az ország multikulturális szövedékének meghatározói.


Kész főnyeremény: mindenevő főszerkesztőhelyettes, ír, olvas, beszél. Alapvetően naív ember, aki hisz benne, hogy írásaival szebbé, jobbá teheti Izraelt…
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.