Több mint kilenc hónappal a mészárlás után, a Nahal Oz megfigyelőinek családjai nyilvánosságra hoztak képeket, amelyek a Gázai övezet egyik lakásában készültek a katona lányokról az elrablásuk utáni első napokban. A képeket néhány héttel ezelőtt egy hadművelet során találták meg az övezetben.

A fogságba esett megfigyelők családjai ma este (kedden) közzétették lányaik képeit, amelyeket a Hamasz fogságának első napjaiban készítettek. A képeken az elrabolt Nahal Oz-i megfigyelők – Agam Berger, Liri Elbag, Karina Arajev, Naama Levi és Daniella Gilboa – láthatók sérülten egy gázai lakásban. A családok követelik a miniszterelnöktől, hogy találkozzon velük, mielőtt a Kongresszusba utazik szónokolni. A hadsereg szerint a képeket néhány héttel ezelőtt találták meg egy hadművelet során az övezetben.

A túszok hazahozataláért küzdő családok közleménye szerint: „A megfigyelők szüleinek bátor döntése a képek nyilvánosságra hozataláról azt a célt szolgálja, hogy közelebb kerüljön a lányok ölelése, amely egy aláírásra váró Netanjahu-üzlet révén hozhatja haza mind a 120 túszt – az élőket rehabilitációra, a meggyilkoltakat és az elhunytakat pedig méltó temetésre hazájukba. Követeljük az izraeli kormánytól, különösen annak vezetőjétől, hogy nézzen a lányok szemébe, próbálja elképzelni, min mennek keresztül 284 napja, és tegyen meg mindent, hogy hazahozza őket.”

A Nahal Oz-i poszt elrabolt megfigyelőinek szülei sajtónyilatkozatot adnak, ma – Fotó: Tomer Applebaum

A hadsereg szerint további anyagokat, köztük videókat is találtak az övezetben, amelyekben más túszokat is dokumentáltak, és családtagjaik megtekintették ezeket. A Nahal Oz-i katonai poszt megfigyelőinek családjai kérték az anyagok nyilvánosságra hozatalát, és a hadsereg engedélyezte azt, mivel nem jelentett biztonsági kockázatot.

Korábban a Hamasz rajtaütése során meggyilkolt megfigyelők családjai találkoztak Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel, és három órán át tárgyaltak vele. A találkozó során arra kérték Netanjahut, hogy írja alá a megállapodást a túszok hazaengedésére, mielőtt az amerikai Kongresszusba utazik. A találkozó végén Eyal, Roni Eshel meggyilkolt megfigyelő apja elmondta: „Elmeséltük neki a Nahal Oz történetét, de ő nem igazán érti a részleteket.”

Naama Levi az első napokban a Hamasz fogságában – Fotó: A túszok hazahozataláért küzdő családok szóvivője

Erez Preisz, Noa apja, elmondta, hogy Netanjahu nem engedélyezi egy állami vizsgálóbizottság felállítását ebben az időszakban. „Nem fogadjuk el ezt, a vizsgálóbizottságot fel fogjuk állítani” – mondta Preisz, és hozzátette, hogy „a miniszterelnök is megérti, hogy Nahal Oz az egyik legjelentősebb esemény volt a háborúban.”

A Nahal Oz-i katonai poszt – amely október 7 egyik szimbólumává vált – 15 megfigyelője meghalt, és hét további megfigyelőt élve elraboltak a Gázai övezetbe. Liri Elbag, Karina Arajev, Agam Berger, Daniella Gilboa és Naama Levi még mindig fogságban vannak, Ori Magidist a hadsereg októberben kiszabadította, Noa Marcianot pedig meggyilkolták, és a holttestét a katonaság visszahozta Izraelbe.

Naama Levi – Fotó: A túszok hazahozataláért küzdő családok szóvivője

Naama Levi, 19 éves raananai lakos, tavaly nyáron vonult be a seregbe, és két nappal az elrablása előtt a Nahal Oz-i poszthoz került. Középiskolai tanulmányai során részt vett a „Kezek a békéért” programban, amely amerikai, izraeli és palesztin fiatalokat hoz össze a konfliktus megoldásának elősegítése érdekében. A tanulmányai befejezése után afrikai menekült gyerekekkel dolgozott önkéntesként, és arról álmodott, hogy diplomata lesz. Naama nagyapja elmondta, hogy a kiszabadított túszok tanúsága szerint találkoztak vele a fogságban, és erősnek tűnt.

Liri Elbag – Fotó: A túszok hazahozataláért küzdő családok szóvivője

Liri Elbag, 19 éves jarchivi lakos, két nappal a mészárlás előtt került a Nahal Oz-i poszthoz. Édesanyja, Shirley elmondta, hogy a tanúvallomások szerint lányát takarításra, főzésre és az elrablói gyerekeinek gondozására kényszerítették. Áprilisban egy koszorút küldtek a család otthonába, benne egy cetlivel, amelyen az állt: „Emléke legyen áldott. Mindannyian tudjuk, hogy az ország a legfontosabb.” A Sabak akkoriban úgy vélekedett, hogy a megrendeléshez használt telefonszám egy iráni befolyásoló hálózat számlájához kapcsolódik, amely a túszok kiszabadításáért kampányoló szervezetnek álcázza magát.

Karina Arajev – Fotó: A túszok hazahozataláért küzdő családok szóvivője

Karina Arajev, 19 éves jeruzsálemi lakos, a Teddy Kollek Középiskolában tanult a Pisgat Zeev negyedben, ahol a család Ukrajnából és Bucharából való alijázása óta él. Édesanyja elmondta a 12-es csatorna híradójának, hogy lánya felhívta őket, és arra kérte őket: „Ne álljatok bosszút, ne próbálkozzatok, ne tegyetek semmit, szeretlek titeket, és folytassátok az életeteket.”

Daniella Gilboa – Fotó: A túszok hazahozataláért küzdő családok szóvivője

Daniella Gilboa, 19 éves petah tikvai lakos, Daniel néven született – a szóvégi (ה) / a hangzású betűt a szülei két héttel az elrablása után adták hozzá a nevéhez. „Amikor még reméltem, hogy hallgatja a rádiót, a műsorokban beszéltem, és elmondtam: „Tudd meg, hogy mostantól Daniellának hívnak” – mesélte édesanyja, Orli, és hozzátette, hogy később rájött, hogy kicsi az esélye, hogy hallotta őt, mivel a Hamasz alagútjaiban volt.

Agam Berger – Fotó: A túszok hazahozataláért küzdő családok szóvivője

Agam Berger, 19 éves holoni lakos, hegedült, és a katonai szolgálat előtt különleges szükségletű emberekkel dolgozott önkéntesként, segített tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek és nehéz helyzetű családoknak. A Nahal Oz-i posztra osztották be megfigyelőként, ahonnan elrabolták.

Főkép: Karina Arajev, Daniella Gilboa, Agam Berger és Liri Elbag a Hamasz fogságának első napjaiban – Fotó: A túszok hazahozataláért küzdő családok szóvivője

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.