Elképzelhető Izraelben, hogy a katonai szolgálatot nem teljesítő, anticionista állampolgárok százezernyi szavazatával Kneszetbe jutott pártot beveszik a kormánykoalícióba?
Egy olyan pártot, melyet körülbelül száz évvel ezelőtt kifejezetten a cionista mozgalom ellenében alapítottak? Amely 1947-ben elutasította az ENSZ felosztási tervét?
Igen.
A fentiek megvalósultak már: először 1977-ben. A jelenlegi kormányban is ott vannak: az egészségügyi tárcát kapták meg. Igaz, a párt delegáltja (Yaakov Litzman) ideológiai okokból csak a miniszterhelyettesi címet volt hajlandó elfogadni.
És akkor a beugrató kérdés után a lényeg: valami történt ma. Valami új.
Az izraeli állampolgárok 20 %-át képviselő arab pártlista vezetője, Izrael történetében először, ma kijelentette: hajlandó lenne belépni egy kormánykoalícióba.
Vannak persze feltételei. Ezek kb. teljesíthetetlenek, de nem is ez a lényeg. A politika világában általában, itt a Közel-Keleten meg pláne, minden alku kérdése.
Történelmi jelentőségű ez a nyilatkozat. Mind az arab, mind a zsidó állampolgárok felé üzenet értékű.
Első alkalommal fordul elő, hogy egy izraeli arab vezető nyilvánosan az együttműködésre tesz ajánlatot.
Talán az sem véletlen, hogy a kormányzó Likud párt épp a napokban csatlakozott ahhoz a szélsőjobboldali keresethez, amely azt kéri a legfelsőbb bíróságtól: tiltsa meg az arab pártok indulását a szeptemberi választáson.
A jelenlegi kormány egyetlen alternatíváját jelentő Kék-Fehér nevű párt vezetője, Benny Ganz viszont hisz a közös érdekek mentén szerveződő, zsidók és arabok számára egyaránt gyümölcsöző együttműködés lehetőségében.
Elképzelhető Izraelben, hogy a katonai szolgálatot nem teljesítő, anticionista állampolgárok százezernyi szavazatával Kneszetbe jutott pártot beveszik a kormánykoalícióba?
Vagy demokratikus jogállam ide vagy oda, különbség tétessék?
Pedagógus, tanár Jeruzsálemben, az Izraelinfo állandó szerzője