Nők és férfiak imádkozhatnának együtt a Siratófalnál?
Ezekben a napokban súlyos törést okozott a zsidó diaszpóra többségének vallási vezetői és az izraeli kormány között a kormány döntése, amellyel visszavonták a Siratófal koedukált szakaszáról szóló tavalyi döntésüket.
A diaszpórában többségben lévő, az Izraelben vallási monopóliummal rendelkező ultraortodoxoknál lényegesen liberálisabb vallási irányzatok, a konzervatívok és a reformzsidók tiltakoznak, és Izraelnek nyújtott támogatásuk megvonásával fenyegetőznek.
De vajon valóban radikális-e követelésük, vagy éppenséggel a Siratófal régebbi, történelmi állapotának visszaállítását követelik, – szemben az Izraelben napjainkban egyeduralkodóvá vált, és a kormányt zsaroló ultraortodox vallási szélsőséggel, – amikor a nemek szerint szeparált fal szomszédságában koedukált részt is szeretnének?
Nézzük meg a Siratófal régi fényképeit, és szavazzunk!

Ezen az 1910-ben készült képen világosan látszik, hogy akkoriban férfiak és nők együtt imádkoztak a Siratófalnál.

Ez egy 1912-es fénykép, továbbra is egymás mellett a férfiak és a nők, és ez láthatóan senkit sem zavar.

Kluger Zoltán Németországból Palesztinába érkezése idején rögtön ellátogatott a Siratófalhoz is. Ahol egymás mellett kapott lencsevégre imádkozó férfit és nőt.

Nem változott ez a továbbiakban sem, ezen az 1938-as képen is maradt a koedukált Siratófal. És senki sem gondolt semmi rosszra…

Ezen az 1967-ben készült képen nagy az öröm: a Siratófal néhány nappal korábbi elfoglalásában részt vevő ejtőernyős katona a Fal tövében veszi feleségül párját. Persze együtt a képen férfi és nő…

1977-re már elválasztották egymástól a nemeket, de a képen is látható, hogy még csak lazán, korláttal. Itt már külön, de azért még egymást látva imádkozhatnak a férfiak és a nők.

2008-ra már állt a mai fal-barrikád, ami még a belátást is megnehezíti. A Siratófalnál bar micvót tartó fiúk anyukája ma már csak csak pipiskedve leskelődhet, ha látni akarja fia szertartását…
[poll id=”21″]