Mielőtt e – vegán, gluténmentes és szuperegészséges – Hajdina pörkölt elkészítésére térnénk, ismerkedjünk meg a hajdinával.
A Hajdina, vagy Pohánka, Tatárka (tudományos nevén: Fagopyrum esculentum, angolul: Buckwheat, héberül: Kuszemet, כֻּסֶּמֶת), egy eredetileg Kelet-Ázsiából származó, lágyszárú egynyári növény, melynek a lisztes magját használják ételkészítésre. Ma leginkább Oroszországban és Kínában termelik. A hajdina vasban, cinkben és szelénben gazdag keserűfű. Megtalálható benne az antioxidáns rutin is.
Van ahol lisztként használják (Spanyolországban “fekete liszt”-nek hívják), Kelet-Európában és Oroszországban – főként a régebbi korokban – kását főztek belőle.
Itt Izraelben a kuszemet kukoricadarához hasonló formájában ismert. Nincs kapcsolatban a bibliai tönkölybúzával , mely az öt, kenyérsütésre használt gabonaféle között volt található (búza, árpa, abrakzab, tönkölybúza, rozs).
A hajdina tápanyagértékei (nem teljes, a vas mennyisége is hiányzik!): Kalória 343, Fehérje 13,2 g, Szénhidrát 71,5 g, Olaj 3,4 g, Telített olaj 0%, Koleszterin 0 mg, B1-vitamin 0,4 mg, B2-vitamin 0,2 mg, C-vitamin 0,4 mg, Kalcium 48 mg, Nátrium 6 mg, Élelmi rost 10 g.
A Hajdinának enyhe és különleges íze van. Úgy viselkedik mint a többi gabonaféle (bár ha jobban belegondolunk, valójában ez nem gabona, hanem gyümölcs…), tehát azok a jellemzői, mint például a búzának, vagy a rizsnek, ezért hasonlóképpen főzzük, és sokféle ismert étellel lehet kombinálni. A hajdinában csak 3% olaj van, és a benne található összetett szénhidrátok 15% koncentrációban ásványi rostokat tartalmaznak, ami segít az elhízás megelőzésében. Az emberi szervezet a tatárka fehérjetartalmának 80%-át képes hasznosítani, mellyel különlegesen megbecsült helyet biztosít magának a fehérjét nyújtó növények között.
Már töméntelen jó okunk van arra, hogy kipróbáljuk ezt a pörköltet, de ha további okokat akartok, tessék: gyorsan, könnyen elkészíthető, megfelel egy teljes étkezésre, és miként fentebb már említettem, vegán, valamint gluténmentes.
Hozzávalók (6 személyre):
- 6 evőkanál repceolaj
- 1 fej vöröshagyma, meghámozva és finomra vágva
- 3 gerezd fokhagyma, apróra vágva
- 1 sárgarépa, megtisztítva és kis kockákra vágva
- 1 zeller gyökér, megtisztítva és kis kockákra vágva
- 2 petrezselyemgyökér, meghámozva, felkockázva
- 3 pohár hajdina
- 4 1/2 pohár víz
- Só és bors ízlés szerint
- 4 evőkanál apróra vágott petrezselyem
- 1 citrom leve
Elkészítés:
- Egy serpenyőben megmelegítjük az olajat, és addig sütjük a hagymát, míg átlátszó nem lesz.
- Hozzáadjuk a fokhagymát, sárgarépát, zellert, petrezselyemgyökeret és a hajdinát, és folyamatos keverés közben körülbelül 3 percig sütjük.
- Hozzáöntjük a vizet és felforraljuk. Sózzuk, borsozzuk, lefedjük az edényt és alacsony lángon mintegy 15 percig főzzük.
- Leöntjük a vizet, hozzáadjuk a felaprított petrezselymet, citromlevet, és összekeverjük.
(A recept Charlie Fadida séftől származik)

Salátakísérletező fotós grafikus túrázó blogger, az Izraelinfo alapító főszerkesztője
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.
mi az hogy hajdina?
soha nem hallottam ezt a szot