Gali Baharav-Miara izraeli főügyész csütörtökön (szeptember 28.) engedélyezte, hogy a rendőrség felhasználja a sokat vitatott Pegasus telefonos kémprogramot, miután Észak-Izraelben egy arab család öt tagját gyilkolták meg fényes nappal, köztük két kiskorút és egy anyát. A mészárlás feltehetően vendetta volt egy ugyanaznap történt gyilkosságért.
Az eseti engedély beszélgetések lehallgatására vonatkozik, viszont a nyomozók nem tölthetnek le adatokat a mobileszközökről, pedig azt is tudja a kémprogram.
A kémprogram engedélyezésének hátterében jelenleg az áll, hogy a kormány egy bizottság felállítását tervezi, amely megvizsgálná a bűnüldöző szervek kémprogram-technológiáinak használatát egy 2022-ben kirobbant botrány nyomán. A Calcalist újságban megjelent oknyomozás után kiderült, hogy a rendőrség kifinomult mobiltelefon-hackelési technológiát használ, hogy hozzáférjen állampolgárok mobileszközeihez. Egy vizsgálat ezután megállapította, hogy szinte minden felhasználási esetet előre engedélyezett a bíróság, viszont a rendőrség számos esetben túllépte a megadott engedélyek határait, és ha bizonyítottan nem is használt fel, de letöltött adatokat a mobileszközökről. A vizsgálat óta a kémprogramok rendőrségi használatát csak a főügyész jóváhagyásával, különleges esetekben lehet használni.
Most viszont Gali Baharev-Miara főügyész, a kormány jogi tanácsadója jóváhagyta Yaakov Shabtai rendőrfőkapitány kérelmét, hogy felhasználhassák a Pegasust az észak-izraeli basmat tivoni gyilkosság kivizsgálására. A rendőrkapitány az izraeli média szerint elengedhetetlennek tartja az arab szektorban dúló gyilkosságok kivizsgálására azt, hogy adják vissza a rendőrségnek az NSO-botrány miatt elvett eszközt, a Pegasust vagy az ahhoz hasonló kémprogram használatát. A basmati családgyilkosság nyomozását a helyi rendőrörsről a központi Lahav 443 egységre helyezték át.
Idén 190 izraeli arab állampolgárt gyilkoltak meg.
Az izraeli arab közösséget az elmúlt években egy egyre erősödő erőszakos bűnözési hullám sújtja. Sok közösségi vezető a rendőrséget hibáztatja, akiknek szerintük nem sikerült felszámolniuk a nagy bűnszervezeteket, és a legtöbb esetben egyáltalán nem is foglalkoznak az erőszakos bűncselekményekkel. A probléma kiváltó okaként kiemelik azt is, hogy a kormányhivatalok már több évtizede elhanyagolják és diszkriminálják az arab szektort.
Ben-Gvir, a rendőrségért felelős miniszter egyre élesebb kritikával szembesült, miszerint nem tesz eleget az erőszak megfékezésére, pedig választási programjában pontosan azt ígérte, hogy megtöri a bűnözést is visszaadja az állampolgárok biztonságérzetét.
A miniszter a helyszínre érkezve „elmagyarázta”, hogy mindez azért van, mert az előző – Lapid/Bennett-kormány – fegyvert osztogatott az araboknak. Tavaly pedig sikerüt valamennyire megfékezni az erőszakos cselekményeket, és tény, hogy ugyanekkor 80 ember volt gyilkosság áldozata az arab szektorban.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.