Az izraeliek több mint hetven százaléka támogatja a szombati tömegközlekedést

Fotó : Ilan Shaham / נת"ע - NTA

Az izreliek többsége támogatja a szombati tömegközlekedést és a harediek számára is kötelező katonai szolgálat bevezetését.

Átlagosan 71% -a a teljes népességnek támogatja, hogy a szombat szentsége ellenére legyen szombaton is tömegközlekedés az országban. Még nagyobb arányban, a népesség 78%-a szeretné, hogy a jesiva tanulók ne mentesülhessenek a katonai szolgálat alól, és ha számukra is kötelezővé lenne a férfiak számára három, a nők számára két éven át tartó szolgálat a hadseregben, a Hiddush, az állam és a vallás kapcsolatát vizsgáló 2023-as felmérése szerint – írja a Jerusalem Post.
Izraeli katonák és egy ultraortodox fiatal imádkoznak a Siratófalnál Jeruzsálemben – Fotó: Shutterstock

A vallásos és világi zsidók között kiéleződött konfliktusban egyre többen követelik a szombati tömegközlekedést, és a jesiva tanulók besorozását, amely újabb feszültséget kelt a két tábor között. Az izraeli ultraortodox és világi közösségek közötti éles szakadék egyre markánsabb. A közelmúltbeli incidensek fokozták ezeket a feszültségeket, a szombati tömegközlekedéssel kapcsolatos érvelésektől kezdve az ultraortodox fiatalok katonai szolgálati mentességeiről szóló vitákig. Ezek az izraeli diskurzusban régóta fennálló nézeteltérések úgy tűnik, hogy elérik a forráspontot, amint azt az idei felmérés is mutatja.

Az újonnan megnyílt villamos kapcsán a szekuláris társadalom körében nagy felháborodást váltott ki, hogy a járatot nem működteti a város szombaton. Több cikk is foglalkozik azzal, hogyan lehetne „kóserré” tenni a Bat Jam és Petach Tikva között közlekedő járművet: felmerült a vonal ingyenessé tétele a szombati napra, nem zsidó származású alkalmazottakkal működtetni a szerelvényeket, és kihagyni a vallásos Bnei Brakban lévő állomásait, tiszteletben tartva az ultraortodox közösség igényeit is.

Szombaton kihagynák a vallásos Bnei Brakban lévő állomásokat

A szombati tömegközlekedés hivatalossá tétele komoly változás lenne az ország történetében, az első és kiemelten fontos lépés történne meg ezzel az állam és az egyház szétválasztásában.

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét