Az Angliában élő izraeli sztárépítész, Ron Arad hatalmas komplexuma egy 28 és 63 emeletes toronypárost tartalmaz, amely élesen elválik a környezetétől, csakúgy, mint a szintén általa tervezett Holoni Design Múzeum. Vajon ad majd a városnak vagy elvesz tőle?
Aki nem jár napi rendszerességgel Tel-Avivba, az ámuldozva, aki igen, az sokszor a forgalmi dugók és az elterelések miatt mérgelődve – de mindenképpen csodálattal konstatálja, hogy ebben az alig 100 éves városban gomba módra nőnek a felhőkarcolók és szupermodern épületek.
A legújabb épület a „Totzeret Haarec” („Hazai Termék”) – rövid és máris ismert nevén a ToHA. Az épület szokatlan aránya, különleges építészeti stílusa eltérő reakciókat vált ki: egyesek utálkoznak, mert trampli, mások imádják, és vannak, akiket megrémiszt a kifinomultsága.
„Nem egy ikonikus épület tervezése volt a célom. Határozott hitem, hogy az esztétika és a funkcionalitás nem ellenségek, hanem barátok, és egyáltalán nem érdekel az a fajta versengés, ami arról szól, hogy „kié a legmagasabb”, „kié a legszebb” – nyilatkozta Tel-Aviv egyik legújabb épületének tervezője, az izraeli származású építész és tervező, Ron Arad.
A ToHa torony L alakú és három lábon áll. Rombusz alakja teszi különlegessé, ugyanis alulról szélesedik, a középvonalban a legkövérebb, majd újra elvékonyodik. A tervezők szerint ez nem csak a látvány miatt fontos, hanem ezzel azt is elérték, hogy az épület alsó szintjei, illetve a köré tervezett eco-park több árnyékot kapjon majd.
A formának köszönhetően minden emeleten más méretű irodák vannak, és – annak érdekében, hogy a lehető legnyitottabbak lehessenek a terek – a tecnikai konstrukciók az épület külső borításában futnak és a bejáratnál, a lábakban található a központjuk. Ezért ez nem üveg, hanem bronz borítást kapott. Ron Arad szerint a holoni múzeumhoz hasonlóan ez az anyag – leginkább a helyi klímának köszönhetően – fényes arany színről idővel patinássá válik majd. „Egy új irodaház építésekor mindig vita van arról, milyen köztéri szobrot helyeznek majd el a közelében. Itt ezzel nem lesz gond, mert az épület lába egyben köztéri szoborként is funkcionál” – magyarázza Arad.
Épül a ToHa, „köztéri szobor” – fotó: Gergely Dániel Fotó: Gergely Dániel Fotó: Gergely Dániel Gomba módra nőnek a felhőkarcolók és szupermodern épületek – fotó: Gergely Dániel Fotó: Gergely Dániel Fotó: Gergely Dániel
Az épület lét lába felett egy közös átrium található üveg tetővel – innen állítólag az irodaházban található minden íróasztal természetes fényt kap majd.
A technikai berendezések ilyen elosztása azt is eredményezte, hogy az épület teteje teljesen felszabadult: a város ezzel az épület által elfoglalt területtel megegyező szabad területet kapott vissza. Két lift visz fel erre a közel 100 méter magasan kialakított szórakozónegyedre és városi parkra, csodás panorámával.
Még nem fejeződött be a ToHa projekt: a 2018 decemberében átadott 28 emeletes, 53 ezer négyzetméteres épület csak az első fázis, 2022-re készül el a második épület, amely 110 ezer négyzetméter nagyságú belső térrel és 68 emelettel fogja szépíteni / beárnyékolni Tel-Aviv egét.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.