Netanjahu: „Tárgyalásokat folytatunk olyan országokkal, amelyek sok gázai befogadásáról beszélnek – Hírszüret

2025. április 8., kedd, a háború 550. napja – frissül


00:00

Véget értek a keddi jelentések

Szerdai jelentések >>


23:04

Lemondott az Ecion-dandár 21-es zászlóaljának parancsnoka, miután tartalékos katonái megrongálták palesztin házak berendezését

Az Ecion-dandár 21-es zászlóaljának parancsnoka, Ido Grinspan bejelentette lemondását, miután tartalékos katonái múlt héten megrongálták palesztin lakosok házait a ciszjordániai Dheise menekülttáborban, és emiatt elbocsátották őket a hadseregből. Grinspan a zászlóaljnak írt levelében így fogalmazott: „A hadsereg által hozott döntések súlyosak – egy teljes szakasz és egy századparancsnok elbocsátása, egy másik százados parancsnoki figyelmeztetése, és megrovás nekem, a zászlóaljparancsnoknak.” Hozzátette: „A katonáknak tudniuk kell, hogy a parancsnokaik kiállnak mellettük.”
„Nem helyes és nem etikus, hogy továbbra is parancsnokként működjek egy olyan helyzetben, ahol a katonáim az én utasításaim alapján hajtottak végre feladatot, még ha azt másként is értelmezték, és ők viselik egyedül a felelősséget és a büntetést. A felelősség kizárólag az enyém” – írta.

A Grinspan alá tartozó tartalékos katonák a Dheise menekülttábor lakóinak házaiban felborították a bútorokat és az ágyakat, kiszórták a szekrények tartalmát, és graffitiket fújtak a falakra – többek közt a szaúd-arábiai Mekkát és Jasszer Arafatot ábrázoló képekre. Az izraeli zászló és arab nyelvű feliratok is megjelentek a falakon – annak ellenére, hogy a katonákat előzetesen kifejezetten arra utasították, hogy amennyiben gyűlöletkeltő feliratot találnak, töröljék azt, de semmiképp se fessenek újakat.


22:45

A Cahal: Fegyverraktárat támadtunk a Hezbollah légvédelmi egységétől a libanoni Bekaa-völgyben

A Cahal bejelentette, hogy vadászgéppel csapást mért a Hezbollah légvédelmi rendszeréhez tartozó fegyverraktárra a libanoni Bekaa-völgyben. A hadsereg közölte: „A fegyverek jelenléte a térségben fenyegetést jelentett Izraelre, és megsértette az Izrael és Libanon közötti megállapodásokat.”


21:48

Deri: Ha akár egy jesiva-növendéket is letartóztatnak, a Sasz nem marad a kormányban

Arie Deri képviselő kijelentette: „Abban a pillanatban, amikor megtörténik az első eset, hogy a katonai rendőrség belép egy jesivába vagy otthonba, és akár egyetlen jesiva-növendéket is letartóztat – abban a pillanatban, teljesen mindegy, hogy az Alkotmánybíróság döntése vagy a kormány jogi főtanácsadójának makacskodása miatt történik –, a Sasz párt nem tud tovább a kormány tagja maradni.”

A Sasz pártlapjának, a HaDerech-nek adott interjúban Deri elmondta, hogy jelenleg az Országgyűlés külügyi és védelmi bizottsága tárgyalja a katonai szolgálat alóli mentességet szabályozó törvénytervezetet. „Egyértelmű vörös vonalat húztam: a Kneszet nyári ülésszakának kezdetéig belső egyetértésre kell jutnunk a törvény minden lényegi pontjában – olyan egyetértésre, amely jogi szempontból minden érintett fél támogatását bírja” – mondta a Sasz elnöke.
„Ha tudjuk folytatni az eljárást és elfogadni a törvényt, az nagyszerű. De ha a nyári ülésszak kezdetéig nincs megállapodás az alapvető kérdésekben, nem tehetünk úgy, mintha mi sem történt volna. Nem veszünk részt a szavazásokon, nem szavazunk más törvényekről. Őszintén ki kell mondanunk: egy olyan kormány, amely nem rendezi a Tóra-tanulók státuszát, nem élvezheti a mi koalíciós támogatásunk nyújtotta stabilitást.”


21:32

A Fehér Ház: Bízunk benne, hogy Irán a diplomáciát választja – ha nem, annak komoly következményei lesznek

Caroline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője kijelentette: ha Irán nem halad a diplomáciai megoldás felé, annak „súlyos következményei lesznek.” „Trump elnök bénító szankciókat vezetett be az iráni rezsim ellen, és választási lehetőséget adott nekik: vagy megállapodnak, vagy szenvednek” – mondta Leavitt. „De ahogy az elnök tegnap is mondta, ha nem az alku mellett döntenek – márpedig úgy látjuk, hogy egyelőre nem ezt teszik –, akkor annak komoly következményei lesznek.”


20:51

Az izraeli légierő parancsnoka azzal fenyegette a tartalékosokat, hogy elbocsátják őket, ha aláírják a háború elleni levelet

Tomer Bar altábornagy, az izraeli légierő parancsnoka az elmúlt napokban figyelmeztette a tartalékosokat: elbocsátás vár azokra, akik aláírják azt a levelet, amely tiltakozik a háború ellen – noha az nem hív polgári engedetlenségre. A Kan 11 csatorna szerint Bar személyesen találkozott tartalékos katonákkal, és óva intette őket a volt légierős tisztek által megfogalmazott levél aláírásától, amit már köröztettek. Az aláírás egyelőre nem történt meg, de Eyal Zamir vezérkari főnök is részt vett egy ilyen találkozón.

A levél megfogalmazói hangsúlyozzák: csak egy megállapodás hozhatja haza a túszokat. „Ebben az időszakban a háború főként politikai és személyes érdekeket szolgál, nem biztonságiakat” – írták. „A háború folytatása nem szolgálja egyetlen deklarált célját sem, és túszok, katonák, ártatlan civilek halálához, valamint a tartalékos állomány kimerüléséhez vezet. Nem vagyunk hajlandók hallgatni. Minden izraelit arra szólítunk fel: cselekedjenek, követeljék minden fórumon: fejezzék be a háborút, és hozzák haza az összes túszt most!”


20:28

A bírák ideiglenes intézkedést rendeltek el Ronen Bar elbocsátásának ügyében: „Továbbra is ellátja feladatát, amíg más döntés nem születik”

Jichak Amit, Noam Solberg és Dafna Barak-Erez bírák ideiglenes bírósági végzést adtak ki, amely szerint Ronen Bar, a Sabak (izraeli belbiztonsági szolgálat) vezetője továbbra is hivatalban marad „mindaddig, amíg más döntés nem születik.” A bírák egyértelművé tették, hogy „tilos bármilyen lépést tenni Ronen Bar megbízatásának megszüntetésére, beleértve az utód vagy helyettes keresésének bejelentését is, és tilos csorbítani Bar hatásköreit.” Ugyanakkor engedélyezték, hogy a posztra jelölteket interjúvoljanak meg.

Döntésükben a bírák hangsúlyozták, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök, a kormány, valamint Gali Baharav-Miara jogi főtanácsadó legkésőbb április 20-ig közös nyilatkozatot nyújthatnak be, ha sikerül megegyezésre jutniuk. A bírák azt is engedélyezték, hogy Bar és Netanjahu bizalmas nyilatkozatokat nyújtsanak be állításaik alátámasztására.


20:14

Jemen: Halottak és sebesültek egy amerikai légicsapásban Hudajdában


20:05

Az izraeli oktatási minisztérium bezárási parancsot adott ki hat UNRWA-iskola számára Kelet-Jeruzsálemben

Az izraeli oktatási minisztérium bezárási parancsot adott ki az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) hat iskolájára Kelet-Jeruzsálemben. Az önkormányzat szórólapokat osztott szét ezekben az iskolákban, és arra kérte a szülőket, hogy másik környékbeli iskolába írassák át gyermekeiket.
Az UNRWA szóvivője, Ronald Friedrich szerint a bezárási parancsokat izraeli hatóságok adták át az iskolákban, fegyveres rendőrök kíséretében. Az X közösségi hálón közzétett bejegyzésében Friedrich azt írta: az érintett intézményekben mintegy 800 tanuló folytatja jelenleg tanulmányait.


18:16

Netanjahu a Fehér Házban tett látogatása után: „Tárgyalásokat folytatunk olyan országokkal, amelyek sok gázai befogadásáról beszélnek – végső soron ennek kell történnie”

Benjamin Netanjahu miniszterelnök a Fehér Házban tett látogatása után azt nyilatkozta, hogy Donald Trump amerikai elnökkel a Gázai övezet lakóinak kitelepítésére vonatkozó tervről tárgyalt. „Jelenleg kapcsolatban állunk olyan országokkal, amelyek beszélnek arról, hogy nagyon sok gázait fogadnának be” – mondta Netanjahu egy a találkozó után rögzített videóban. „Ez fontos, mert végső soron ennek kell történnie” – tette hozzá. Elmondása szerint Trumppal arról is beszéltek, hogy eltökéltek a Hamasz felszámolásában, és egyúttal minden túsz hazahozatalában.

A miniszterelnök azt is közölte, hogy megvitatta Trumppal Törökország azon törekvését, hogy katonai bázisokat hozzon létre Szíriában. „Ez veszélyt jelent Izraelre nézve, mi ellenezzük ezt, és lépéseket teszünk ellene. Azt mondtam Trumpnak: ha segítségre lesz szükségünk, szólni fogunk.”

Netanjahu hozzátette, hogy Trump egyetértett vele abban, hogy Iránnak nem szabad atomfegyverhez jutnia. „Ezt meg lehet oldani egy megállapodással, de csak akkor, ha az olyan típusú, mint a líbiai modell: bemennek, felrobbantják a létesítményeket, leszerelik az összes berendezést amerikai ellenőrzéssel és végrehajtással” – mondta Netanjahu, annak ellenére, hogy Teherán már elutasította ezt a lehetőséget, kijelentve, hogy atomprogramját nem számolja fel, és védelme nem képezi alku tárgyát.
„A másik lehetőség az, hogy ez nem történik meg. Húzzák az időt a tárgyalásokkal, és akkor a katonai opció marad. Mindenki érti ezt” – jelentette ki a miniszterelnök, noha Trump tegnap elutasította annak megerősítését, hogy hajlandó lenne katonai akcióra, ha a tárgyalások kudarcot vallanak, és csupán annyit mondott: „ha ez történik, Irán nagy veszélybe kerül.”


18:12

Irán: Az Egyesült Államoknak jó szándékú gesztusokat kell tennie, mielőtt közvetlen tárgyalásokra kerülne sor

Irán óvatosan és bizalmatlanul közelít az Egyesült Államokkal folytatandó tárgyalásokhoz – állították iráni és közel-keleti források a Reutersnek. Elmondásuk szerint Teherán konkrét gesztusokat vár Washingtontól, mielőtt közvetlen tárgyalásokat kezdene az amerikai féllel. Egy térségi diplomata így nyilatkozott: „Az irániak azt mondták nekünk, hogy a közvetlen tárgyalás lehetséges, de előbb jó szándékú amerikai lépésekre van szükség – például szankciók feloldására vagy befagyasztott pénzeszközök felszabadítására.”

Három hivatalos iráni forrás a Reutersnek azt is elmondta, hogy Trump fenyegetéseit Iránban úgy értelmezik, mint kísérletet arra, hogy behódolásra kényszerítsék őket, elkerülendő egy támadást. Hozzátették, hogy az Egyesült Államok valószínűleg más kérdésekről is tárgyalni akar majd, például Irán térségbeli befolyásáról és a ballisztikusrakéta-programjáról. A források szerint azonban ezek a témák nem képezik tárgyalás alapját Teherán számára. Egy magas rangú iráni tisztviselő kijelentette: „Trump új megállapodást akar – véget vetni Irán befolyásának a térségben, leszerelni az atomprogramját, és megállítani a rakétaprogramját. Ezek a követelések elfogadhatatlanok számunkra. Az atomprogramunk nem számolható fel.”


18:00

A Cahal a rendezvényterem felgyújtásáról a ciszjordániai Bidia faluban: Vizsgálat indult, elítéljük az incidenst

A rendőrség Júdea és Szamária körzete, valamint a Sabak közös vizsgálatot indított, miután egy rendezvénytermet felgyújtottak, és gyűlöletkeltő feliratokat fújtak a falaira a ciszjordániai Bidia faluban. A Cahal közleményében hangsúlyozta: „Elítéljük az ilyen jellegű eseményeket. A hadsereg eltökélten folytatja munkáját a biztonság és a közrend fenntartása érdekében a térségben.”
Palesztin jelentések szerint a rongálásért a faluba behatoló telepesek felelősek. A helyszíni felvételeken látható a kiégett épület, a falakon pedig a feliratok: „Halál az arabokra”, „Bosszú”, valamint egy Dávid-csillag szimbóluma.


17:22

Jelentés: Izrael és Törökország tárgyalásokat folytat egy ütközőzónáról Szíriában a katonai összecsapás elkerülése érdekében

Két nyugati forrás a Middle East Eye hírportálnak elmondta: Izrael és Törökország tárgyalásokat folytat egy szíriai ütközőzóna létrehozásáról, hogy megelőzzenek egy esetleges katonai összecsapást. Az egyeztetések előzménye, hogy a múlt héten az izraeli hadsereg légicsapást mért a Homsz melletti T4 katonai bázisra, miközben Törökország küldöttséget készült oda irányítani, hogy megvizsgálja a letelepedés lehetőségét. A jelentések szerint Törökország légvédelmi rendszerek kiépítését is tervezi a térségben.

A források szerint Benjamin Netanjahu miniszterelnök úgy véli, előrelépés történt a tárgyalásokon a légicsapások óta, és a tárgyalások tovább folynak. Netanjahu azt mondta, Izrael számára szűk az időkeret a katonai bázis megtámadására, mielőtt Ankara esetleg átvenné az irányítást. Egy másik nyugati forrás megerősítette, hogy a múlt heti légicsapás után a két ország megkezdte az egyeztetést egy biztonságos övezet létrehozásáról, hozzátéve: „Török és izraeli vezetők aznap egyforma nyilatkozatokat tettek, hangsúlyozva, hogy nem keresnek konfrontációt – ez valószínűleg összehangolt lépés volt.”


16:58

Irán vezető tisztviselője: „Hogyan szerelhetné le magát Irán, miközben Izraelnek atomfegyvere van?”

Egy iráni magas rangú tisztviselő a Reuters hírügynökségnek kijelentette, hogy Irán nem hajlandó leállítani nukleáris programját. „Hogyan szerelhetné le magát Irán, miközben Izraelnek atomfegyvere van?” – tette fel a kérdést, majd hozzátette: „Trump olyan megállapodást akar, amely megszünteti Irán regionális befolyását, felszámolja az atomprogramját, és leállítja a rakétagyártást. A mi biztonságunk nem tárgyalási alap.”
A jelentés szerint az Egyesült Államok és Irán a hétvégén tárgyalásokat folytat az atomprogramról. Míg Donald Trump elnök tegnap azt mondta, hogy ezek közvetlen tárgyalások lesznek, Irán külügyminisztere, Abbas Araghchi ma azt nyilatkozta, hogy a megbeszélések közvetett formában zajlanak majd. Egy közel-keleti diplomata a Reutersnek azt mondta: Irán jó szándékú gesztusokat vár az Egyesült Államoktól – például a szankciók feloldását és befagyasztott pénzeszközök felszabadítását – mielőtt beleegyezne közvetlen tárgyalásokba.


15:41

Witkoff helyettese: Iránnak és szövetségeseinek minden szerepét el kell utasítani a válságból való kilábalás érdekében

Morgan Ortagus, az amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff helyettese a Sky News Arabya csatornának nyilatkozva azt mondta: Libanonnak el kell utasítania Irán és szövetségesei bármilyen szerepét, ha ki akar jutni a jelenlegi válságból. Elmondása szerint az ENSZ 1701-es határozata előírja a Hezbollah teljes lefegyverzését Libanon területén, és szerinte „a libanoni hadsereg képes ezt megvalósítani.” Ortagus hozzátette: az Egyesült Államok érdeke, hogy sem az ISIS, sem Irán ne térjen vissza Szíriába.


14:40

A gázai egészségügyi minisztérium: Az elmúlt 24 órában 58 ember halt meg a Gázai övezetben

A Hamasz irányítása alatt lévő gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint az elmúlt 24 órában 58 ember vesztette életét, és 213-an megsebesültek a Gázai övezetben. A közlemény szerint március 18-a, a tűzszünet összeomlása óta az izraeli hadsereg támadásaiban 1 449 ember halt meg, és 3 647-en sebesültek meg az övezetben.


13:52

Libanoni jelentések: izraeli dróntámadás történt Tabnit faluban, Dél-Libanonban


13:37

Az oktatási miniszter levonult a színpadról egy jeruzsálemi konferencián, miután diákok félbeszakították beszédét és a túszok visszahozását követelték

Joav Kisch oktatási miniszter részt vett a „A jövő tudósai” nevű diák-konferencián a jeruzsálemi Binyanei Hauma rendezvényközpontban, ám kénytelen volt levonulni a színpadról, miután beszédét több száz diák szakította félbe, és követelték a túszok visszahozását. A diákok azt kiabálták: „Miért vannak még mindig Gázában?” és „Mindenkit most azonnal!”


12:31

A Cahal feloszlatott egy tartalékos egységet és leváltott egy századparancsnokot, miután katonák vagyont rongáltak meg a Dheise menekülttáborban

A Cahal feloszlatott egy tartalékos katonákból álló egységet az Ecion-dandárból, és leváltotta a századparancsnokot, miután a katonák vagyont rongáltak meg a ciszjordániai Dheise menekülttáborban végzett művelet során. A közösségi médiában terjedő felvételek szerint a katonák házakat dúltak fel – graffitiket fújtak a falakra, felborogatták a bútorokat, és kiszórták a szekrények tartalmát –, miközben körözött személyek letartóztatására vonatkozó akciót hajtottak végre. Mindezt annak ellenére, hogy kifejezetten utasították őket: ha gyűlöletkeltő feliratot találnak, töröljék le, semmiképp se fújjanak újakat. A hadsereg közlése szerint a katonák tevékenységét leállították, az esetet kivizsgálta Júdea és Szamária hadosztályparancsnoka, valamint az Ecion-dandár parancsnoka. A vizsgálat eredményeként az ügyet a vezérkari főnök irányelveinek megfelelően kezelték, amelyek szerint a fegyelemsértő és etikátlan háborús viselkedést szigorúan kell szankcionálni. Az ezredparancsnokot parancsnoki figyelmeztetésben részesítették, az egyik jelenlévő századparancsnokot leváltották, egy másik századparancsnok figyelmeztetést kapott. További két parancsnokot és több katonát is elmozdítottak beosztásukból, az érintett egységet pedig feloszlatták.


11:35

Ciszjordániában lelőttek egy palesztin nőt, aki izraeli járművekre dobált köveket; a Cahal szerint megpróbált katonákat is megkéselni

Egy palesztin nő köveket dobált a Cahal egységeire és izraeli járművekre a ciszjordániai Gitit Avishar kereszteződésnél, és agyonlőtték. A Cahal közlése szerint a nő megpróbált katonákat is megkéselni, mielőtt lelőtték, és az incidensben más nem sérült meg.

Gitit Avishar kereszteződés, ma – Fotó: felhasználás a 27a paragrafus szerint

11:28

Felgyújtottak egy esküvői termet a ciszjordániai Bidia faluban, gyűlöletkeltő feliratokat fújtak a falakra

Felgyújtottak egy esküvői termet a ciszjordániai Bidia faluban, és gyűlöletkeltő feliratokat fújtak a falakra. Palesztin jelentések szerint a faluba betörő telepesek felelősek az épület megrongálásáért. A helyszíni felvételeken látható a kiégett épület, a falakon pedig a következő feliratok: „Halál az arabokra”, „Bosszú”, valamint egy Dávid-csillag szimbóluma.

Graffitifeliratok a ciszjordániai Bidia faluban, az éjszaka folyamán – Fotó: AP

11:24

Egészségügyi minisztérium: Délutántól országszerte magas légszennyezettség várható

Az egészségügyi minisztérium figyelmeztetést adott ki, miszerint délutántól országszerte magas légszennyezettség várható. A közlemény szerint a szennyezés oka egy forró légörvény átvonulása, amely porfelhőt hoz Egyiptom felől. A minisztérium azt javasolja az érzékeny csoportoknak – például szív- és tüdőbetegeknek, valamint időseknek –, hogy kerüljék a megterhelő szabadtéri fizikai tevékenységet.


10:39

Amit bíró kiküldte Tali Gottlieb képviselőt a Legfelsőbb Bíróság tárgyalásáról: „Botrányos, hogy a törvényhozó hatalom nem engedi dolgozni az igazságszolgáltatást”

Amit bíró utasította a biztonságiakat, hogy vezessék ki a teremből Tali Gottlieb képviselőt, miután az folyamatosan félbeszakította a tárgyalást, és lehetetlenné tette annak folytatását. A bíró úgy fogalmazott: „Botrányos, hogy a törvényhozó hatalom nem engedi a bíróságnak végezni a munkáját.” Gottlieb nem volt hajlandó önként távozni, ezért végül erővel vitték ki. A tárgyalást korábban már felfüggesztették rendzavarás miatt, és csak azt követően folytatták zárt ajtók mögött, hogy a biztonságiak eltávolították a gyászoló apát, Icik Boncelt, aki közbekiabált. Amit bíró hozzátette: „Nem lehet félvállról venni, ami történt. Ez súlyos eset. A jogállamiság és a demokrácia megköveteli, hogy a bíróság félelem nélkül tudjon lefolytatni egy tárgyalást.”


10:29

Egészségügyi források: 25 halott a Gázai övezetben éjszakai izraeli támadásokban, köztük nyolc gyerek

A Gázai övezet egészségügyi forrásai szerint 25 ember vesztette életét az éjszakai izraeli támadásokban, köztük nyolc gyermek és öt nő.


09:00

A Legfelsőbb Bíróság tárgyalni kezdte a Sabak vezetője, Ronen Bar leváltása elleni petíciókat

A Legfelsőbb Bíróság tárgyalása a Ronen Bar leváltása elleni petíciókról, ma reggel – Fotó: Olivier Fitoussi

A jeruzsálemi Legfelsőbb Bíróság megkezdte a Ronen Bar Sabak-vezető leváltása elleni petíciók tárgyalását. Jichak Amit bíró a háttér ismertetésével kezdte, és elmondta: a petíciók szerint a kormány nem tartotta be saját határozatait, és nem fordult a magas rangú kinevezéseket jóváhagyó bizottsághoz Bar leváltása ügyében. Egy 2016-os kormányhatározat szerint a bizottság ajánlása szükséges minden olyan személy elbocsátásához, akinek kinevezését korábban jóváhagyta. A tárgyalás előtt a terembe érkező civilek azt kiabálták a bírák felé: „Nincs hatáskörötök”, és a biztonságiak kivezették a teremből a gyászoló édesapát, Icik Boncelt, akinek fia 2023 decemberében halt meg a Gázai övezetben. A tárgyaláson számos korábbi magas rangú biztonsági tisztségviselő is megjelent, köztük a Moszad volt vezetője, Tamir Pardo, és a volt rendőrfőkapitány, Roni Alsheikh.


02:20

Irán külügyminisztere: Szombaton Ománban találkoznak az iráni és amerikai küldöttek „közvetett tárgyalások” keretében

Irán külügyminisztere, Abbas Araghchi megerősítette, hogy szombaton Ománban magas rangú iráni és amerikai képviselők vesznek részt közvetett tárgyalásokon. Araghchi az X-en azt írta: „Ez egy lehetőség és egy próbatétel is. A labda most Amerikánál van.”

Donald Trump amerikai elnök tegnap, Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel tartott találkozója után kijelentette: Washington közvetlen tárgyalásokat kezdett Teheránnal, és szombaton „egy nagyon fontos találkozóra” kerül sor az iráni atomprogrammal kapcsolatban. Trump hozzátette: előnyben részesíti a megállapodást Iránnal „az evidens lépések” helyett, és hogy „ez nagyszerű lenne Iránnak”. Netanjahu azt mondta: „Ha diplomáciai úton meg lehet oldani az iráni atomproblémát – ahogy Líbia esetében történt –, az jó dolog, de semmiképp sem szabad hagyni, hogy Irán nukleáris fegyverhez jusson.” Trump még hozzátette: „Ha a diplomácia kudarcot vall, Irán nagy veszélyben lesz. Ez nem bonyolult képlet. Nagyon rossz nap lesz Irán számára, ha a tárgyalások meghiúsulnak.”

Donald Trump elnök a Fehér Házban, múlt héten. Arakchi megerősítette bejelentését a szombaton kezdődő tárgyalásokról – Fotó: Evan Vucci / AP

01:14

Netanjahu: Trump segítségével dolgozunk azon, hogy minden túszt hazahozzunk

Benjamin Netanjahu miniszterelnök az X közösségi oldalon azt írta, hogy Donald Trump amerikai elnök „Izrael kivételes barátja”. A bejegyzéshez képeket is mellékelt korábbi találkozójukról, és hozzátette: „Együtt dolgozunk azon, hogy minden túszt – mindegyiket – hazahozzunk.”


22:35

Trump bejelentette: „Szombaton közvetlen tárgyalásokat kezdünk Iránnal.”

Donald Trump amerikai elnök hétfő este találkozott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel a Fehér Házban. A találkozó után Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok közvetlen tárgyalásokat kezdett Iránnal az atomprogram ügyében, és ezekben magas rangú tisztviselők vesznek részt. Elmondása szerint szombaton „egy nagyon fontos találkozóra” kerül sor a kérdésben, és meglátják, hová vezet.

„Egy megállapodás jobb lenne, mint az egyértelmű lépés” – utalt Trump arra, hogy előnyben részesíti a diplomáciai megoldást a katonai fellépéssel szemben. „Ez igazán nagyszerű lehet Irán számára” – tette hozzá.

Netanjahu kijelentette: „Ha az iráni nukleáris fenyegetést diplomáciai úton meg lehet oldani, ahogy az Líbiával történt, az jó. De Iránnak semmilyen körülmények között sem szabad atomfegyverhez jutnia.” Trump hozzátette: „Ha a diplomácia megbukik, Irán nagy veszélybe kerül. Ez nem egy bonyolult képlet – rossz nap lesz Iránnak, ha a tárgyalások kudarcba fulladnak.”

Bővebben >>

20:58

A Sabak volt vezetője, Joram Kohen a Legfelsőbb Bíróságnak: Netanjahu arra kért, hogy kémkedjek a biztonsági vezetők után

Joram Kohen, a Sabak korábbi vezetője hivatalos nyilatkozatot nyújtott be a Legfelsőbb Bírósághoz, amelyben azt állítja: Benjamin Netanjahu miniszterelnök 2013-ban arra kérte őt, hogy alkalmazzon terrorelhárításra és kémelhárításra szolgáló eszközöket az izraeli biztonsági vezetők – köztük a vezérkari főnök és a Moszad vezetője – ellen.

Bár Kohen ezt az állítást már 2018-ban is elmondta az „Uvda” tényfeltáró műsorban, most először tette ezt meg eskü alatt, hivatalos beadványként a Legfelsőbb Bíróságnak, a Ronen Bar Sabak-vezető menesztése ellen beadott petíció keretében.

Kohen a nyilatkozatban azt is megerősítette, hogy 2014-ben Netanjahu arra kérte, hogy vonja vissza Naftali Bennett akkori miniszter minősített biztonsági hozzáférését, hogy ne vehessen részt a kabinet ülésein.

„Ezek a példák jól mutatják, hogy a miniszterelnök nem habozik a Sabakot személyes és politikai céljaira felhasználni” – írta Kohen a nyilatkozatában.


20:55

Trump Netanjahuval való találkozója előtt Macronnal, asz-Szíszivel és Abdallah jordán királlyal egyeztetett Gáza ügyében

A párizsi Elysée-palota közlése szerint Emmanuel Macron francia elnök közös telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel, Abd el-Fattáh esz-Szíszivel, Egyiptom elnökével és II. Abdallah jordán királlyal. A beszélgetés fő témája a Gázai övezet helyzete volt.

Az egyiptomi elnöki hivatal szerint a vezetők hangsúlyozták az „azonnali tűzszünet szükségességét Gázában, valamint a túszok szabadon engedésének fontosságát.” Macron, asz-Szíszi és Abdallah király emellett kiemelték a nemzetközi erőfeszítések szükségességét a palesztin nép szenvedésének enyhítésére, valamint a kétállami megoldás megvalósítására.


20:34

Netanjahu megérkezett a Fehér Házba

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök megérkezett a Fehér Házba, ahol találkozik Donald Trump amerikai elnökkel. A találkozó többek között a túszok ügyére, a Gázai háború lezárására és az Izraellel szemben bevezetett vámintézkedésekre is ki fog térni.


19:56

Túszcsaládok: „Egyiptomi helyett hozzanak egy izraeli javaslatot, amely egyszerre hozza haza az összes túszt”

A túszok családjait képviselő központ reagált az egyiptomi javaslatra, amely kilenc túsz szabadon engedését tartalmazná 70 napos tűzszünet fejében, valamint a közelgő Trump–Netanjahu találkozóra is reflektált. Közleményükben azt írták: „Egyiptomi javaslat helyett hozzanak egy izraeli ajánlatot, amely mindenkit egyszerre hazahoz. Azt várjuk, hogy az amerikai elnök és a miniszterelnök találkozója áttörést hozzon, és megszülessen egy megállapodás, amely visszahozza az 59 túszt.”

A központ felszólította Trumpot és Netanjahut: „Másfél év után, számtalan katonai akció, ismétlődő tűzszünetek és újrainduló harcok után ideje túllépni minden más szemponton, és meghozni a helyes döntést – a háború lezárását és a túszok szabadon engedését egyetlen megállapodás keretében, késlekedés és szakaszosság nélkül. Ennél nagyobb diplomáciai eredmény nincs.”


19:53

Több ezren tüntetnek a Habima téren Tel-Avivban a kormány és Ronen Bar Sabak-vezető menesztésének terve ellen


19:25

A Cahal: Kelet felől kilőtt drónt semmisítettünk meg még az izraeli légtér elérése előtt

Az izraeli hadsereg közölte, hogy elfogott egy pilóta nélküli repülőeszközt, amely keleti irányból Izrael felé haladt. Mivel a drón nem hatolt be izraeli légtérbe, nem volt légiriadó.


18:02

Netanjahu találkozott Trump közel-keleti különmegbízottjával, Steve Witkoffal

Benjamin Netanjahu miniszterelnök és Steve Witkoff, Donald Trump közel-keleti különmegbízottja – Fotó: Avi Ohajon / GPO

18:00

A hétfői hírek folytatása

2025. április 7., hétfő >>

Főkép: Donald Trump elnök a Fehér Házban, múlt héten. Arakchi megerősítette bejelentését a szombaton kezdődő tárgyalásokról – Fotó: Evan Vucci / AP

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

FORRÁSHaaretz, Ynet

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét