Azt írja az újság… hogy néhány napja újabb női sztrájk és tüntetés volt Izraelben. A megmozdulás résztvevői a családon belüli erőszak, különösen a gyilkosságok ellen tiltakoztak. Izraelben évente átlag mintegy húsz ilyen eset van, idén eddig már huszonöt nőt öltek meg. Ehhez járul még évente több száz sikertelen gyilkossági kísérlet is.
Az ilyen gyilkosságok mintegy fele az arab szektorban történik, ahol a családon belüli terrornak régi hagyománya van. Az arab társadalom összetartása, maradisága és az izraeli hatóságokkal szembeni bizalmatlansága miatt az ilyen esetek nyolcvan százalékában még vádemelés sem történik.
A tüntetők fő követelése az volt, hogy a kormány hajtsa végre a saját, mintegy másfél éve hozott határozatát, ami tulajdonképpen egy a nők elleni erőszak megelőzésével kapcsolatos intézkedéssorozat. A követelések közt van például új szociális munkás státuszok létrehozása minden rendőrállomáson, elektronikus bilincs használata a bántalmazó férfiak esetében, a bántalmazott nők számára fenntartott menhelyhálózat kibővítése, és további intézkedések. Az erre a tervre előirányzott, öt év alatt felhasználható, mintegy 250 millió sekel egyszerűen nem került be a költségvetésbe, és így az egész terv egyelőre csak papíron létezik.
Szerintem ezeknek a tüntetéseknek nincs sok értelme. Persze jó lenne, ha ez a terv megvalósulna, de vajon igazából segítene-e? Milyen értelmetlen dolog a nőt, az áldozatot bezárni egy menhelyre, miközben az agresszív férfi szabadon jár-kel. És azt a férfit, aki meg akar gyilkolni valakit, megakadályozza ebben az elektronikus bilincs?
A családon belüli erőszak csak egy szélsőséges esete a nők általános társadalmi elnyomásának. A nemek közti egyenlőség még csak álom, nem csak Izraelben. És mivel ez a helyzet a férfiaknak előnyös, nem valószínű, hogy ez magától megváltozna.
Azt ajánlom nőtársaimnak, hogy Lüszisztratéról vegyünk példát. Arisztophanész színdarabjának a hősnője szexuális sztrájkot hirdet meg, hogy a férfiak fejezzék be a vég-nélküli háborút, és kössenek békét. A darabban ez sikerül is. Miként az antiszemitizmus nem csak a zsidók ügye, így a nők elnyomása sem csak a nők ügye. Ha a férfiak ezt nem látják be, úgy rá kell őket erre ébreszteni.
Lüszisztraté tiszteletére egy görög mézes sütemény recept:
Hozzávalók:
A süteményhez:
- 2 bögre olívaolaj
- fél bögre frissen facsart narancslé
- fél bögre konyak
- 1 bögre cukor
- 1 lapos kiskanál fahéjpor
- 1 kiskanál reszelt narancshéj
- 2 kiskanál sütőpor
- 1 kiskanál szódabikarbóna
- 7 bögre finomliszt
- durvára tört dió
A sziruphoz:
- 2 pohár víz
- 1 pohár méz
- 2 pohár cukor
- 1 kiskanál citromlé
- 1 rúd fahéj
Elkészítés:
- Mixerrel fölverjük az olajat, a narancslevet és a konyakot a cukorral. Hozzáadjuk a fahéjat és a lereszelt narancshéjat
- Egy mély tálban összekeverjük a lisztet a sütőporral, a szódabikarbónával, majd beletesszük a cukros masszát. Jól összekeverjük, majd összegyúrjuk.
- A masszából kis tojásdad alakú gombócokat formázunk, és kissé összelapítjuk.
- Sütőpapírral kibélelt tepsin 25-30 percig sütjük 170 fokon, míg szépen megpirulnak.
- Közben előkészítjük a szirupot: lábosba tesszük a vizet, a mézet, a cukrot, a citromlevet és a fahéjat. Forrástól 5 percig főzzük, majd levesszük a tűzről.
- A süteményt, amíg még meleg, leöntjük a meleg sziruppal és negyed óráig állni hagyjuk. Utána tálra rendezzük, tetejét tört dióval és fahéjporral szórjuk meg.
Harapós demi-vierge, kinek a jelszava: a regényeket nem írni, hanem csinálni kell