A boldogság világnapjához (március 20.) közeledve az ENSZ idén is nyilvánosságra hozta a „Boldogság jelentést”, vagyis egy 156 országot rangsoroló listát a lakosok boldogságérzete alapján. A boldogságindex megállapításainál figyelembe vették többek között a GDP-t, a várható élettartamot, a társadalmi szolidaritást, a szabadságérzetet, a korrupció és a társadalom bizalmi szintjét, valamint azt is mérték, mennyire gondolják nagylelkűnek magukat az emberek.
Izrael éppen csak, hogy leszorult a dobogóról – az első tízként kiemelt országok listájáról – és a nagyon előkelő 11. helyet kapta, azt viszont immár ötödik éve. A szomszédok sajnos kevésbé boldogak: a Palesztin Területek a 104. helyen, Libanon 88., Jordánia 90., Szíria pedig a 150. helyen szerepelnek.
A tavalyi listavezetőt, Norvégiát ezúttal Finnország szorította ki az első helyről, a finnek tavaly „csak” az ötödikek voltak. Finnország és Norvégia után Dánia és Izland következik, Magyarországon kicsit javult a hangulat, de szomszédjai mögött lemaradva – csak a 69. helyen áll. A legboldogtalanabb ország Burundi.
Az ENSZ-tanulmány idén először azt is vizsgálta, hogyan érzik magukat a menekültek az egyes országokban. Ezen a listán is Finnország vezet a többi skandináv állammal és Svájccal együtt.
A jelentés Izraellel kapcsolatban többek között megjegyzi, hogy a volt Szovjetunióból Izraelbe bevándorolt zsidók sokkal jobban és vidámabban élnek, mint azelőtt szülőhazájukban. Azonban Izrael nem kapott jó helyezést a menekültek elfogadása és az irántuk mutatott tolerancia szintjének mérésekor. Izrael a 12. helyet foglalja azon a listán, amely az országon kívül születettek boldogságát mérte.
A közeljövőben 70-dik születésnapját ünneplő ország elsősorban a magas színvonalon értékelt egészségügyi rendszerének és a lakosok magas és egyre növekvő várható élettartamának is köszönhette a jó helyezést.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.