Azt írja az újság… hogy egy régi naplóban a következő feljegyzést találták:
„A lányok azt kérdik olykor tőlem, vágyom-e haza. Mindig azt mondom, hogy nem. S ez igaz is. Nem akarok vágyódni. Az otthoni környezet és életfeltétel – valóban nem hiányzanak. […] És szeretem az országot, helyesebben, szeretni akarom, mert nem ismerem még eléggé ahhoz, hogy megmondhassam, milyen benyomást tesz rám.”
Hát valahogy így. Az emberek jönnek-mennek Izraelbe és Izraelből. Valami eltaszít Magyarországról, és valami vonz Izraelbe. Ha csak a taszítás van, akkor ott minden rossz volt, és ami talán jó volt, az se volt jó igazán. Míg ha csak a vonzás van, akkor itt minden szép és jó, és a rossztól eltekintünk. Hasonlít ez ahhoz, mint amikor valaki a szülői házat elhagyja, és a régi kellemes gyermekkori emlékek és az új kihívások közt próbál előrehaladni.
Ami a fontos, az a szándék. Szabadon élni, valami újat létrehozni, valami alkotásnak a része lenni. Nem akarok honvágyat, és szeretni akarom az új otthonomat. Elhatároztam, hogy végigmegyek az utamon.
Az idézett napló írója, Szenes Hanna, pontosan száz évvel ezelőtt, 1921. július 17-én született. 1944-ben segítő szándékkal tért vissza Magyarországra, ahol huszonhárom éves korában meggyilkolták. Teste Jeruzsálemben, a Herzl-hegyen nyugszik, szelleme pedig a verseiben él tovább.
Ahogy Theodor Adorno megfogalmazta: „Akinek nincs többé szülőföldje, annak az írás lesz az otthona.”
A Cézár saláta egy emigráns olasz, Cesare Cardin találmánya.
Hozzávalók:
A salátához:
- 1 közepes fej saláta
- 1 db uborka
- 4 db paradicsom
- 10 dkg kruton (pirított kenyérkockák)
Az öntethez:
- 1 tojássárgája
- 2 teáskanál mustár
- 4 teáskanál olívaolaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 doboz ringli
- só, bors, zöldfűszerek
- 1 teáskanál Worcestershire-szósz
Elkészítés:
- A zöldségeket felszeleteljük és egy tálba tesszük
- Az öntet hozzávalóit botmixerrel kikeverjük és a zöldségekre öntjük
- A tetejére szórjuk a kenyérkockákat
Harapós demi-vierge, kinek a jelszava: a regényeket nem írni, hanem csinálni kell