Mert néha elég egy édeskrumpli – itt batáta a neve –, egy pár hetes karantén, és dzsungellé változik a lakás (egyik sarka)
Az első karantén a kovászoskenyér-készítésről szólt Izraelben, de ebben családunk sajnos nem ért el sikereket. Nem etettük elég jól a kovászunkat, azután mégis kifutott az üvegből, büdös volt tőle az egész konyha, ráadásul még a kenyér sem lett soha olyan szép buci, mint a barátaink falán – az Instagramon meg a Facebookon.
De hálistennek ez az őszi, második karantén már a kertészkedésről, házi növénytermesztésről szól, és ebben végre sokkal tehetségesebbek vagyunk! Lekopogom, eddig minden újonnan vásárolt, ajándékként kapott és dugványolt, gyökereztetett házi-növényünk él és virul. Persze öntözzük, simogatjuk őket időben és szorgalmasan – néha még meg is tapsoljuk az új bimbókat, leveleket, különösen a cuki kaktuszrügyeket.
A legnagyobb sikerélményt és boldogságot egyértelműen a batátánk jelenti ebben az őrült korszakban, talán azért, mert esetében szó szerint napról napra látható a növekedés: a tegnapi batáta nem hasonlít a maira, csodásan és őrülten fejlődik, és ettől a holnap is csupa-csupa jót tartogat… Kell ennél több korona-karantén idején?!
A házilag termesztett batáta receptje a következő:
Hozzávalók:
Veszünk 1 frissnek kinéző batátát, kicsit megmossuk (nem kötelező, de esztétikusabb).
Keresünk egy méretben hozzáillő poharat vagy vázát (láttam a fenti lakberendezési stúdióban külön erre való, bronztartós szépséget is, valójában minden olyan átlátszó edény megteszi, ami megtartja a batátát a vízben).
A vázát megtöltjük csapvízzel, és letesszük – bárhová.
Várunk egy pár napot, ezalatt a batáta cérnavékony és -színű gyökereket ereszt a vízbe.
Még néhány nap, és a batáta testén megjelennek a kis rügyek. Ettől kezdve nincs megállás. A batáta őrült hajtásba kezd, ezentúl csak a vizet kell pótolni, a száraz leveleket eltávolítani.
Ez itt batátánk egy (!) hete. Hogyan fog majd kinézni a korona-korszak végén? A képzeletetekre bízom.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.