Az izraeli oktatási- és külügyminisztérium közös nyilatkozatban jelentette be, hogy a lengyel féllel folytatott tárgyalások „zsákutcába jutottak”, és emiatt az idei tanévre tervezett, szeptember és november között induló iskolai delegációkat nem küldik ki Lengyelországba.
A minisztériumok legutóbbi – vasárnap (augusztus 14) – bejelentetése szerint az Izrael és Lengyelország közötti tárgyalások holtpontra jutottak annak ellenére, hogy az izraeli küldöttség Varsóba utazott, hogy közvetlenül tárgyaljon a lengyel féllel a legfontosabb, a vita alapját képező pontokról, köztük az utazás pedagógiai tartalmáról, és a diákok biztonságának biztosításáról. A küldöttség a hazajövetel után is intenzíven folytatta az egyeztetéseket ezekről a kérdésekről, de „sajnos a minisztériumok komoly és intenzív erőfeszítése ellenére sem sikerült megegyezni a lengyel kormány képviselőivel” – áll a közleményben.
Mint azt korábban megírtuk, az elmúlt tanév során Jair Lapid (akkor külügyminiszteri pozíciójában) és Jifat Sasa-Biton oktatási miniszter lemondták az izraeli diákok lengyelországi holokauszt emlékútjait, mert Izrael nem fogadja el a lengyelek követelését áldozati szerepük hirdetéséről. Jeruzsálem szerint a lengyel kormány sajátos narratívájával megpróbált beavatkozni az érettségi előtt álló diákok oktatásának tartalmába, és ez elfogadhatatlan. Valamint azért is veszélybe kerültek az utak, mert a lengyel kormány nem akarta engedélyezni a csoportokat védő izraeli biztonságiak fegyverviselését Lengyelországban.
Ezúttal közölték azt is, hogy Izrael „bármikor kész megújítani a tárgyalásokat, hogy megfelelő és egyeztetett megoldás szülessen, feltéve, hogy az említett kérdésekben megértik az izraeli igényeket”.
Időközben az Oktatási Minisztérium közleményt adott ki az iskoláknak ugyanerről a témáról, amelyben pontosították a kezdődő tanév terveit és a lengyelországi utazásokra adott alternatív programot: a „A holokauszt, a felemelkedés útja egy válságból” címmel. Erre már előteremtették a költségvetést is, amely fedezi majd – többek között – a helyi emlékhelyek látogatását, a tanúvallomások megismerését, a képzést és a diákok elszállásolását, szállítását is.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.