Abbasz: ezentúl nem érvényesek az Izraellel és Washingtonnal kötött egyezmények

Mahmud Abbasz palesztin elnök bejelentette, hogy a Palesztin Hatóság érvénytelennek tekinti az Izraellel és az Egyesült Államokkal aláírt összes megállapodást, ideértve a biztonsági egyezményeket is, mert Izrael Ciszjordánia részeinek annektálását tervezi – jelentette a helyi média.

Abbasz kedden Ramallahban, a Palesztin Hatóság (PH) vezetőinek ülésen jelentette be a megállapodások felmondását. A palesztin elnök ugyanakkor azt is kijelentette, hogy készen áll a tárgyalásokra, és elkötelezte magát az Izraellel fennálló konfliktus megszüntetésére a kétállami megoldás alapján, amely egy palesztin állam megalakítását és Izrael melletti békés együttélését jelenti.

Leszögezte azt is: készen áll arra, hogy egy harmadik fél felügyelje a két ország közötti határt.

„Felszólítjuk a világnak az ‘évszázad alkuját’ és az izraeli-amerikai politikát elutasító országait, hogy ne csak elítélő nyilatkozatokat tegyenek ellene, hanem konkrét lépéseket is, és hozzanak szankciókat Izrael ellen, ha végrehajtja ezt a politikát, amely törvénytelen, bűnös, és amelyet büntetni kell” – zárult Mahmud Abbasz közleménye.

Meg nem nevezett palesztin források azonban úgy nyilatkoztak a Haaretz című izraeli lapnak, hogy a bejelentés ellenére megmarad az Izraellel folytatott koordináció.

Az ülésen részt vevő egyik palesztin tisztviselő azt mondta a lapnak, hogy Abbasz elnök meg akarja állítani az Izraellel folytatott egyeztetéseket, de egyelőre még nem zárta le az érintkezésnek ezt a formáját. A biztonsági erők a jövőben csökkenthetik a kapcsolattartás szintjét izraeli társaikkal, de még nem lehet tudni, hogy a koordináció teljesen leáll-e.

Egy palesztin biztonsági tisztviselő azt mondta, hogy Abbász kijelentései ellenére a PH minden lépéséhez egyeztetésre van szükség Izraellel, így a segítségkérést más országoktól is össze kell hangolniuk Jeruzsálemmel. Elmondása szerint Abbasz kijelentette, hogy a PH továbbra is elkötelezett a terrorizmus elleni küzdelemben, ami szintén folyamatos államközi biztonsági egyeztetést igényel.

Előzőleg kedden Németország és a Palesztin Hatóság közös nyilatkozatot adott ki, amelyben súlyos aggodalmukat fejezték ki Izrael azon terve miatt, miszerint megkezdik az izraeli fennhatóság kiterjesztését a Ciszjordániában létrehozott izraeli települések és a Jordán-völgy fölött.

Ez a lépés Benjamin Netanjahu miniszterelnök legutóbbi választási kampányának központi ígérete volt, miután Donald Trump amerikai elnök béketerve megengedte ezen területek Izraelhez csatolását. Netanjahu korábbi ellenfelei – jelenlegi szövetségesei – Beni Ganz „csere-miniszterelnök” és jelenlegi védelmi miniszter, valamint Gabi Askenzi, a vasárnap megalakult új kormány külügyminisztere az utóbbi napokban bejelentették, hogy támogatják a Trump-tervet, amely része a Netanjahuval kötött koalíciós megállapodásuknak is.

Mahmud Abbasz már februárban bejelentette az Izraellel kötött megállapodások visszavonását, amikor Trump bemutatta közel-keleti béketervét, amely tartalmazta annak lehetőségét, hogy Izrael területeket annektáljon Ciszjordániában. Februárban mindazonáltal a nyilatkozat ellenére ténylegesen még nem számolták fel az Izraellel korábban megkötött egyezményeket.

Köszönjük a Patreon-os és PayPal-es támogatóink adományait, amivel segítik életben tartani a magazint! Ha szereted olvasni az Izraelinfót és úgy gondolod, érdemes és fontos folytatni ezt a projektet, itt csatlakozhatsz havi támogatóinkhoz. Egyéb támogatási lehetőségek itt.