Alkadi a övezet déli részén egy alagútban volt fogva tartva, és a Szoroka kórház közleménye szerint egészségi állapota jó. A csapatok, akik nem kerültek kapcsolatba fogvatartóival, megpróbálták megtudni tőle, hogy más túszokkal együtt tartották-e fogva. A vezérkari főnök jóváhagyta a szárazföldi műveletek folytatását. Alkadi testvére: „Először a híroldalakon hallottunk a szabadulásáról, majd a hadseregtől.”
Kaid Farhan Alkadi, akit október 7-én raboltak el, ma (kedden) megszökött fogvatartói elől egy alagútból a Gázai övezet déli részén, találkozott egy Cahal egységgel, és kiszabadították. A katonák nem találkoztak Alkadi fogvatartóival vagy más terroristákkal, amikor rátaláltak a túszra. Megpróbálták megtudni tőle, hogy más túszokkal együtt tartották-e fogva. A vezérkari főnök jóváhagyta a szárazföldi műveletek folytatását. Alkadit a beer-sevai Szoroka kórházba szállították, ahol közölték, hogy egészségi állapota jó.
Az 52 éves Alkadi a Rahat déli részén található, el nem ismert Karkur faluból származik. Munkája közben rabolták el, amikor a Magen kibuc csomagolóüzemében őrként dolgozott. 11 gyermek édesapja, és míg fogságban volt, unokája született.
Alkadi testvére, Hatem, elmondta, hogy látta őt a helikopterről a saját lábán lejönni. „A helyzet jó,” mondta. A Szoroka kórház szóvivője megerősítette ezeket az információkat, és hozzátette, hogy Alkadi teljesen magánál van. Ugyanakkor Hatem szerint testvére jelentős súlyt veszített a fogságban. „Nem egyszerű 11 hónapig egy alagútban lenni, olyan, mintha visszatért volna a halálból,” mondta.
החטוף קאיד פרחאן אלקאדי מורד מהמסוק בבית החולים סורוקה, היום
— הארץ חדשות (@haaretznewsvid) August 27, 2024
(שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים) pic.twitter.com/Vbxn7RPWAg
Hatem a „Haaretznek” elmondta, hogy ő és családja először a híroldalakon értesültek a szabadulásról, és csak ezt követően kaptak hivatalos értesítést a hadsereg képviselőitől. „Eleinte nem hittük el, de amikor a hadsereg megerősítette, hogy igaz, nagyon meghatódtunk,” mesélte. Hozzátette, hogy a hadsereg képviselője körülbelül 14:30-kor vette fel a kapcsolatot Alkadi fiával. „Nem hittük, hogy kijön onnan, nem tudtuk, hogy él-e vagy halott,” mondta Hatem.
„Ma egy új embert kapunk vissza, újjáéledt,” mondta Hatem. „Látom, hogy visszatér a vér az arcába, a boldogság visszatér az életébe. Az ember kezd fényt látni,” mondta Talal al-Karinaoui, Rahat polgármestere, aki meglátogatta Alkadit.
A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint a miniszterelnök telefonon beszélt Alkadival. A múlt héten a „Haaretz” arról számolt be, hogy egy, a miniszterelnök és a fogságból kiszabadult túszok között zajló találkozón egy résztvevő szembesítette a miniszterelnököt azzal a ténnyel, hogy nem hívta fel a visszatért túszokat és családtagjaikat. Erre ő és a felesége azt válaszolták, hogy közvetlenül nem szoktak felkeresni embereket, de találkozókat lehet velük egyeztetni.
בני משפחתו של החטוף פראחן קאדי בבית החולים סורוקה, היום
— הארץ חדשות (@haaretznewsvid) August 27, 2024
(שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים) pic.twitter.com/21R9NM4RzU
Egy másik Alkadi családtag elmondta, hogy „a lényeg, hogy épségben és egészségesen kiszabadult. Ez annyira örömteli és megható.” A családtag hozzátette, hogy nem ismeri a kiszabadítás körülményeit. A Cahal közleménye szerint Alkadi kiszabadításában a 13-as kommandó, a 401-es dandár, a Jahalom egység és a Sabak harcosai vettek részt, az akciót a 162-es hadosztály parancsnoksága irányította. Alkadi testvére köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett testvére visszahozatalában. „Nagyon izgatottak vagyunk, hogy láthatjuk és megölelhetjük őt, nagy az öröm,” tette hozzá Alkadi unokatestvére.
Alkadi a nyolcadik túsz, akit élve szabadítottak ki anélkül, hogy megállapodást kötöttek volna a Hamasszal. Kiszabadítása előtt három katonai műveletet hajtottak végre túszok kiszabadítására.
Alkadi kiszabadulása után még 108 túsz maradt a Gázai övezetben, köztük 36 olyan, akikről már megállapították, hogy meghaltak. A túszok családjainak központja közölte: „A hír Kaid Farhan Alkadi visszatéréséről Izraelbe egy fénylő pont a túszok családjai és az egész izraeli nép számára ezekben a nehéz és feszült napokban.” Ugyanakkor hangsúlyozták a központban: „Még mindig 108 túsz van a Hamasz fogságában. Az egyetlen biztos módja annak, hogy mindannyiukat visszahozzuk, egy megállapodás.”
Főkép: Alkadi és testvére, Hatem a Szoroka kórházban, ma. Családja szerint jelentős súlyt veszített a fogságban – Fotó: Szoroka szóvivője