Vasárnap és hétfő között éjjel egy órakor Alek Jaframov telefonos hívást kapott egy titkos számról. A háza alatt várakozó rendőr utasította, hogy menjen le. Jaframov megkérdezte, mi történt, erre azt a választ kapta, hogy majd lent elmondják neki. „Nem így működnek a dolgok, az éjszaka közepén. Nem vihetitek az embereket az éjszaka közepén tanúskodni, ennek nem ez a módja. Aggódom a biztonságomért” – mondta Jaframov a rendőröknek a videofelvétel tanúsága szerint, melyet a barátja készített, akit segítségül hívott. Amikor a rendőrség hajnali egykor kirángatja az embert az ágyából, anélkül, hogy elmagyarázná neki, mi történik, ez ellenséges viselkedés – írja Rogel Alpher publicista a Haaretzben, reagálva egy a 12-es tévécsatornán közvetített, a Netanjahu-ellenes országos tiltakozáshullámról szóló riportra.
Ez a megfélemlítés taktikája. A késő éjszakai óra, a titkos telefon, a rejtély, a fenyegető hangnem. Mindez arra hivatott, hogy felzaklassa Jaframovot.
Amikor Jaframov lement, azt mondták neki, hogy őrizetbe veszik. Elvették tőle a mobiltelefonját, megmotozták, és a rendőrautóban egy nyitott cellába ültették. Több mint fél óráig ijedt volt, nem tudta, mit akarnak tőle a rendőrök, mit szándékoznak vele csinálni. „30-40 percig nem mondták el, hogy mi fog történni” – mondta a 12-es csatornának nyilatkozva. “Az autóban fogalmam sem volt, hová visznek. Elképzelni sem tudtam, mit fognak velem csinálni.” Jaframovot csupán arra kérték, hogy tegyen vallomást a tüntetők közé hajtó, és őket elgázoló gyanúsított elleni nyomozásban.
המעצר השערורייתי של אלק יפרמוב מביתו כדי שיבוא להעיד. האיש עבר חיפוש, נלקח לו הטלפון וחיכה בתא מעצר. למה? כי יש לו מידע מפליל על אדם אחר. pic.twitter.com/ia8Dzu94dN
— Bar Peleg (@bar_peleg) October 5, 2020
Morris Chen altábornagy a tévécsatorna kérdésére, hogy a rendőrség miért bánt vele „utolsó bűnözőként”, ahelyett, hogy tárgyilagosan megkeresték volna, hogy szükségük van a segítségére a nyomozás során – nem adott elfogadható okot. Nem adott semmiféle magyarázatot a rendőrök Jaframovval szemben tanúsított megalázó, erőszakos és megfélemlítő magatartására. Annyit mondott, hogy sürgős nyomozásra volt szükség az éjszaka folyamán. Egyértelműen látszott, hogy nem érdekli, hogy a Netanjahu elleni tüntetések egyik politikai aktivistájával kegyetlenkedtek.
Jaframovot azért állították elő, mert szemtanúja volt egy bűncselekménynek – de bűnözőként bántak vele. Mert Amir Ohana belbiztonsági miniszter alatt az izraeli rendőrség számára a Netanjahu elleni tüntetés bűncselekménynek számít. Ezért próbálták megtörni a szellemét – a Stasi1 modorával. Úgy tűnik, hogy az utcákat ellepő fiatal tüntetők nem lesznek megtörve. Ez egy lenyűgöző, elszánt, harcos és erős nemzedék. Ha Ohana és az általa ellenük uszított rendőrök, valamint a parancsnokok – akik a főparancsnoki kinevezés elnyerése érdekében megpróbálnak a kedvében járni – meg akarják törni őket, akkor sokkal több erőfeszítést kell tenniük.
A belbiztonsági miniszter uszításának eredményeként a tel-avivi rendőrség kezdi átvenni a diktatórikus rendszerekre jellemző titkosrendőrségi modort. Igaz, ellentétben a chilei Pinochet junta ellenfeleivel, Alek Jaframov nem tűnt el. Nem találták meg holttestét váratlanul, magyarázat nélkül, a Yarkon vizén lebegve. A diktatúra felé vezető evolúció lépésről lépésre történik. A rendőrség egyelőre megelégszik külső gesztusokkal, a terror légkörével – zárja írását Alpher.
- Stasi – a Német Demokratikus Köztársaság Állambiztonsági Minisztériuma, különösen a belső politikai elhárítással foglalkozó keletnémet politikai rendőrség ↩