Egy különösen viharos vita után első olvasásban megszavazta az izraeli parlament a mecsetekbe imára hívó müezzinek hangerejét korlátozó törvényt – jelentette szerdán az izraeli közszolgálati rádió.
A törvényjavaslat este tizenegytől reggel hétig megtiltja vallási célokra a hangszórók használatát és magas pénzbírságot ró ki arra, aki ezt nem veszi figyelembe. Az indítványt ötvenöten támogatták negyvennyolc ellenében. Még két szavazáson kell jóváhagynia a parlamentnek a törvényjavaslatot ahhoz, hogy törvényerőre emelkedjen.
Az úgynevezett „müezzin-törvényről” folyó tanácskozáson heves vita alakult ki a plenáris ülésen a közös arab lista parlamenti frakciójának tagjai és a kormánypártok képviselői között. Az arab lista politikusai rasszistának nevezték a törvényjavaslatot és „Allahu akbar!”-t (Isten a leghatalmasabb!) kiáltottak a jobboldali honatyák felé, Oded Forer, a Jiszráél Béténu (Izrael a Hazánk) nevű ultranacionalista jobboldali izraeli párt képviselője pedig terroristának nevezte az arab frakció tagjait.
Ajman Ode, a közös arab lista vezetője a vallásszabadság elleni támadásnak nevezte és széttépte a törvényjavaslatot és széttépte annak egyik példányát. Hasonlóan eljáró párttársaival együtt ezután kivezették az ülésteremből.
„A müezzin hangja a rasszisták előtt jött, és a rasszisták után is megmarad” – jelentette ki Ode a vita során. Dzsamal Zahalka arab képviselő az iszlám elleni hadüzenetnek nevezte a törvényjavaslatot, és azt hangoztatta, hogy „a jogszabály támogatóit nem a zaj zavarja, hanem az, hogy a hang ennek a földnek a valódi hovatartozására emlékezteti őket”.
Az arab képviselők felszólították az indítványt benyújtó Robert Ilatovot, hogy „menjen vissza Oroszországba”, mire ő válaszul Szaúd-Arábiába küldte képviselőtársait.
A jobboldali kormányzó pártokhoz tartozó, a javaslatot beterjesztő politikusok a Jediót Ahronót című lap kneszetbeli tudósítójának nyilatkozva visszautasították azt az állítást, hogy iszlámellenesség indította őket a jogszabály megszövegezésére.
A szöveget többször megváltoztatták, mielőtt a törvényhozók plénuma elé került és szigorították a megszegéséért kiróható pénzbírságot, amely jelenleg öttől tízezer sékelig (400-800 ezer forint) terjed.
Izraelben jelenleg is létezik törvény, amely tiltja az éjszaka csendjének megtörését a lakóövezetekben, de ennek alapján csak pár száz sékeles (néhány tízezer forintos) bírság szabható ki.