A globális felmelegedés már önmagában is elég szörnyű, ám izraeli tudósok az idei rekord hőség következményeit megvizsgálva azt is elmagyarázzák, hogy a csótányok ereje a hőmérséklet emelkedésével párhuzamosan növekszik
„A magasabb hőmérsékleteken a csótányok aktívabbak” – állítja a Ben Gurion Egyetem professzora, Frederic Libersat. „10 fokban a csótány alig mozdul. Nagyon lassú. De 25-30 fokban már fut. Amikor a hőmérséklet 40 fok felé emelkedik, a csótány nemcsak fut, hanem repül is. Hiperaktívvá válik.”
Ezt a jelenséget Yoav Yair professzor is ismeri, aki a Herzlia Interdiszciplináris Oktatási Központ dékánja, és rossz híre van számunkra: „Egy ismerősöm, aki egy bérház ötödik emeletén lakik, azt mesélte, hogy újabban csótányok repülnek be nála az ablakon” – meséli. „Ismert jelenségről van szó. Egy bizonyos hőmérséklet felett a csótányoknak nagyon melegük van és hiperaktívakká válnak. Ez az aktivitás az oka annak, hogy repülnek is.”
Yair professzor szerint, aki a fenntartható fejlődéssel és az éghajlatváltozással foglalkozik, ez a zavaró jelenség egyre többet fog előfordulni, mivel a nyári évszakok – elsősorban a Földközi-tenger melléki országokban – egyre melegebbek és melegebbek lesznek. „A bioszféra reagál az éghajlatváltozásra” – teszi hozzá. „Az állatok alapvető reflexeikkel még a legkisebb hőmérsékleti változásokra is érzékenyek. A jövőben további bizarr viselkedési elváltozásokra számíthatunk, a repülő csótányoktól a harapós halakig.”
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.