Maxine Fassberget, az Intel izraeli igazgatóját és a nemzetközi Intel elnökhelyettesét születésnapja alkalmából a cég honlapján úgy köszöntötték fel, hogy megosztottak róla néhány érdekes adatot:
- Minden nap parkolóhelyet kényszerül kereseni az izraeli Intel Kirját Gáton épült irodájának 5 szintes parkolóházában. Ennek az az egyszerű oka, hogy nem tartanak fenn részére saját parkolót. Az Intel Kirját Gát-i kutatóbázisán és üzemében kizárólag a várandós anyák és a mozgássérült dolgozók jogosultak kijelölt parkolóhelyre.
- Annak ellenére, hogy közel 10 ezer beosztottja van, Maxine-nak nincs saját irodája. A fülke, ahol dolgozik (vagy ahogy azt a high tech cégeknél nevezik: a „cubicle”), pontosan megegyezik az emeletén dolgozó többi Intel dolgozóéval. Nem szerénységről van itt szó, hanem egyszerűen arról, hogy az Intelnél nem hisznek a zárt ajtókban, a vezetők közvetlenül megközelíthetőek.
- Maxine abban hisz, hogy nincs megvalósíthatatlan álom. Hogy mennyire? Erről az Intel és az izraeli rendőrség közös projektjét hozzák példaként, amelyet két évvel ezelőtt indítottak azzal a céllal, hogy a halálos kimenetelű közúti balesetek számát nem kevesebbre, mint nullára csökkentsék. Nincs megvalósíthatatlan álom!?
- A Kirját Gát-i Intel központ vezető beosztású dolgozóinak 40 százaléka nő. Ez sem a véletlen műve. Maxine már évek óta nagyon sok női munkaerőt vesz fel a céghez, akik az évek során vezető pozíciókat szereztek. Strong
her Together! - Nem mindenki figyel eléggé arra, hogy kimondja ezt az egyszerű, de annál kedvesebb kifejezést: köszönöm. Maxine állítólag igen. Az arra érdemes dolgozóknak állandó jelleggel igyekszik kifejezni háláját – nemcsak szóban, hanem megfelelő anyagi elismeréssel is.
- Már sok éve tart előadásokat és beszél fiatalokból álló közönség előtt, hogy meggyőzze őket: a tudomány és a technológia a jövő útja. Ma már bizonyára nem egy, neves high tech cégnél dolgozó nő az ő példáját követve került ebbe a szektorba.
- Elmondása szerint élete legfelemelőbb élménye az volt, amikor 2014-ben őt választották ki arra, hogy meggyújtsa a 12 fáklya egyikét Izrael fennállásának 66. évfordulóján, a Függetlenség napján rendezett állami ünnepségen. Remegő hangon és dobogó szívvel az izraeli gazdaság, a high tech szektor és az Intel dolgozói tiszteletére gyújtotta meg a fáklyát.
- Karrierjét kémiatanárként kezdte, és az iskolaigazgatói székről álmodott. Azonban amikor megpályázta az állást, az oktatási minisztérium nem őt, hanem egy férfi kollégáját választotta a tisztségre. „Én voltam az egyetlen nő a jelentkezők között, és azt a választ kaptam, hogy jöjjek vissza húsz év múlva. Rögtön ezután úgy döntöttem, otthagyom a tanári szakmát” – nyilatkozta egyszer. Minden jel arra utal, hogy az oktatási minisztérium egy nagyszerű igazgatót vesztett személyében.
- A férfiaknak még manapság is nehéz elfogadniuk, hogy egy nő vezet egy sikeres high tech céget. Éveken keresztül a következő megszólítással kapta a leveleket: „Tisztelt Maxine úr!” – noha a Maxine egyértelműen egy női név.
- 2009-ben megígérte az Intel akkori nemzetközi igazgatójának, hogy a Kirját Gát-i üzem kizárólag hibátlan szilícium lapkákat fog gyártani (egyetlen hibás chip sem lesz rajta) – és ezt be is tartotta. 2010-ben a gyár hangosbemondóján keresztül közölte a hírt, hogy az Intel Izraelnek „sikerült” – azóta, nagyrészt neki köszönhetően, a Kirját Gát-i Intel az egyik legsikeresebb gyára a nemzetközi cégcsoportnak.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.