A Hamász kész átadni a fegyvereit a PFSZ-nek
A Hamász – bizonyos feltételekkel – hajlandó felszámolni a fegyveres szárnyát, és átadni fegyvereit a Palesztinai Felszabadítási Szervezetnek. Egyik vezetőjük közölte, hogy a Hamász akkor fegyverzi le magát, ha képviseletet kap a PFSZ Központi Tanácsában – melynek közeli ülésére két napja meghívót kaptak. A szervezet lehetőségnek tekinti, hogy nemzetközileg elismert politikai szervezet részévé válhat.
Néhány héttel ezelőtt Yahya Sinwar, a Hamász gázai vezetője azt nyilatkozta, hogy a palesztin megbékélési folyamat közel van a kudarchoz, mert nem tudtak megegyezni a szervezet fegyveres szárnyának feloszlatásáról.
Románia egyelőre nem helyezi át izraeli nagykövetségét
Románia csak akkor venné fontolóra izraeli nagykövetségének áthelyezését Tel-Avivból Jeruzsálembe, ha újrakezdődnének a közel-keleti béketárgyalások, és az érintett felek közötti közvetlen tárgyalások Jeruzsálem jövőbeli státuszát illetően is eredményre vezetnének.
Erről a román államfő telefonon tájékoztatta Netanjahu miniszterelnököt, aki pénteken hívta fel Klaus Iohannist, hogy a két ország kapcsolatának fejlesztéséről tárgyaljanak.
Netanjahu nagyra értékelte a két ország közötti „közeli baráti viszonyt”, és köszönetet mondott Romániának azért, hogy (öt másik európai uniós országhoz, köztük Magyarországhoz hasonlóan) tartózkodott azon a decemberi szavazáson, amelyen az ENSZ Közgyűlése elítélte Donald Trump amerikai elnök döntését, amellyel Jeruzsálemet Izrael fővárosaként ismerte el. A határozatot 128 támogató és kilenc ellenszavazattal, 35 tartózkodás mellett fogadta el a közgyűlés.
A román államfő felidézte a szavazatmagyarázat alkalmával is felvázolt román álláspontot, miszerint az izraeli-palesztin konfliktusra csak a békében együtt élő két szomszédos állam, Izrael és Palesztina léte jelenthet méltányos, mindkét fél elvárásait összehangoló megoldást. (MTI)
Általános sztrájk Jeruzsálemben
Ma reggel az oktatási rendszer kivételével nem működnek a jeruzsálemi önkormányzat szolgáltatásai, beleértve a szemétgyűjtést is. Ez Barkat polgármester pénzügyminiszterrel szembeni harcának a része, mivel az – Barkat szerint – nem növeli a „maanak habira” (főváros támogatása) összegét. A Hitorerut mozgalom aktivistái megváltoztatták a feliratot az önkormányzat által a húrhídra kitett táblákon: „Barkat, nettó Jeruzsálem ellen”.
Palesztinok tüntettek Betlehemben a görög ortodox egyház ellen
Palesztinok tüntettek szombaton a ciszjordániai Betlehemben, Jézus születésének helyén, tiltakozásul amiatt, hogy a görög ortodox egyház ingatlanokat adott el Kelet-Jeruzsálemben zsidó telepeket bővítő izraeli cégeknek.
Az izraeli ellenőrzés alatt álló Betlehem, valamint a szomszédos Bét-Sahúr és Bét-Dzsala önkormányzata az ortodox karácsony alkalmából tartott ünnepségek bojkottjára szólította fel a híveket.
A jeruzsálemi görög ortodox pátriárkát gyakran vádolják a palesztinok azzal, hogy ingatlanokat ad el vagy bérbe Izraelnek. Folytatás >>
Politikusok mondták
Avi Gabáj, a Munkapárt elnöke azonnali választásokat követel: „A kormány csak magával és a túlélésével foglalkozik, ezért Izraelnek választásokra van szüksége. Nem fordultam jobbra, az igazat mondom.”
Yitzhak Yosef, Izrael főrabbija ellenzi a terroristák halálbüntetését: „Semmit nem nyerünk vele. Nem vagyunk Szanhedrin. Ha zsidó terroristát fognak el – a halacha nem támogatja a halálbüntetést.”
David Amszalem, a koalíció vezetője a kneszetben: „Én hajlandó lennék arra, hogy megszakítsam feleségemért tartott sivát, hogy a szombat védelmében szavazzak.”
Yair Lapid, a Jes Atid vezetője: „Ha megválasztanak, először a Munkapártot és a Likudot hívom fel, hogy közösen nemzeti egységkormányt alakítsunk.”