Három többnapos fesztiválért már megéri különkiadást írni a szegény – amúgy is túlzsúfolt – Klipzűr rovatnak.
VÉGRE EGY CSALÁDI FESZTIVÁL!
A Klal egy titokzatos szürke épület Jeruzsálemben a HaDavidkánál. Prózaibban: egy randa bevásárlóközpont, de a tetején a terasz a muzsikusok szerint a legjobb akusztikájú tér a városban.
Egy non-profit művészeti-közösségi csoport, a Muslala otthona ez a hely, de ilyenkor a Klal Fesztivál is itt vendégeskedik.
Az évi rendes Klal Fesztivált idén is okosan a hét közepére tették a szervezők, mert nemcsak a rutinos zenerajongókat várják, hanem a „gyertek gyerekek, nézzük meg, hátha izgalmas lesz” családokat is.
Izgalmas lesz!
A házigazda egy utcára nyíló klasszikus zenei együttes, a Jerusalem Street Orchestra, akik mindig kitalálnak valami megkapót, hogy a muzsikájuk a miénk is legyen.
Hogy mindenki anyagi helyzetétől függetlenül élvezhesse a Klal fesztivált „fizess amennyit tudsz” alapon történik majd a jegyvásárlás. Ez becsületkassza, a bizalomra épül, és ez a rendezvény egyik fő motívuma.
Az első – a szerdai – napon 17 órakor mindjárt egy gyermekek számára kitalált buli nyitja a fesztivált. Az állatsimogató mintájára egy hangszersimogató, ahol a legkisebbek is kézbe vehetik a csodálatos hangszereket…
A Street Orchestra vonósnégyese muzsikál majd népszerű dallamokat, hogy a kicsik kedvet kapjanak.
A 20 órakor kezdődő „nagykoncert” egy cselló oktett, Zvi Pelser és Talia Arad vezetésével.
32 csellóhúr és egy szoprán énekes hangszálai zengik majd Mozart és Grieg műveit, Piazzolla tangóját, izraeli dalokat és Arvo Pärt egy meditatív darabját. Így áll majd össze a műsor, amit kifejezetten „kezdő” klasszikus zenekedvelőknek állítottak össze.
Az este 21.30-kor kezdődő zongora szólókoncert kedvéért egy 3 és fél mázsás zongorát cipeltek fel a Klal teraszára…
…de azt, hogy ki lesz a művész, azt nem árulják el…
Izraeli jazz zongorista, de a nemzetközi koncertszínpadok sztárja…
„Ha kiírnám a nevét, rögtön három jegyet vennél. Játszol velünk zsákbamacskát, vagy sopánkodsz majd, ha vége, hogy miről maradtál le?” – így a műsorfüzet.
Talán Omri Mor? Tavaly ő muzsikált itt. Talán éppen ezért biztosan nem ő lesz?
Másnap csütörtökön egy festészet-zene workshop lesz.
„Rajzolj zenét!”
A nézők, hallgatók lesznek a művészek, a muzsikusok, a muzsika, pedig a modell.
17 órakor kezdődik, és már nem is kell mondanom, hogy családokat várnak a Street Orchestra muzsikusai.
Rotem Bartan – fuvola
Itamar Ringel – brácsa
Marina Fardin – hárfa, és a műhely vezetője
Tehla Shemesh – festőművész.
Este 8-kor a nagykoncerten aztán teljes létszámban megszólal majd a házigazda, a 35 fős Jerusalem Street Orchestra, sőt még egy neves vendégművészük is lesz: Bashara Haroni.
A műsor:
Rossini: a „Hamupipőke” című operájának nyitánya
Mozartí: 20. h-moll zongoraverseny,
Beethoven: 8. F-dúr szimfónia
Nincs zakó-nyakkendő, csak a zene varázslata.
Este 21.30-kor aztán műfajt vált a Klal Fesztivál, mert következik az Igor Krutogolov’s Toy Orchestra. Műanyag gitárok, játékklarinétok, babaxilofon és óvodásoknak szánt dobkészlet.
Igor Krutogolov fékezhetetlen zenei invenciói minden komoly műfajt a gyerekszoba hangszerparkjához igazítanak.
Jazz, tangó, népzene és mindenféle rock a romantikustól a metálig egyszer csak a Toy Orchestra játszóterévé válik. Most itt a Muslala teraszán szórakoztatják majd azokat, akik még az éjszakát is a Klal elvarázsolt kastélyában akarják tölteni majd.
Aztán felvirrad a péntek, és már 11-kor kezdődik a minden korosztályt, nemet és zenei érdeklődést összefűző brazil matiné, a Chorolê zenekarral.
Ez az utolsó buli az idei Klal Fesztiválon.
Klal, Jaffo út 97.
Fel a Muslala teraszáig!
Becsületkasszás jegyvásárlás!
Tel-Aviv – Jaffo Piano Festival
Ez a hivatalos neve, HaPszanter (AZongora) a beceneve.
A tel-avivi Művészeti Múzeum Zongora Fesztiválja az talán az egyetlen olyan zongorafesztivál a világon, ahol nem a zongora a főszereplő. Inkább a dalos, aki mellette áll, vagy éppen a billentyűk fölött énekel, sőt nem egy olyan koncert lesz a Tel-Avivi Művészeti Múzeumban, ahol egyáltalán nem lesz ott a nagy fekete hangszer, de még a villany-testvérei sem.
A főszereplő tehát a pop, az etno, a jazz és a klasszikus énekesek, és sok nehezen besorolható előadó. Sanzonok, songok, dalok és persze ahogy lenni szokott: a nagy múltú fesztivál tiszteletére összeálló sok izgalmas zenei társulás.
Szerdától szombatig 4 nap alatt 55 koncert!!!
Nem csak a Tel-Avivi Művészeti Múzeum koncerttermében, de a kiállító termekben is szól és száll a majd dal.
Hogy mindenki talál majd itt kedvencet, az biztos. Én sem tehetek mást mint, hogy az enyéimet ajánlom.
Vlagyimir Viszockij színész-énekes neve szimbólum volt a Szovjetunióban, a szembenállásé, de a dalai csak titokban másolt kazettákon terjedtek. Ezek jelentették a szellem reményét az akkor még belorusz gyerek, Arkadi Duchin számára is. Aliája után ezek a dalok szerepeltek az első izraeli szólólemezén, és most ezzel a Viszockíj szellemidézéssel tér vissza a Zongora Fesztivál színpadára.
Csütörtök 20.00 a Múzeum Koncert–termében: Arkadi Duchin.
Az amerikai Mercury Rev lesz idén a külföldi sztárvendég. Nemrég már jártak Izraelben, de most egy különleges akusztikus műsorral térnek vissza.
Egy izraeli vendégművész is lesz velük a múzeum színpadán Sefi Zisling – trombita.
Ez a nyitó koncert lesz a Múzeum Koncert-termében szerdán 20.00-kor, és úgy tűnik, lesz egy pótelőadás is 22.30-kor.
Shlomo Bar a marokkói születésű énekes az izraeli etnozene egyik pionírja, és manapság elég ritkán koncertezik. Eden Giat zongoristával való találkozása adta az apropót, hogy meghívják a Zongora Fesztiválra. Személyükben a jazz és az etno ad egymásnak randevút a nagy fekete hangszer mellett.
Csütörtök 20.00
Művészeti Múzeum 3. kamaraterem
Avishai Cohenből kettő is van, és most nem a trombitásról, hanem a bőgősről beszélek majd. Igen, ő az, aki Chick Corea triójában basszusozott. Most azonban énekes-dalszerzőként is bemutatkozik majd.
Két héber klasszikus költő, Haim Nachman Bialik és Nathan Alterman verseiből írt dalaival szerepel majd a Zongora Fesztiválon, a múzeum koncert-termében, pénteken 20.00-kor.
Avishai Cohen – ének és basszusgitár
Ilan Salem – fuvola
Yonatan Volczok – harsona
Shai Bacher – zongora
Roni Caspi – dob
Mark Kacoon – gitárok
Hogy egy kicsit a fiatalok felé is nyissam az ajánlataim spektrumát, jöjjön a Folly Tree!
Semmi popos pakolás, csak az indie melankolikus vonalán billegő dalok. Alex Moshe a Folly Tree énekesnője pedig igazi díva: indie-va.
Péntek 22.30
Israeli Gallery Hall
Pár hónapja éltem Izraelben, mikor egy teraszon meghallottam.
Mi ez?!? Yemen Blues!
Azóta sokszor voltam koncertjükön, és Ravid Kahlani másik csapatát, a Sounds of Yement is többször hallottam.
Az izraeli etno-szintér világszínvonalú, de olyan erős zenekar, mint a Yemen Blues, kevés van.
A Zongora Fesztivál nem hagyhatta ki őket csak azért, mert nincs a produkcióban egy fia billentyű sem, ezért nem kisebb zongoristát hívtak sztárvendégnek, mint Shai Maestrot.
Ravid Kahlani – ének
Rony Iwryn – ütőhangszerek
Shanir Ezra Blumenkratz – basszusgitár
Dan Mayo – dob
És most itt az új album, a „Shabazi 1619″.
A Yemen Blues lemeze Shalom Shabazi rabbi, a 17. században élt jemeni költő és kabbalista élettörténete és szent dalai köré épült.
Yemen Blues
Asia Hall Péntek 13.00
Tallózzátok a programot, vadásszatok kedvencekre az 55 koncert több mint 200 muzsikusa között!
Nekem ezek a csúcsai a Tel-Aviv – Jaffo Piano Festivalnak.
10, 11, vagy leggyakrabban 13 húr, körte-forma test, a többi lanthoz képest rövid nyak, a fogólapon nincsenek bundok, mint a gitárnak, ez az oud.
A Jeruzsálemi Konföderációs Házban kezdetét veszi a 23. Nemzetközi Oud Fesztivál. A héten éppen csak belekóstolunk. A csütörtöki nyitókoncerttel és három szombati eseménnyel.
Az oud keleten minden tradicionális zene alaphangszere Irántól Marokkóig, Andalúziától Szomáliáig. Szimbólum: híd az etnikai, vallási és kulturális különbségek felett.
A Jeruzsálemi Nemzetközi Oud Fesztivál 1999 óta létezik, és ez híd az alapgondolat. Az oud minden mediterrán pengetős hangszernek rokona az andalúz gitártól a török baglamáig, és persze a görög buzuki sem maradhat ki a sorból.
A nyitókoncert főszereplője éppen ő lesz.
Vasilis Tsitsanis életútja párhuzamos a görög zene XX. századi történetével, életműve pedig a görög népzene felemelkedésével a kikötői tavernáktól a koncert-termekig, pedig csak egy buzuki virtuóz volt, aki dalokat írt. Ilyeneket, mint amit itt ebben a filmrészletben játszik.
Az ő világát idézi a nyitókoncerten a Great Estudiantina Orchestra természetesen két görög sztárszólistával, Eleni Vitali és Babis Stokas énekesekkel.
A Jeruzsálem Színházban végre este megszólal a fesztivál névadója: az oud, az egyik legnagyobb mestere, a török Yurdal Tokcan kezében. Ráadásul mindjárt három szól majd, mert a török trió mindhárom tagja oudon játszik.
Mira Awad dalaihoz egy kis klubszínpad illik, a Zappa Jeruzsálemben lép fel majd szombaton este.
Mira Awad a nyugati dalformát és az arab világ dallamkincsét szintetizálja úgy, hogy valami egészen szubjektív saját népzene születik belőle.
Ha pedig valaki még éjjel is az oud szellemében partizna tovább, annak a Mazkekat javaslom, ahol a Bab Yafa csapat nyelveket kultúrákat és ritmusokat kevernek majd DJ Hassan Masrival megtámogatva.
Visszatérünk még a 23. Nemzetközi Oud Fesztiválra a jövő héten.
Színház- és filmrendező, díszlet-tervező. Tanult szakmák szerint: fotográfus, dramaturg. 16 év gyermekkor, 40 év színház, 30 év film és televízió, 5 év újságírás, 14 év tanítás, mégsem vagyok 105 éves!
2015 óta élek Izraelben…