Naftali Bennett miniszterelnök az idei Soá nap előestéjén a Jad Vasemben rendezett hivatalos emlékünnepségen felidézett egy különösen megrázó és eddig ismeretlen történetet: egy Auschwitzban fél órát élt kislány történetét.
Létéről csak egy, a Jad Vasem múzeumban leadott emléklap nyomán tudunk, melyet édesanyja, Reich Irén (Irene Reich) nyújtott be 2001-ben, Melbourne-ből.
Az izraelinfo.com felhívást tett közzé, hogy az eddig meglévő és elérhető, az első cikkben összegyűjtött adatokat kiegészítve megkíséreljük összerakni a puzzlet, és elmesélhessük végre annak az áldozatnak a történetét is, akinek még nevet sem sikerült adni!
A Zsidó Múlt – Családkutatás Facebook csoport tagjainak segítségével sikerült megtudni, hogy a szülők, Reich Irén és Lipót 1942-ben jegyezték el egymást, amiről az „Újság” nevű napilap 1942.01.11. kiadásának 10. oldaláról értesítettek anno.
Azt is sikerült megtudni innen, hogy a Reich házaspár a deportálásból hazatért Edelénybe, ahol Lipót még 1949-ben a 30 főre zsugorodott ortodox hitközség elnöke volt (forrás: Schweitzer József – Magyarországi Zsidó Hitközségek 1944. április [Budapest, 1994] / Függelék 870. oldal).
A legérdemlegesebb segítség ezután két genealógustól érkezett. Mattan Segev-Frank és Yaakov Goldstein már több évtizede kutatja Reich Koppel Károly rabbi családtörténetét, aki 1929-ig a Budapesti Ortodox Hitközség főrabbija volt. Segev-Frank történész is, akinek kutatásai nagy része Magyarországra, Ausztriára és Szlovákiára irányul, és eddig több mint 60 ezer embert dokumentáló családfaláncot sikerült kiépítenie szakmai kutatásaiban. Mattan is meglepődve hallgatta a miniszterelnök beszédét, és azonnal hozzálátott a kereséshez, hogy feltárja, van-e kapcsolat az általuk kutatott neves rabbi és Reich Irén családja között. Eddig a következő adatokat sikerült feltárniuk:
Irén és Lipót már nem élnek, ezt a sírjukról készült fotókból tudhatjuk meg.
A sírok alapján az is kiderül azonban, hogy a Reich házaspárnak egy leánya és unokái is vannak! Leányuk nevét a kivándorlási papírjaikból sikerült azonosítani. Ő Katalin, aki ezek szerint 1950 előtt született.
A családfakutató azt is tudni véli, hogy Irén fiútestvére, Ludwig Wagner, aki még a 2000-es évek elején Németországban élt.
Azt pedig már a MyHeritage oldalról sikerült kideríteni, hogy Katalin vezetékneve Reich Franks – azt azonban nem tudjuk, Ausztráliában milyen utónevet használ. Ez az oka annak, hogy ezen a ponton elakadt a kutatás.
Aki valamilyen adatot tud a családról, Reich Irénről, Reich Franks Katalinról vagy leszármazottairól, kérjük írja meg nekünk az alábbi címre: info@izraelinfo.com
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.