Elmondhatatlan rajongói vagyunk a kínai konyhának. Sajnos Izraelben jó kínai éttermet nem nagyon találni, így aztán itthon magam készítem a már korábban külföldön megismert kínai kedvenceinket. Ezek egyik a bao bun, amit tavaly, amikor Vancouverben jártunk, több helyen is ettünk. A tenyérnyi kis zsemle könnyű, mint egy tollpihe, és bár elsőre bonyolultnak hangzik, igazából relative gyorsan elkészíthető. Van vegán és tejes verziója – mi most a vegán verziót készítettük, ami akkor is jó, ha valaki kósert tart és hússal enné, de ezúttal az új kedvencünk, a teriyaki padlizsán került a kis zsemlékbe, egy kis savanyított gyömbérrel, némi friss babcsírával, korianderzölddel és házi barack chutneyval. Őrült finom volt.
A bao bun-zsemle egyébként az ázsia-szerte kedvelt, eredetileg észek kínai kenyérféle. A tejes-élesztős fehér lisztből készült tésztát gőzben megpráolják, és régiónként változó feltétekkel töltik meg: sertéssel, marhával, csirkével és zöldségekkel.
Először a harmadik századból találtak feljegyzéseket, de a történészek vitatkoznak rajta, hogy már időszámításunk előtt 400-tól készültek a kínai konyhákban ezek a kenyérfélék. A legelterjetebb teória, hogy Zhuge Liang találta fel a bao-t, mint hadászati stragéiát.
Az eredeti recept liszt, élesztő, cukor, sütőpor, tej és olaj keverékéből gyúrt ökölnyi kis gombócok darált húsos töltelékkel készül, a gombóc tetején összecsípve és tökéletesre gőzölve. Kína különböző tartományaiban más és más a tészta, a forma és a töltelék is, rákkal, halakkal töltve, vagy ha valaki gluténmentes verzióra vágyik, létezik rizsliszttel készült bao is! Sajnos a gőzölő edény mindenképp szükséges, de nem egy nagy beruházás, és a legtöbb ázsia boltban kapható is.
Hogy a Bao-nak milyen komoly kultusza van, arról ez az Oscar-díjas animációs filmecske is tanúskodik. A bao a szeretet, a család, a minden.
Bao-ra fel, jöjjön a recept!
Hozzávalók (kb 25 tenyérnyi bao-hoz)
- 525g fehér liszt
- 1½ evőkanál cukor
- 1 evőkanál instant élesztő
- 50 ml tej vagy szójatej
- 1/2 evőkanál ecet
- 50 ml langyos víz
- 1 evőkanál étolaj
- 1 evőkanál sütőpor
- 1/2 evőkanál só
- olaj a kenéshez
- bambuszgőzőlő edény
- sütőpapír
A sütőpapírt felvágom 10×10 centiméteres kockákra és félreteszem.
Az élesztőt a cukorral a langyos vízzel és a tejjel felfuttatom. Közben a többi száraz hozzávalót összekeverem egy mélyebb edényben. A felfutott élesztőt hozzáadom a száraz anyagokhoz az olajjal és az ecettel együtt és tésztát gyúrok belőle. Akkor jó, ha fényes, nem ragad, viszont nagyon rugalmas a tészta. Kiolajozott tálban hagyom a tésztát a duplájára kelni (kb. 1 óra alatt). Amikor megkelt tészta, liszttel megszórt deszkára borítom, egy vastagabb, olyan 3-4 cm átmérőjű kígyót gyúrok belőle, amit kb. ujjnyi vastag szeletekre vágok. A szeleteket egyenként kb. fél centi vastagságúra nyújtom, a tetejét megkenem olajjal, félbe hajtom, és a korábban felvágott sütőpapírra teszem egyesével.
Közben felteszek vizet a tűzhelyre a gőznek. Amikor felforrt, leveszem a lángot takarékra, ráteszem egy rétegben a bambuszgőzölőt, és a gőzölő méretétől függően 3-4 bao bunt teszek sütőpapírostól a gőzölőbe. 15 percig párolom a bao bun-okat a forró gőzben. Fontos, hogy nem szabad nyitogatni az edényt és nézegetni, nem fog megégni, vagy túlfőni, 15 perc alatt tökéletes lesz. A kész bao bunokat a korábban elkészített töltelékkel tálalom.
Betevon!
képipari szakmunkás, gasztrogeek, a diétázás fedett-pályás bajnoka, örök ulpanista, az Izraelinfo fotó- és gasztro rovatának vezetője, a Shomrim és a Haaretz fotóriportere