A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet felmérése szerint idén is csak a 88. helyet szerezte meg Izrael, vagyis a tavalyihoz hasonlóan az izraeli sajtószabadság a „problémás országok” szintjén áll a 180-as listán. Ennek okaként a listát készítő szervezet elsősorban Netanjahu kormányfőt és támogatóit jelölte meg.
A felmérés kiemeli az izraeli média szabadságát, ami a Közel-Keleten ritkaságnak számít.
Mindazonáltal, a független média megléte ellenére az újságírók a kormánypárt állandó és nyílt ellenséges támadásainak vannak kitéve. A politikusok pártjuk és támogatóik segítségével sértő kampányokat folytattak a helyi média és az újságírók ellen, ami zaklatásban, anonim üzenetekben nyilvánul meg, és ez nem egyszer odáig fajul, hogy egyes újságírók személyes rendőrségi védelemre szorulnak. A kormányt és a miniszterelnököt kritizáló sajtót ellenséges politikai kampányolással vádolja meg rendszeresen Netanjahu környezete.
A szervezet azt is idesorolja, hogy az újságírók tevékenységét sok esetben polgári sajtóperrel, illetve hírzárlatok elrendelésével próbálják gátolni, ami fokozza az öncenzúra veszélyét.
Emellett a helyezést az is rontja, hogy Izraelben jelen van a „katonai cenzúra” is, amely megtiltja bizonyos, biztonsági témák lefedését.
A felmérés kiemeli azt is, hogy az öncenzúra miatt az izraeli megszállás alatt álló területekkel kapcsolatos beszámolók kevéssé vagy egyáltalán nem szerepelnek az izraeli médiában. A külföldi szabadúszó újságírók gyakran nehezen tudják megszerezni vagy megújítani a helyi akkreditációjukat. Az izraeli védelmi erők gyakran megsértik a palesztin újságírók jogait is, különösen akkor, amikor tüntetésekre vagy összecsapásokra számítanak a Ciszjordániában vagy a Gázai övezetben. A jelentés szerint az izraeli hadsereg mesterlövészei két palesztin újságírót öltek meg és több tucatot megsebesítettek 2018-ban a Gázai övezetben tartott „Visszatérés menete” elnevezésű palesztin tüntetések során.
Az idei lista első öt helyén Norvégiát, Finnországot, Dániát, Svédországot és Hollandiát találjuk. Érdekes, hogy Izraelt éppen Magyarország követi a listán. Erről itt.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.