Izrael két fronton: Gázai tűzszünet és északi fenyegetés

Haszan Naszrallah beszédének vetítése Dél-Bejrútban – Fotó: Aziz Taher/Reuters

Izrael továbbra is komoly biztonsági kihívásokkal néz szembe: míg Gázában a tűzszünet reménye csillan fel, addig északon a Hezbollah fenyegetése újabb front megnyitását teheti szükségessé. Székely Róbert, az Izraelinfo munkatársa a Klubrádióban bemutatja a helyzetet és annak lehetséges következményeit.

Klubrádió mikrofon Izraelinfo1

Tűzszünet jöhet Gázában, a Hezbollah viszont északon Libanonból tovább támadja Izraelt, és egyre több jel utal arra, hogy Izrael egy északi frontot fog nyitni. És meg fogja szállni Libanon déli részének egy részét, hogy ez pontosan hogy fog kinézni, azt nem tudjuk, de mindenesetre a gázai izraeli erők egy részének átcsoportosítása már megtörtént. Egyébként a Hezbollah, mint köztudott, sokkal jobban van felfegyverezve, mint a Hamasz. Nagyon sok korszerű eszköze és rakétája van. Itt van velünk Székely Róbert, az Izraelinfo.com munkatársa, jó reggelt.

Jó reggelt kívánok. Szervusztok.

Világos, hogy mi az, ami megjelenik mostanában egyre inkább a sajtóban. Tudniillik egy északi front megnyitása Izrael részéről a Hezbollahhal szemben. Van ennek valamiféle határideje? Konkrétan beszélt-e erről a kormányfő bármit is?

Nem lehet pontos határidőt tudni, de a kormányban, illetve a közbeszédben is egyre nagyobb a nyomás a kormányra, hogy valahogy sikerüljön leállítani a Hezbollahot és rákényszeríteni arra, hogy a libanoni-izraeli határtól eltávolodjon, és valamiféle biztonsági zóna jöjjön ott létre, hiszen az elmúlt most már több mint fél éve lényegében Izraelnek az északi sávja lakhatatlan a rengeteg rakétatámadás miatt.

Hány embert érintett pontosan a kitelepítés?

Most már körülbelül olyan százötvenezer emberről beszélnek, de nem lehet pontosan tudni, ugyanis a kitelepítésnek volt egy hivatalos része, amikor az állam ajánlott föl és keresett alternatív álláslehetőségeket az ott lakóknak. De rengetegen vannak, akik privát kerestek megoldásokat, olyanok, akik rokonoknál szállnak meg, vagy az anyagi helyzetük lehetővé teszi azt, hogy béreljenek az ország más részén valamiféle megoldást. Nem lehet pontos számokat tudni, de a felmérések alapján körülbelül olyan százötvenezer emberről lehet szó.

És mi az, ami remélhető az északi fronton? Ugye itt a következő megfontolások vannak, az, hogy Libanon déli részét megszállja az izraeli hadsereg, ez már előfordult a történelemben, nem nagy sikerrel, meg kell mondani. Azt nem tudni, hogy mennyit ér, mert a Hezbollahnak nagyon nagy hatótávolságú rakétái vannak, tehát pár kilométer ide vagy oda, az neki nem számít. Másodszor Izraelnek meg kell osztani az erőit, egyszerre kell jelen lenni és harcolni Gázában, illetve Libanonban, ami egy elég kétséges vállalkozás lehet. Tehát tulajdonképpen mi az, amire számítani lehet?

Két részből áll a válasz, először a második kérdésedre válaszolnék, tehát az, hogy egyszerre tartani két frontvonalat nyilvánvaló az, hogy Izraelnek kevésbé érdeke, tehát könnyebb úgy vezetni a háborút, hogy egyszerre csak egy fronton kell harcolnia. És nem véletlen az, hogy várják azt, hogy befejeződjenek a hadműveletek a Gázai övezetben, és a jelek szerint közel állunk hozzá, erről a kormány most már nyíltan beszél, hogy a gázai hadműveleteknek a jelentős része már befejeződött, és most már inkább majd kisebb akciókra fognak koncentrálni. Ez részben azért, hogy erőket tudjanak csoportosítani az északi frontra.

Választ szeretnék adni arra a felvetésedre, hogy mivel a Hezbollahnak nagy hatótávolságú rakétái is vannak nagy számban, ezért kevésbé fontos az, hogy eltávolítják-e őket néhány kilométerre a határtól. Ez igenis jelentős dolog az, hogyha el lehetne távolítani, ugyanis a légvédelmi rendszere Izraelnek, illetve bármilyen légvédelmi rendszernek sokkal könnyebb megküzdenie nagyobb hatótávolságú rakétákkal, mint a rövidekkel, és az elfogó rakétáknak időre van szüksége ahhoz, hogy befogják ezeket a rakétákat. Tehát lényegében egy középhatótávolságú rakétát elég nagy biztonsággal tud elfogni egy izraeli Vaskupola, míg ezeket az néhány kilométerre kilőtteket nem lehet elfogni, hiszen pár másodpercig vannak csak a levegőben.

A másik probléma az, hogy Iránnak sokkal jobb hozzáférése van Szírián keresztül Libanonhoz, és így a Hezbollahhoz is, mint mondjuk a Gázai övezethez, ahol mindenféle alagutakat kell használni, meg olyan útvonalakat, amik könnyen ellenőrizhetők és Irán szempontjából veszélyesek, hogy le is csaphatnak a fegyverszállítmányokra. Ez a Hezbollahnak szállított fegyverek esetében nem fordul elő.

De, ez nagyon sokszor előfordul, Izrael rengeteg energiát fektet abba, hogy megpróbálja ezeket az iráni fegyverszállítmányokat Libanon és a Hezbollah felé elkapni, és nagyon sokat sikerül megsemmisíteni. Ez nagyon sok felderítési munkával jár, de itt nem csak Izrael számít, hanem általában a térség országai illetve a nyugati erők is nagyon tartanak attól, hogy szép lassan Iránnak sikerül a saját hatalmát, vagy egy valamiféle iráni hegemóniát egészen a Földközi-tengerig kiépítenie. Tehát lényegében Irak jelentős részét Iránhoz köthető erők tartják ma irányításuk alatt, Szíriában is nagyon jelentős a jelenlétük, és a Hezbollahon keresztül Libanonban is. Egy olyan nagy térség jönne így létre, ami ellen a nyugati erők, Anglia, Franciaország és elsősorban az Egyesült Államok is próbál harcolni, illetve a Közel-Keletnek nagyon sok arab országa is próbál ez ellen tenni, így például mondjuk Jordánia vagy Szaúd-Arábia.

Még egy kérdés: Ciszjordánia, ott mennyi erőt köt le a helyzet, amiben egyébként a helyi izraeli telepesek egyáltalán nem vétlenek, ezt meg kell mondani.

Nem, az itteni telepesek sem vétlenek. Természetesen a szélsőségek azok bármilyen országban bármilyen oldalon legyenek, a szélsőségek azok sosem vétlenek, és természetesen ezzel is meg kell küzdeni. De hát az igazság az, hogy a Ciszjordániában lévő erők jelentős részben más típusú harcot folytatnak, más típusú erők, mint amik a frontokon harcolnak, úgyhogy azért az egy kicsit más, és ezért egy kicsit kevésbé teher Izrael számára. Nem lehet azt mondani, hogy egyáltalán nem, de kevésbé jelentős.

Köszönöm szépen, hogy itt voltál velünk.

Én is köszönöm. Jó reggelt mindenkinek.

Székely Róbertet hallották az Izraelinfo.com munkatársát.

Főkép: Haszan Naszrallah beszédének vetítése Dél-Bejrútban – Fotó: Aziz Taher/Reuters

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.