2025. április 15., kedd, a háború 557. napja – frissül
17:32
A vezérkari főnök: Nem engedjük, hogy a megosztottság behatoljon a hadseregbe – a Cahal belerángatása a polgári tiltakozásba elfogadhatatlan
Eyal Zamir vezérkari főnök ma a Gázai övezetben tartott katonai látogatásán reagált a tartalékosok egy részének tüntetésekben való részvételére. „Az izraeli hadsereg állami intézményként működik továbbra is, és nem engedjük, hogy a társadalmi megosztottság beszivárogjon a soraiba” – mondta Zamir.
„A tartalékos katonáknak joguk van véleményt nyilvánítani, amennyiben nem aktív szolgálatban teszik, mint magánemberek, demokratikus módon, bármilyen kérdésben. De bőven vannak erre megfelelő fórumok. Az a próbálkozás, hogy a Cahal egyes egységeit csoportként vonják be a polgári tiltakozásba – elfogadhatatlan, és nem engedjük meg.”
16:52
Jordánia: 16 embert tartóztattak le rakéták és drónok gyártása miatt – a Hamaszhoz köthetők
A jordániai miniszterelnöki hivatal közölte, hogy az ország hírszerző ügynöksége 16 embert tartóztatott le, akiket rakéták és drónok gyártásával, fegyverek és robbanószerek birtoklásával, valamint ezek Jordániába való behozatalával gyanúsítanak.
A közlemény szerint céljuk a királyság nemzetbiztonságának aláásása és káosz teremtése volt, és az ügynökség már 2021 óta megfigyelés alatt tartotta őket. Egy biztonsági forrás a Reutersnek elmondta: a gyanúsítottak kapcsolatban állnak a Hamasz szervezettel, és részt vettek a jordániai kormány elleni tüntetések szításában is.
Az ügyeket a jordániai Állambiztonsági Bíróságnak adták át további jogi eljárás céljából.
15:59
A túszok családjainak központi stábja: Megdöbbentő, hogy személyes és politikai viszályok miatt maradnak el biztonsági egyeztetések
A túszok családjait képviselő központi stáb reagált a hírekre, miszerint elmaradt a szűkített biztonsági kabinet tervezett ülése a Gázai hadosztálynál, miután Becalel Szmotrics pénzügyminiszter bojkottálta a Sabak vezetőjének, Ronen Barnak a jelenlétét.
A közlemény szerint: „A túszok családjai megdöbbenve és megrémülve figyelik, hogy sorsdöntő biztonsági egyeztetések maradnak el személyes és politikai viszályok miatt – ez vészjósló jele a kormány prioritásainak.”
Hozzátették: „Milyen további megbeszéléseket fognak még törölni ezek miatt a konfliktusok miatt? Vajon a túszok sorsa apró politikai játszmákon múlik? Viselkedjenek felelősségteljesen, üljenek le egy asztalhoz, és végre hozzanak meg egy megállapodást, amely mindenkit hazahoz.”
15:56
Matan Angrest apja: Witkoff sírt, amikor megmutattam neki a lincselés felvételét – Netanjahu nem is tudta, hogy a fiam megsebesült

Több százan vettek részt a túszok szabadon bocsátásáért tartott virrasztáson Kirjat Bialikban, ahol jelen voltak Matan Angrest és Alon OAhel szülei is.
Hagai, Matan apja elmondta, hogy a múlt héten találkozott Steve Witkoff-fal, az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottjával: „Sírt, amikor megmutattam neki a lincselésről készült felvételt, amit Matan a fogságba esése napján szenvedett el. Tudjuk, hogy Matant brutális kihallgatásoknak vetik alá, elektromos sokkolással is. Amikor erről Netanjahuval beszéltünk, ő nem is tudta, hogy Matan megsebesült.”
חגי אנגרסט, אביו של מתן, במשמרת 101 בקריית ביאליק, היום.
— הארץ חדשות (@haaretznewsvid) April 15, 2025
צילום: שני תמים pic.twitter.com/5lHCNJMMyd
Matan édesanyja, Anat Angrest katonai egyenruhában jelent meg – annak emlékére, hogy fiának egy éve ezen a napon kellett volna leszerelnie: „Egyenruhában vagyok itt, hogy a hadifogságban lévő katonák nevében kiáltsak, akik nem szerepeltek az alkuban. A szörnyű körülmények és Matan visszafordíthatatlan sebesülései ellenére a miniszterelnök úgy döntött, nem fog küzdeni érte.”
Idit Ohel, Alon édesanyja azt mondta: „Alonnak mindenkire szüksége van. Nem lehet, hogy ez a harc csak az enyém legyen anyaként. Büszke vagyok erre a népre, hogy nem mond le Alonról – és a többi gyerekünkről sem.”
15:46
Két nappal fia sértő üzenete után Netanjahu beszélt Macronnal
Két nappal azután, hogy fia, Jair Netanjahu azt írta Emmanuel Macron francia elnöknek az X-en (korábban Twitter): „Menj a fenébe”, Benjamin Netanjahu miniszterelnök ma reggel telefonon beszélt Macronnal.
A Miniszterelnöki Hivatal közleménye szerint Netanjahu a beszélgetés során kifejezte ellenállását egy palesztin állam létrehozásával szemben, és azt állította: „Egyetlen palesztin szereplő, még a Palesztin Hatóság sem ítélte el az október 7-i mészárlást.”
Macron a beszélgetés után X-bejegyzésében közölte: világossá tette Netanjahunak, hogy a tűzszünet az egyetlen út a Hamasz által fogva tartott túszok szabadon engedéséhez. Hozzátette: minden határátkelőt meg kell nyitni a humanitárius segélyek bejuttatása érdekében a Gázai övezet civil lakossága számára. „Remélem, a következő órák fejleményei lehetővé teszik ezt, és további túszok szabadulhatnak ki” – írta Macron.
15:31
A Cahal: Ötödször öltük meg a Hamasz Sadzsaijai zászlóaljának parancsnokát a háború kezdete óta
Az izraeli hadsereg bejelentette, hogy a Gázai övezetben végrehajtott támadás során megölték Muhammad al-Adzslét, a Hamasz Sadzsáijai zászlóaljának parancsnokát. A közlemény szerint elődje a múlt héten halt meg, és ezzel ő az ötödik parancsnok ebben a pozícióban, akit a háború kezdete óta likvidáltak.
15:00
A Sabak: Megalapozott a gyanú, hogy az egyik tartalékos munkatárs szándékosan szivárogtatott ki titkos adatokat
A Sabak közleménye szerint az egyik tartalékos alkalmazott – azonosítva csak mint „Alef” – visszaélt beosztásával, és több alkalommal is titkos információkat juttatott el jogosulatlan személyekhez. A Sabak szerint az illető hozzáférést használt a szervezet belső rendszereihez, ahonnan célzott módon emelt ki minősített adatokat, megszegve ezzel a törvényeket és a rá vonatkozó belső szabályokat. A súlyos biztonsági kockázatra való tekintettel belső vizsgálat indult, amely alátámasztotta a gyanút.
14:13
Az EU külügyminisztere: Elítéljük a Gázába irányuló humanitárius segélyek teljes blokádját
Kaja Kallas, az Európai Unió külügyminisztere a palesztin miniszterelnökkel, Mohammad Musztafával tartott közös sajtótájékoztatón kijelentette: az EU határozottan elítéli a humanitárius segélyek Gázai övezetbe való bejutásának teljes körű blokádját. Hozzátette: Izrael köteles teljes mértékben helyreállítani a segélyek bejuttatását.
13:48
Smotrich fenyegetése után elhalasztották a ma estére tervezett biztonsági kabinetülést
A ma estére meghirdetett szűkített biztonsági kabinetülést lefújták, miután Becalel Smotrich pénzügyminiszter korábban közölte, hogy nem vesz részt az ülésen, ha Ronen Bar, a Sabak vezetője is meghívást kap.
13:46
Hamenei: Nem vagyok sem túl optimista, sem túl pesszimista az atomtárgyalásokkal kapcsolatban – az első szakasz jól ment
Ali Hamenei iráni legfelsőbb vezető kijelentette, hogy sem túlságosan optimista, sem különösebben pesszimista az Egyesült Államokkal folytatott atomtárgyalások kapcsán. Mint mondta, az első szakasz „jól zajlott,” ugyanakkor Washingtonnal kapcsolatban továbbra is rendkívül szkeptikus – számolt be az iráni hallgatói hírügynökség.
13:08
Hamasz-vezető: 48 órán belül válaszolunk az izraeli túszalkura vonatkozó javaslatra

A Hamasz egyik magas rangú tisztviselője a szaúdi Al-Sharq tévécsatornának nyilatkozva közölte, hogy a szervezet a következő 48 órában válaszolni fog az izraeli javaslatra, amely túszalkut tartalmaz. A javaslat szerint Izrael 10 túsz – köztük az amerikai állampolgárságú katona, Edan Alexander – szabadon engedését kéri, cserébe 45 napos tűzszünetért. Ez idő alatt megnyitnák a Gázai övezet határátkelőit humanitárius segélyek beengedésére, izraeli feltételek mellett.
A javaslat részeként a Cahal visszavonulna a március eleje előtti pozíciókba. Izrael és a Hamasz köteleznék magukat további tárgyalásokra egy második szakaszról, amelyben egy állandó tűzszünetről, a Hamasz lefegyverzéséről és a Gázai övezet jövő
12:31
A kuvaiti kórház szóvivője: Egy egészségügyi dolgozó meghalt, kilenc ember megsérült egy izraeli támadásban Khan Junisznál
12:26
Libanoni jelentés: Egy ember meghalt, három – köztük egy csecsemő – megsebesült egy izraeli dróntámadásban
🚨الرابيد المستهدف في بلدة عيترون جنوب لبنان pic.twitter.com/Tj1KAF0sjs
— bintjbeil.org (@bintjbeilnews) April 15, 2025
A libanoni hírügynökség szerint egy izraeli pilóta nélküli repülőgép csapást mért egy járműre Ajtrún faluban, Dél-Libanonban. Az ország egészségügyi minisztériuma szerint a támadásban egy ember életét vesztette, és hárman megsérültek – köztük egy csecsemő is.
12:20
Mintegy ezer zsidó imádkozott ma reggel a Templom-hegyen; a Templomszervezetek fóruma szerint a rendőrség a szokottnál nagyobb csoportokat engedett fel

Mintegy ezer zsidó hívő látogatott el ma reggel imádkozni a Templom-hegyre (Al-Aksza térségére). A Templomszervezetek fóruma szerint a rendőrség ezúttal olyan csoportokat is beengedett, amelyek akár 200 főből álltak – ellentétben a korábbi évek gyakorlatával, amikor legfeljebb 30 fős csoportokat engedélyeztek egyszerre.
A fórum szerint tegnap is több mint ezer zsidó látogatott el a Templom-hegyre. A Templom-hegy igazgatóságának közlése szerint peszah kezdete óta összesen 2 607 zsidó ment fel a hegyre.
11:46
A Kneszet alkotmányjogi bizottsága vasárnap tárgyal az „egyenlőtlen szivárogtatások” és a sajtószabadság sérelmének ügyéről
A Kneszet alkotmányjogi, törvényhozási és igazságügyi bizottsága vasárnap összeül, hogy megtárgyalja a „szelektív szivárogtatások elleni jogérvényesítést, a sajtószabadság és az ügyvédi konzultációhoz való jog megsértését a nyomozati szervek és a Sabak részéről.” A bizottság elnökének, Szimcha Rothmannak irodája szerint a meghívottak között van Ronen Bar, a Sabak vezetője, Gali Baharav-Miara főjogtanácsos és Amit Isman főügyész.
11:38
A gázai egészségügyi minisztérium: Az elmúlt 24 órában 17 halott és 69 sebesült az övezetben

A Gázai övezet egészségügyi minisztériuma szerint az elmúlt nap folyamán 17 ember halt meg és 69-en megsebesültek izraeli támadások következtében. A minisztérium adatai szerint a háború kezdete óta 51 000 halottat és 116 343 sebesültet tartanak nyilván.
10:55
Smotrich: Nem veszek részt a mai biztonsági kabinetülésen, ha Ronen Bar is ott lesz
Becalel Smotrich pénzügyminiszter közölte a miniszterelnökkel, hogy nem vesz részt a ma estére összehívott biztonsági kabinetülésen, ha arra meghívják a Sabak vezetőjét, Ronen Bart.
10:53
ENSZ-főtitkár: Mélységes aggodalommal tölt el az izraeli támadás az al-Ahli baptista kórház ellen Gázában
10:47
A Likud: Ronen Bar és Gali Baharav-Miara a Sabakot politikai milíciává alakították
A Likud párt élesen bírálta Ronen Bart, a Sabak vezetőjét, miután kiderült, hogy a szolgálat egyik tartalékos alkalmazottja titkos információkat szivárogtatott újságíróknak és Amichai Chikli miniszternek. A párt közleményében az áll: „A Sabak egyik munkatársa felismerte, hogy a szervezet Bar vezetésével politikai eszközzé vált, és most őt tartják fogva és hallgatják ki.”
A közlemény szerint „Ronen Bar, teljes együttműködésben Gali Baharav-Miara főjogtanácsossal, a Sabak egy részét a mélyállam magánhadseregévé változtatta, amely aláássa a jogállamiságot és a demokrácia alapjait.” A Likud azt állítja, hogy Bar és Baharav-Miara kormányközeli újságírókat tartóztatnak le, rendőrtiszteket fenyegetnek, és politikai vizsgálatokat indítanak koalíciós képviselők ellen – hogy megakadályozzák Bar leváltását.
„A politikai vizsgálatokat azonnal meg kell állítani. Ronen Bar, aki katasztrofálisan megbukott október 7-én, és azóta elvesztette a kormány bizalmát, azonnal távoznia kell. A Sabak hűséges dolgozói megérdemelnek egy másik vezetőt.”
10:15
Jelentés: A jemeni kormányt támogató milíciák szárazföldi offenzívát terveznek a hutik ellen
Az Egyesült Államokból és Jemenből származó hivatalos források szerint a jemeni kormányt támogató milíciák szárazföldi támadásra készülnek a hutik ellen. A Washington Post értesülése szerint az Egyesült Arab Emírségek által támogatott milíciák szeretnék kihasználni az Egyesült Államok Jemen elleni intenzív bombázásait, és megpróbálnák visszafoglalni a Vörös-tenger partvidékének egy részét, amely jelenleg a hutik ellenőrzése alatt áll.
09:41
Smotrich a Sabak-ügyre reagálva: Ez az igazi államcsíny – a titkosszolgálat hatalmával politikusokat támad
Becalel Smotrich pénzügyminiszter szerint a Sabakban dolgozó tisztet, aki állítólag információkat szivárogtatott ki a sajtónak és Amichai Chikli miniszternek, a következő Sabak-főnökké kellene kinevezni. Szerinte „ő az egyetlen, akinek gerince, erkölcsi iránytűje és demokratikus bátorsága van.” Smotrich azt állította, hogy a Sabak „visszaélt a biztonsági célokra biztosított drákói hatáskörökkel” és politikusokat, újságírókat figyel meg.
„Ez az igazi puccs” – fogalmazott.
Zeev Elkin miniszter hozzátette: „Ronen Bar, a Sabak vezetője egyetlen napig sem maradhat a posztján. A titkosszolgálat élén álló ember, aki személyes bosszúra és szelektív igazságszolgáltatásra használja a szervezetét, közvetlen fenyegetést jelent az izraeli demokráciára.”
09:32
Chikli: A Sabak-alkalmazott, akit letartóztattak, hős, aki leleplezett egy botrányt – a dokumentumok eltitkolása a valódi veszély
Amichai Chikli miniszter, aki állítólag információkat kapott a Sabak alkalmazottjától, az illetőt „izraeli hősnek” és „leleplezőnek” nevezte. Szerinte a férfi felfedte, hogy „háború közepén a Sabak vezetője egy szolgálatban lévő minisztert figyelt meg megszállott módon.” Chikli szerint a Sabak által készített jelentés nyilvános részei torzítják a valóságot, mivel Ronen Bar úgy tüntette fel, hogy a politikai vezetés a felelős a Hamasz megerősödéséért, miközben ő maga is támogatta Gáza gazdasági újjáépítését.
Chikli azt is kijelentette: az információk nem minősültek titkosnak, és az eltitkolásuk veszélyeztette az állam biztonságát.
„Bar már gyakorlatilag el lett mozdítva, de inkább eltérítette az egész szolgálatot és bosszúhadjáratot indított politikai ellenfelei ellen.”
Szerinte „Bar és Baharav-Miara úgy viselkednek, mintha ők lennének maga az állam. A Sabak nem tartja magát a törvényhez, és ez egy rendőrállam felé vezető út.” Chikli a Sabak alkalmazott védelmére szólított fel, „aki Izrael népének és demokráciájának hűséges szolgálója.”
09:21
Több mint 3 000 egészségügyi szakember és Nobel-díjas tudós követeli a túszok hazahozatalát és a háború leállítását
Mintegy 3 000 orvos, pszichológus és egészségügyi szakember, köztük a Nobel-díjas Aharon Ciechanover, Avram Hershko és Ada Yonath aláírták azt a nyilatkozatot, amely a háború befejezését és a túszok hazahozatalát követeli.
09:12
Netanjahu a túsz, Avinatan Or édesanyjának: „Csak a Hamasz dönti el, kit enged szabadon az egyes szakaszokban”
Benjamin Netanjahu miniszterelnök beszélt Ditza Orral, az elrabolt Avinatan Or édesanyjával, aki a „Remény Fórum” tagja. A miniszterelnök kijelentette: „Csak a Hamasz dönt arról, hogy kiket enged szabadon az egyes szakaszokban.” Netanjahu elmondta, hogy Izrael új javaslatot terjesztett elő, amelyben tíz túsz, köztük az amerikai állampolgárságú katona, Edan Alexander szabadon bocsátását kéri.
Ditza Or így válaszolt: „Aki ebben a körben kimarad, az a fogságban marad, és nem lesz esélye hazajutni.”
Netanjahu azt felelte: „Ez egyszerűen nem igaz. Mi addig folytatjuk, amíg mindenkit haza nem hozunk.”
08:32
Mintegy 250 tartalékos és veterán a Shayetet 13 egységből: A túszokért cserébe véget kell vetni a háborúnak
08:00
Volt túszok és túszok hozzátartozói nyílt levélben támogatják a tartalékosokat: „Nem lehet szabadság, amíg 59 túszt kínoznak a Hamasz alagútjaiban”

Mintegy 200 volt túsz és jelenleg is fogságban lévők családtagjai írtak alá egy nyílt levelet, amelyben támogatásukról biztosítják a tartalékos katonákat, akik a háború befejezését és a túszok azonnali hazahozatalát követelik. A „Chajim Fórum” tagjai által aláírt levélben ez áll: „A katonai hadművelet veszélyezteti a túszok életét. Nem lesz sem szabadságunk, sem reményünk, amíg 59 túsz továbbra is szenved, éhezik és meghal a Hamasz alagútjaiban.”
07:19
Vizsgálat indult a Sabakból kiszivárgott információk ügyében – egy alkalmazottat letartóztattak
A belső rendőrségi nyomozó osztály (Machash) vizsgálatot indított azzal a gyanúval, hogy a Sabakból bizalmas információk szivárogtak ki a sajtó felé. Az ügy keretében múlt héten letartóztattak egy Sabak-alkalmazottat, akit titkos információ kiszolgáltatásával gyanúsítanak. A gyanúsított jelenleg is őrizetben van, és tegnapig nem találkozhatott ügyvédjével. Feltételezések szerint az érintett adatokat politikusok is megkaphatták.
07:08
A Cahal: Két hete likvidáltuk a Dir el-Balah-i Nuhba-dandár egyik parancsnokát, aki részt vett az október 7-i támadásban
06:44
Reuma Weizman, Izrael hetedik elnökének özvegye, 99 éves korában elhunyt
Reuma Weizman, Izrael hetedik elnökének, Ezer Weizmannnak a felesége, 99 éves korában elhunyt. A Köztársasági Elnöki Hivatal közlése szerint Reumát férje, Ezer, fia, Shauli és menye, Rachel mellett helyezik örök nyugalomra az or akivai temetőben.
06:40
Witkoff: Az amerikai–iráni tárgyalások célja az urándúsítás korlátozása a 2015-ös megállapodás mintájára
Steve Witkoff, Donald Trump közel-keleti különmegbízottja a Fox Newsnak elmondta: az Egyesült Államok célja, hogy Irán urándúsítását 3,67%-os tisztasági szinten korlátozza, és megbízható ellenőrzési mechanizmust dolgozzon ki. „Az elnök álláspontja világos: Irán nem birtokolhat atomfegyvert. Nincs szükségük civil atomprogramra, ha 3,67%-nál magasabb tisztaságra törekednek” – mondta.
Witkoff hozzátette: „A jövőbeni megállapodásnak ki kell terjednie a rakétákra és az atomfegyver előállításához szükséges rendszerekre is. A legfontosabb tényező az ellenőrzés lesz – ha egyáltalán eljutunk odáig.”
A 2015-ös nemzetközi megállapodás – amelyből Trump 2018-ban egyoldalúan kiléptette az USA-t – megtiltotta Iránnak, hogy 300 kg-nál több, 3,67%-os dúsítottságú uránt birtokoljon. Ma Irán már 20% és 60% közötti szinten dúsít – a 90%-os, fegyverhez szükséges szinthez közeli szakaszban.
01:18
Törvényjavaslat az amerikai Szenátusban: Vonják meg az UNRWA mentelmi jogát a civil perekkel szemben
Republikánus szenátorok egy csoportja, élén Ted Cruzzal, törvényjavaslatot terjesztett elő, amely megvonná az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségétől (UNRWA) a polgári perekkel szembeni jogi védelmet az Egyesült Államokban. A „LIABLE” névre keresztelt javaslat szerint az UNRWA éveken át támogatta a Hamaszt – például fizetések és eszközök biztosításával.
Cruz szerint az UNRWA felelőssége részben abban is megnyilvánul, hogy amerikai állampolgárok is az október 7-i támadás áldozatai között voltak. „Az áldozatok családjai igazságot érdemelnek” – mondta.
Az UNRWA jelenleg mentességet élvez az amerikai jog szerint az ún. Nemzetközi Szervezetek Mentelmi Törvénye alapján, amely hasonló védelmet biztosít, mint a külföldi államok esetében a FSIA (Foreign Sovereign Immunities Act). A mostani törvényjavaslat célja ennek a védelemnek az eltörlése, ha a szervezetet terrorizmus támogatásával lehet összefüggésbe hozni.
00:00
Tartalékos tisztek és katonák a különleges műveleti és kiberhadtesttől a háború leállítását és a túszok szabadon engedését követelik
Tartalékos tisztek és katonák a különleges műveletek és a támadó kibertevékenység egységeiből nyílt levelekben követelik a Gázai háború befejezését és a túszok azonnali szabadon engedését. A kiberhadtest tartalékosainak közleménye szerint „Netanjahu a saját politikai túlélése érdekében indította újra a háborút Gázában.” Azt írták: „Izraelnek mindent meg kell tennie a megmaradt túszok biztonsága és kiszabadítása érdekében. Netanjahu érzéketlen a Hamasz fogságában lévők mindennapos kínzásával, éheztetésével és bántalmazásával szemben.”
A különleges műveleti egységek tartalékosai azt írták: „Izrael kormánya és annak vezetője közvetlen és azonnali fenyegetést jelent Izrael biztonságára és a túszok életére. A háború újraindítása kizárólag a kormány és a büntetőeljárás alatt álló miniszterelnök politikai érdekeit szolgálja – beleértve egy végtelen háborús állapot fenntartását, amely sem a túszokat nem hozza haza, sem a Hamaszt nem semmisíti meg, sem tartós biztonságot nem biztosít a déli és északi településeknek.”
23:55
Állandó tartózkodási engedéllyel rendelkező palesztint tartóztattak le az USA-ban a Columbia Egyetemen való tüntetés miatt
Az Egyesült Államok bevándorlási hivatala letartóztatott egy állandó tartózkodási engedéllyel rendelkező palesztin férfit, Mohsen Mahdit, a Columbia Egyetemen folytatott tüntetésekben való részvétel miatt. Ügyvédje szerint Mahdi azt hitte, hogy állampolgársági interjúra hívták be, de az irodában letartóztatták. Az ügyvéd közölte: jelenleg nem tudják, hol tartják fogva.
21:37
Edan Alexander szülei: „A videó szégyenletes bizonyítványa annak, hová jutottunk; újra és újra próbáltunk találkozni Dermerrel – hiába”
Yael és Adi Alexander, a Hamasz által fogva tartott izraeli katona, Edan Alexander szülei a Hamasz által közzétett legutóbbi videófelvételre reagáltak. Yael az izraeli 12-es csatornának nyilatkozva azt mondta: „A szívem megszakadt, amikor láttam a fiamat sikoltani és kiabálni. A videó megrázó – a fiunk sötétségben van, a lelkét kiáltja, rendkívül dühös.” Hozzátette, hogy Edan lefogyott, és sötét karikák látszanak a szeme alatt – súlyos alváshiányra utalva.
Adi, Edan apja így fogalmazott: „Miért van újabb videó négy hónap után? Nem volt elég az előző? Miért kell neki újra és újra ezt a rémálmot átélnie? Ez a helyzet, amelybe kerültünk, szégyenteljes.”
A szülők azt is elmondták, hogy többször kértek találkozót Ron Dermer stratégiai miniszterrel, aki Netanjahu nevében a tárgyalásokat vezeti, de kérésükre eddig nem kaptak választ.
21:25
Palesztin egészségügyi minisztérium: Meghalt egy 19 éves fiatal, akit ma reggel lőtt le a Cahal Dzsilzun menekülttáborban
A palesztin egészségügyi minisztérium közölte, hogy Malik Ali al-Khatib, a ciszjordániai Dzsilzun menekülttábor 19 éves lakosa belehalt azokba a súlyos sérüléseibe, amelyeket a Cahal lövedékei okoztak neki ma reggel.
19:44
Hamasz tisztviselő az Al Jazeerának: Elutasítottuk Egyiptom javaslatát, amely lefegyverzést is tartalmazott
A Hamasz egyik magas rangú tisztviselője az Al Jazeerának nyilatkozva közölte, hogy a szervezet elutasította az egyiptomi közvetítők javaslatát, amely egy 45 napos tűzszünetet, humanitárius segélyek beengedését, valamint a Hamasz teljes lefegyverzését tartalmazta. A javaslat szerint a tűzszünet első hetében szabadon engednék a Gázában fogva tartott izraeli túszok felét. A magas rangú tisztviselő szerint az egyiptomi közvetítők világossá tették a Hamasz képviselői számára, hogy a háború befejezéséről szóló megállapodás nem érhető el a szervezet lefegyverzésének kérdése nélkül. A Hamasz azonban kijelentette, hogy fegyvert tartani a palesztin nép alapvető joga az izraeli megszállással szembeni ellenállás részeként, így ez nem képezheti alku tárgyát.
19:32
Trump: Irán nem birtokolhat atomfegyvert – ha nehéz döntést kell hozni, meg fogjuk tenni a világ érdekében
Donald Trump amerikai elnök a salvadori elnökkel folytatott találkozója elején kijelentette: Iránnak fel kell hagynia az atomfegyverre irányuló törekvésekkel, különben súlyos következményekkel kell számolnia. „Irán nem rendelkezhet atomfegyverrel. Lehetne nagyszerű ország, ha nem lenne atomfegyvere” – mondta.
„Meg fogjuk oldani az iráni problémát. Ők szeretnének megállapodást kötni, de nem tudják, hogyan. Volt egy találkozónk szombaton, és lesz még egy most szombaton. Azt hiszem, egyszerűen csak hozzászoktak ahhoz, hogy idiótákkal tárgyaljanak a mi oldalunkon.”
18:13
Macron héberül reagált Netanjahu szavaira: Kétállami megoldásról tárgyaltam Abbaszal, júniusban konferencia lesz

Emmanuel Macron francia elnök héber nyelvű bejegyzést tett közzé az X-en, melyben közölte, hogy beszélt Mahmúd Abbasz palesztin elnökkel. Macron szerint Franciaország minden erőforrását mozgósítja a túszok szabadon engedése, egy stabil tűzszünet helyreállítása és a humanitárius segély azonnali biztosítása érdekében a Gázai övezetben.
Üzenetében azt is hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a „másnapra” való felkészülés: a Hamasz lefegyverzése, eltávolítása a politikai térből, megbízható kormányzat létrehozása és a Palesztin Hatóság megreformálása. Macron hozzátette: ezek a lépések lehetővé teszik, hogy a júniusi konferencián előrelépés történjen a kétállami politikai megoldás felé, a térség békéje és biztonsága érdekében.
שוחחתי עתה עם הנשיא מחמוד עבאס.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) April 14, 2025
צרפת מגייסת את כל כוחותיה להשגת שחרור כל החטופים, לחידוש הפסקת אש יציבה ולהבטחת גישה מיידית של סיוע הומניטרי לעזה.
חיוני לבנות מסגרת ליום שאחרי: לפרק את נשק חמאס ולהרחיקו מהזירה, להקים ממשל אמין ולבצע רפורמה ברשות הפלסטינית.…
18:10
Két majmot találtak a Saron térségében – a természetvédelmi hatóság szerint ez csak a jéghegy csúcsa
A rendőrség közölte, hogy két majmot mentettek ki illegális tartásból Kfar Kaszem és Umm al-Fahm településeken. A jelentés szerint az egyik majmot éjjel találták meg Umm al-Fahmban, egy olajfaligetben egy fához láncolva, a másikat pedig reggel egy irodában, Kfar Kaszemben, ketrecben tartva. Mindkettőt átadták az izraeli majommenhelynek és a Természetvédelmi Hatóságnak orvosi ellátásra.

A Természetvédelmi Hatóság közleménye szerint az elmúlt hónap eleje óta országszerte 32 zöld cerkófmajmot foglaltak le – „ez csupán a jéghegy csúcsa a vadállat-kereskedelem súlyos jelenségének.” Elmondásuk szerint naponta találkoznak csempészett vagy illegálisan tartott állatokkal, a madaraktól és hüllőktől kezdve a majmokon át egészen az oroszlánokig.
A rendőrség emlékeztette a nyilvánosságot: a védett fajok engedély nélküli tartása törvénybe ütköző cselekmény, és arra kérik a lakosságot, hogy jelentsék, ha jogellenesen vagy nem megfelelő körülmények között tartott vadállatot észlelnek.
18:00
A hétfői hírek folytatása
Főkép: Tüntetés a túszok szabadon bocsátásáért Ron Dermer miniszter jeruzsálemi otthona előtt, tegnap – Fotó: Olivier Fitoussi
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.