A Le Point neves francia hetilap „A világ legfontosabb gondolkodója” címmel címlapsztoriként közölt interjút Yuval Noah Harari izraeli történészprofesszorral legújabb könyvének, a 21 lecke a 21. századra franciaországi kiadása alkalmából.
Napjaink legnépszerűbb izraeli szerzője Tel-Avivból adott interjút a neves francia lapnak és többek között arról beszélt, mennyire kényelmetlen számára az, ha az izraeli kormány hivatalos képviselőjeként tekintenek rá, mivel „nem bírja annak jelenlegi politikáját.”
„Tudósként a munkám a gondolkodás és a véleménynyilvánítás szabadságára épül, Netanyahu kormánya viszont fenyegetést jelent az alapvető szabadságjogokra nézve. Izraelt Orbán szoros szövetségesévé tette, ugyanazt a nacionalista, tekintélyelvű világnézetet képviseli. Ilyen körülmények között nincs más választásom, mint hogy távolságot tartsak.”
Harari kifejtette a francia lapnak azt a nézetét is, miszerint Netanjahu és kormánya fenyegetést jelent az izraeli liberális demokrácia alapvető értékeire.
A nemzetállam törvényről, valamint az izraeli és a globális demokráciát veszélyeztető folyamatokról kérdezve Harari rámutatott arra, hogy Izraelben és a világban egyfajta tendenciává vált a lemondás az alapvető politikai értékekről.
„Régebben liberális demokráciák voltak, de már nem azok Törökország, Magyarország és Oroszország” – mondta. „Most ezek illiberális demokráciák, sőt diktatúrák.”
Harari a jelenlegi században az emberiség előtt álló kihívásokat főként ökológiai és technológiai jellegűeknek látja, s úgy véli, hogy ezek a liberális értékek és a nemzetállamok összeomlásához vezetnek, mivel ezek az államok nem képesek kezelni őket. Őt viszont kevésbé aggasztja az Európát foglalkoztattó migrációs válság és a radikális iszlám felemelkedése.
Szemben az elmúlt század kommunizmusával a radikális iszlámnak nincs globális befolyása, sőt a muszlim világban is egy kis kisebbséghez fordul – véli Harari.
„Minden egyes szíriába készülő francia iszlámistára több száz szíriai, iraki és észak-afrikai muzulmán jut, akiknek az az álma, hogy Franciaországban éljen” – mondta. – „Nem azért, mert iszlám kalifátussá akarják változtatni Franciaországot, hanem mert inkább élnek egy liberális demokráciában, mintsem egy korrupt diktatúrában”.
Júliusban Harari bojkottált egy Los Angeles-i izraeli konzulátus által szervezett rendezvényen való részvételt tiltakozásul az izraeli nemzetállam és a béranyaságot szabályozó törvények ellen. A konzulátus a Live Talks LA projekt előttre egy fogadást tervezett Harari tiszteletére, amelyen különböző területek szakértői beszéltek volna elért eredményeikről.
Harari első könyve, a Sapiens az emberiség múltjával foglalkozott, azt vizsgálta, hogyan lett egy jelentéktelen állatból a bolygó ura. A második, a Homo Deus az élet hosszú távú jövőjét tárta fel, azt tárgyalt, hogyan válhat az ember végül istenné, és mi lehet majd az értelem és a tudat sorsa. Legújabb könyve, a 21 történet a 21. századra szintént óriási bestsellernek számít. Ebben a könyvében a tudós a jelenre és az emberi társadalmak közvetlen jövőjére koncentrál, megtárgyalja a világ társadalmait leginkább formáló, és a bolygónk jövőjét legnagyobb valószínűséggel befolyásoló és veszélyeztető erőket.
https://24.hu/kulfold/2018/09/20/yuval-noah-harari-interju/
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.