Az észak-izraeli Cfátban található, Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeumának bővítéséről és Herzlija városába való átköltöztetéséről tárgyalt pénteken Izraelben a magyar Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök júliusi izraeli látogatása alkalmával jelentette be közösen Benjámin Netanjahu kormányfővel együtt, hogy Cfátból Herzlijába költöztetik a magántulajdonban lévő múzeumot.
A helyettes államtitkár kifejtette, hogy a magyar zsidó közösségi múzeum átköltöztetésére azért van szükség, mert Cfát (Safed) városa távoli térségben, egészen a libanoni határnál fekszik, ezért nem sok magyar turista láthatta. A Tel-Aviv melletti – Herzl Tivadarról elnevezett – Herzlijába való átköltöztetésével többen láthatnák az értékes gyűjteményt.
Szalay-Bobrovniczky Vince együtt kereste fel a cfáti múzeumot Takács Szabolccsal, a magyar Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkárával, aki a magyar delegációt vezeti a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetségnél (IHRA). Jeruzsálemben tárgyaltak a múzeum átköltöztetéséről az izraeli miniszterelnöki hivatal és a külügyminisztérium illetékeseivel.
A helyettes államtitkár szerint Cfátban felmérték a múzeum helyzetét, tájékozódtak az átköltöztetés lehetőségeiről. Ez részben a magyar, részben az izraeli állam támogatásával, a nemzetpolitikai államtitkársággal együttműködve zajlik majd, és több évet vesz igénybe.
A mai múzeumi követelményeknek megfelelően modernizálni fogják a tárlatot.
Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeumának az anyaga részint a Lustig-család magángyűjteményéből való. Ron Lustig, a múzeum vezetője szüleivel együtt érkezett Izraelbe 1948. május 14-én, a zsidó állam alapításának napján. Az évek során Izraelből és a világ minden tájáról küldtek magyar ajkú zsidók tárgyakat, így tekintélyes anyag gyűjt össze, de helyhiány miatt a cfáti épületben a felét sem tudják kiállítani. A tárlat digitalizálva van, az érdeklődök gyakorlatilag városra és családra bontva tudják megnézni egy-egy magyar ajkú zsidó család történetét.
„A Lustig család munkájának magasabb piedesztálra emelése lenne, ha a két ország közreműködésével sikerülne méltó helyen elhelyezni a gyűjteményt” – mondta az MTI-nek a helyettes államtitkár.