Az építkezéseket engedélyező tervbizottság elfogadta szerdán 3076 új telepeslakás felépítését Ciszjordániában.
Maale Adumim telepesvárosban 2052 új otthon épül, a többit pedig a közeli Kedarban és Efratban, a Gus Ecion nevű telepes-körzetben építik meg.
Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, a jobboldali, a telepeseket támogató Vallásos Cionisták párt elnöke február végén egy ciszjordániai merénylet után jelentette be, hogy Izrael több mint háromezer telepes lakás felépítésének terveivel válaszol a terrortámadásra.
A Szmotrics felügyelete alatt működő tervtanács június óta nem ülésezett a gázai háború miatt. Szmotrics szerint az elmúlt évben összesen 18 515 új lakás építését hagytak jóvá az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordániában.
Ez a terület lenne együtt a Gázai övezettel a kétállami megoldás szerint a leendő palesztin állam alapja. A nemzetközi közösség nem ismeri el a ciszjordániai telepépítések jogszerűségét, mert Ciszjordániát megszállt területnek tekintik, ahova a nemzetközi jog szerint tilos civil lakosságot telepíteni.
Az EU elítélte az újabb izraeli telepek építésének engedélyezését
(MTI) Az Európai Unió elítéli, hogy az izraeli hatóságok a héten jóváhagyták a lakóegységek építésének vagy bővítésének tervét, „tovább növelve ezzel az illegális telepek számát a megszállt Ciszjordániában” – közölte az Európai Unió külügyi szolgálata (EEAS) csütörtökön.
Az uniós külügyi szolgálat szóvivője útján csütörtökön közzétett közleményében hangsúlyozta: az Európai Unió sürgeti Izraelt, hogy vonja vissza ezeket a döntéseket. A telepek a nemzetközi jog értelmében jogellenesek, és akadályozzák a békét, mivel veszélyeztetik a kétállami megoldást, vagyis hogy Izrael mellett megalakuljon egy palesztin állam – emelték ki.
A települések bővítése továbbá teljesen összeegyeztethetetlen a feszültségek csökkentésére irányuló erőfeszítésekkel, ami – mint kiemelték – még fontosabb a közelgő vallási ünnepek, a ramadán, a peszah és a húsvét előtt.
Az Európai Unió álláspontja változatlan: nem ismer el semmilyen változást az 1967 előtti határokhoz képest, beleértve Jeruzsálemet is, kivéve azokat, amelyekről a felek korábban megállapodtak – tették hozzá.
Újságíró, az MTI jeruzsálemi tudósítója