„Egy olyan személy dicsőítésének, akinek tettei tragédiát hoztak a magyar népre, különösen a zsidó honfitársaira, akik közül mintegy 600 000 ártatlan férfit, nőt és gyermeket gyilkoltak meg, nincs helye a modern Magyarországon.”
Ennyit bírt magából kinyomni a zsidók országának budapesti nagykövetsége. Hírt ebből nehéz lenne felépíteni, mert csak az hiányzik belőle, hogy ki, kit? Csak azt tudjuk meg, hogy történt valami a „modern” Magyarországon, aminek nincs helye, de ezek szerint van, mert valaki dicsőített valakit, aminek nincs helye.
Az USA nagykövetségének üzenetéből már világosabb a helyzet, Horthyról van szó és Magyarország kormányáról:
„Horthy Miklós bűnrészes volt a magyarországi zsidó lakosság lemészárlásában a holokauszt idején. Az Egyesült Államokat aggasztja, hogy az Orbán-kormány egy magas rangú tisztviselője közreműködik azokban a törekvésekben, amelyek Horthy brutális örökségének rehabilitálására és népszerűsítésére irányulnak” – írja David Pressman nagykövet.
A nyilatkozatok tehát arra vonatkoznak, hogy az Orbán kormány közlekedési minisztere, Lázár János részt vett a magyarországi zsidók kifosztásában és meggyilkolásában segédkező Horthy Miklós emlékére rendezett eseményen, ahol többek között Horthyt hős katonának és hazafinak nevezte.
A holokauszt emlékét őrző jeruzsálemi Yad Vashem intézet is elítélte már a magyar miniszter kijelentését. A témában közzétett üzenetben azt írták, hogy a miniszter mondandója „világos példája a holokauszt elferdítésének. Horthy volt Magyarország vezetője az első antiszemita törvény 1920-as elfogadásától a zsidók deportálási hullámának megindításáig 1944 tavaszán. Minden olyan utalás Horthyra, amelyben nem szerepel a magyar zsidóság csaknem háromnegyedének üldözésében és meggyilkolásában játszott központi szerepe, nem más, mint a halálukért való felelősségének, és egyben Magyarország emiatti felelősségének tagadása.” Nyilatkozatában a Yad Vashem felszólítja Lázárt, hogy „vonja vissza nyilatkozatát, és kérjen bocsánatot a holokauszt áldozatainak családjaitól és a még közöttünk élő néhány túlélőtől”.
A fenti nyilatkozathoz hasonlóan reagált a MAZSIHISZ, amikor hangsúlyozta: „Akik harsányan ünneplik Horthy Miklóst, nem egyszerűen a kormányzó személyét kívánják tisztára mosni, hanem az egész Horthy-korszakot. Annak csak egyes pozitívumait emelik ki, viszont szándékosan elfeledtetni igyekeznek a zsidóellenes intézkedések sorozatát, az ártatlan százezrek deportálását, a magyar zsidóság elpusztításában játszott állami szerepet.”
Az Egyesült Államok magyarországi nagykövete tehát határozottan elítélte a kijelentéseket, és elvileg Izrael állam képviselője is, bár utóbbi kissé gyengédre sikeredett. Lehetséges, hogy az izraeli nagykövetség azért késlekedett, és azért nem mert határozottabb nyilatkozatban fellépni egy, a magyar zsidó diaszpórát ennyire sértően érintő ügyben, mert amikor legutóbb – 2017-ben a Soros-ellenes kampány idején – a magyar zsidóság képviselőinek kifejezett könyörgésére ilyet tett, a Netanjahu vezette külügyminisztérium visszavonatta azt, és még ki is rúgta át is helyezte a nagykövetet?
Arról még nem nyilatkozott az izraeli nagykövet, hogy „Jézus gyilkosairól” delirizálni a parlamentben van-e helye a „modern Magyarországon”.
A Haaretz szerint viszont még ez az izraeli reakció is ritkaságnak számít, mivel az Netanjahu miniszterelnök oly kedves ideológiai szövetségese, Orbán Viktor kormánya ellen irányul, amely a nemzetközi intézményekben – hozzátesszük: nem csupa-csupa altruizmustól és egyetértéstől vezérelve – gyakran Izrael mellé áll. Az elmúlt években diplomáciai partvonalra szorult mindkét ország. Egyre szorosabb a kapcsolat az „illiberális demokráciát” kiépítő Magyarország és a jelenlegi kormányt kitevő izraeli jobboldal között. Előszeretettel látogatják, dicsérik egymást, és láthatóan sok tapasztalatot is megosztanak egymással.
A Netanjahu vezette Likud párt magyarországi aktivitásáról, és arról, hogy miként próbál a magyar kormány Izrael és Netanjahu közé szinte egyenlőségjelet tenni, mintha csak és kizárólag az Orbánt és rendszerét támogató politikai személyiség/párt jelentené Izraelt, itt írtunk:
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.