A chicagói székhelyű Tall Buildings and Urban Habitat tanács (CTBUH) idén is bejelentette a Urban Habitat díj győzteseit. A közel húsz, a világ különböző térségeire felosztott kategóriában meghirdetett rangos díjakat azoknak a felhőkarcolóknak és magas épületeknek adományozzák, amelyek jelentős és pozitív hatással vannak a városi környezetükre, a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra.
A 2019-ben átadott, Tel-Avivban található ToHa („Toceret Haarec” – „Hazai Gyártmány”) irodaház két kategóriában is elvitte a legjobb épületnek járó elismerést: a világ legjobb irodaháza és a Közel-Kelet legjobb magas épületének odaítélt díjakat kapta meg. Az épület átadásakor itt írtunk erről a különleges irodaházról.
A zsűri értékelése szerint többek között azért járt a ToHa toronynak a rangos díj, mert a „látogatót erőteljes vizuális élménnyel lepi meg az épület teljes magasságában felívelő belső átrium, a bőséges növényzet, valamit az égboltra nyíló tetőtér, amely egyszerre jól felszerelt és kényelmes városi teret és lélegzetelállító kilátást kínál.”
A fordított, egyre szélesedő lábakon álló épületrendszer tervezési megoldása nem csak esztétikailag különleges, de a tervezők ezzel a megoldással azt is elérték, hogy az általában a tetőtérben elhelyezett épülettechnikai konstrukciókat ezekben helyezték el, így lehetővé téve azt, hogy az épület mintegy eco-parkként funkcionáljon, és a tetőtér is maximálisan kihasználható legyen.
A toronyházban jelenleg számos nemzetközi vállalat irodája működik, többek között a WeWork, a Motorola, az Akamai és még sok más. A projekt második szakaszában újabb két tornyot terveznek, ezúttal 75 emeleteseket.
A CTBUH éves díját egy független szakértői testület értékelése alapján a CTBUH által megbízott Tanács adja át Chicagoban, idén virtuálisan. A világ legjobb felhőkarcolója címet egyébként a Vancuver Ház kapta.
A rangos nyeremény örömére készített legfrissebb képeinkből az alábbi albumban lehet szemezgetni:
Az épület frontja a Jigal Alon és Dereh HaSalom kereszteződéséből nézve – Fotó: Gergely Dániel Főbejárat – Fotó: Gergely Dániel Főbejárat – Fotó: Gergely Dániel Főbejárat. Kilátás bentről az Azrielli tornyaira – Fotó: Gergely Dániel Önmagába visszaforduló, polírozott acél recepciós pult. Hullámzó formája a pult folytatódásaként magába foglalja a beléptető kapukat is. Az egység önálló alkotásként is megállja helyét – Fotó: Gergely Dániel A recepciós pulttal egy egységként kiképzett, hullámformájú beléptető kapuk – Fotó: Gergely Dániel Bejárat a recepciós pult folytatásaként kiképzett beléptetőkkel – Fotó: Gergely Dániel Belső kert – Fotó: Gergely Dániel Lobbiplafon, üvegtetös belső világítóudvarral egészen a felsőbb emeletekig – Fotó: Gergely Dániel A lobbi belső kertje a kinti kertekkel szerves egészet alkot, melyet a több emeletnyi, ferde üvegfal szinte észrevétlenül választ el – Fotó: Gergely Dániel Lobbi a beltéri kerttel, és a szintén Ron Arad tervezte ülőgarnitúrákkal – Fotó: Gergely Dániel Épül a ToHa második épülete. A tervek szerint a két épület az új felhőkarcoló fele magasságánál egy átívelő híddal fog csatlakozni a jelenleg már meglévő épület tetőteraszaihoz – Fotó: Gergely Dániel
Fotó: Gergely Dániel/Fenyves Gabriella