Donald Trump - fotó: Gage Skidmore / Flickr

Izraelben az ezekben a napokban zajló purimi örömünnepre kapott ajándékként fogadták a bal- és a jobboldali pártok egységesen Donald Trump amerikai elnök csütörtöki bejelentését Izrael Golán-fennsík feletti fennhatóságának elismeréséről.

Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő Donald Trump bejelentése után purimi csodának nevezte az amerikai döntést, s közölte, hogy Trump történelmet írt. Ezt azonnal megköszönte neki személyesen, telefonon is.

“52 év után elérkezett az idő, hogy az Egyesült Államok teljes mértékben elismerje Izrael szuverenitását a Golán-fennsík felett, amely létfontosságú stratégiai és biztonsági fontossággal bír Izrael Állam, és a térség számára” – közölte az amerikai elnök. 

Chaim Rokeach, a Golán-fennsík önkormányzatának vezetője is purimi ajándéknak nevezte az amerikai bejelentést, mivel ezekben a napokban ünneplik a zsidó vallás örömünnepét, amelyben a zsidó közösség csodás megmenekülésére emlékeznek a Perzsa birodalomban, i. e. 450 körül. 

Bogi Ajalon, az ellenzéki Kék-Fehér párt egyik vezetője, volt védelmi miniszter rendkívül jó hírnek nevezte Trump üzenetét. A kormányzó jobboldali Likud és más pártok számos vezetője is hasonlóképpen elismerően és lelkesen vélekedett a Facebookon, a Twitteren és hivatalos közleményekben.

Az Új Jobboldal nevű párt közleményben üdvözölte az amerikai lépést, de ők egyben aggodalmukat fejezték ki, hogy ez a béketerv keretében együtt járhat a palesztin állam elismerésével is, és felszólították Netanjahut, hogy azonnal vonja vissza a Bar Ilan Egyetemen 2009-ben elmondott beszédét a kétállami megoldás támogatásáról, vagyis Palesztina felállításáról. 

Ugyanakkor a palesztin oldalon ellenkező hatást váltott ki a döntés: Szaeb Erekat palesztin főtárgyaló Twitter-üzenetében arra figyelmeztetett, hogy Trump bejelentése bizonyosan a térség destabilizációjához, valamint vérontáshoz fog vezetni. 

A 13-as izraeli kereskedelmi tévécsatorna esti híradása kiemelte, hogy az amerikai elnök meglehetősen váratlanul, s szokásai szerint a Twitteren értesítette a nagyvilágot egy rendkívül fontos stratégiai döntésről, miközben korábban az éppen Izraelben tartózkodó Mike Pompeo amerikai külügyminiszter még csak nem is utalt erre. 

A tévé politikai szakértője, Raviv Drucker szerint egyértelműen nagylelkű választási ajándékról van szó, és a Netanjahunak nyújtott segítő szándék vezette Trumpot. 

Drucker szerint ugyanakkor nem biztos, hogy Washington eléri célját, mert például Simon Peresz elvesztette a választást a kilencvenes évek közepén, noha Bill Clinton nyíltan támogatta megválasztását. Az bizonyos, hogy a következő egy-két hétben jelentős szerepet fog játszani a helyi közbeszédben a Golán-fennsík feletti izraeli szuverenitás amerikai elismerése. 

Barak Ravid, a tévé külpolitikai szakértője röviddel korábban interjút rögzített Pompeóval, amelyben az amerikai külügyminiszter elmondta, hogy Netanjahu kérte ezt a lépést az amerikai kormányzattól, de még nem adott egyértelmű választ a kérés teljesítéséről. 

A Likud párttól származó értesülések szerint Trump még további ajándékokat is tartogathat a tarsolyában, de ezek tartalma egyelőre nem nyilvános. Az interneten terjedő találgatások között a Pentagonban Izraelnek kémkedő, lebukott és közel harminc évet börtönben töltő Jonathan Pollard Izraelbe költözésének engedélyezése, és talán az izraelieknek nyújtható vízumkönnyítések is szerepelnek. 

Pompeo interjújában azt állította, hogy nem vezette az a szándék, hogy látogatásával beavatkozzon az izraeli belpolitika alakulásába az április 9-i választások előtt, hanem a térség sürgős ügyei miatt látogatott el a Közel-Keletre. Megígérte, hogy hamarosan nyilvánosságra hozzák az évek óta megígért és várt, átfogó amerikai béketervet.

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.