Yoav Kish oktatási miniszter folytatja a felsőoktatási rendszer átvételére tett kísérleteit. Az egyetemek vezetőinek mai (kedd) leveléből kiderül, hogy Kish a múlt hónapban tájékoztatta őket arról a végső szándékáról, hogy Prof. Gidi Sapirt a Bar Ilan Egyetemről nevezi ki az egyetemek képviselőjének a Felsőoktatási Tanácsban (Council for Higher Education in Israel – héber: המועצה להשכלה גבוהה).
A kinevezésre annak ellenére került sor, hogy az egyetemek ellenezték Sapirnak, a vallásos Kohelet Fórum egyik alapítójának a kinevezését, és elutasítják, hogy ő legyen a képviselőjük. Emellett Kish bejelentette, hogy Ehud Duchovni professzort, a Weizmann Intézet munkatársát kívánja a Felsőoktatási Tanács tagjává nevezni. Duchovni egyike annak a 12 oktatónak, akik tavaly novemberben aláírták a kormány rendszerpuccsát támogató petíciót, válaszul az akadémia több száz oktatója és szakértője által a puccs ellen benyújtott petíciókra.
Egy másik Kish jelölt a Tanácsba Prof. Limor Samimian-Darash , a Héber Egyetem Közpolitikai és Kormányzati Iskolájából, aki korábban Benjamin Netanjahu miniszterelnök tanácsadója volt a korona-korszakban, támogatását fejezte ki a rendszerváltás mellett, és bírálta az ellene irányuló tiltakozást az Israel Hayomban megjelent rovatában.
Az egyetemi vezetők Kishnek küldött levelében ez áll: „Abból, ahogyan Ön eljárt, úgy tűnik, hogy cselekedetei idegen és helytelen megfontolásokon alapulnak. Az összes, Ön által javasolt jelölt azzal a politikai jobboldallal azonosul, amelyhez Ön is tartozik. Nyilvánvaló, hogy politikai hovatartozásuk szempont volt, sőt döntő szempont. Ez egy helytelen és érvénytelen megfontolás. Ez túlmutat a törvényben részletezett legitim megfontolásokon, és valós aggodalmat kelt a Felsőoktatási Tanács politikai kisajátításától – és ezáltal az akadémiai szabadság megsértését jelenti.
A levélben az egyetemek azt követelték, hogy Kish vonja vissza döntését, mivel szerintük az törvénybe ütközően született, anélkül, hogy konzultált volna velük, és anélkül, hogy megvizsgálta volna azokat a jelölteket, akiket ők javasoltak képviselőiknek a Tanácsba.
A közelmúltban Kish megpróbálta elérni, hogy a Felsőoktatási Tanács magánfőiskoláinak képviselőjét, Prof. Dudi Schwartzot hagyják jóvá a tanács alelnöki posztjára, aki az egyetemek álláspontjával ellentétben megbízott elnöki posztot tölt be. Végül Kish nem szerezte meg a szükséges többséget a közgyűlésben a kinevezés jóváhagyásához, annak ellenére, hogy rendkívüli módon két szavazás is történt az ügyben.
A Felsőoktatási Tanácsról szóló törvény értelmében az oktatási miniszter látja el a tanács elnöki tisztét, és neki kell kineveznie a Tanács tagjait, de kétharmaduknak “státusszal” kell rendelkeznie az adott területen, és a kinevezésekre csak a felsőoktatási intézményekkel való egyeztetést követően kerülhet sor. A Felsőoktatási Tanácsban kialakított eljárás szerint az oktatási miniszter valamennyi felsőoktatási intézményhez fordul, és felkéri őket képviselőik tanácsba jelölésére, majd ez alapján állítják össze a jelöltlistát.
Az egyetemek vezetőinek bizottsága a miniszternek küldött levelükben a határozat visszavonását követelik. A levélben többek között az szerepel, hogy Kish kirívóan megsértette a törvényben meghatározott konzultációs kötelezettséget, ezért döntésében súlyos hiba van.
Az oktatási miniszter válasza a levélre: „Az egyetemi bizottságok vezetői újra és újra úgy döntenek, hogy a közpénzeket alaptalan jogi eljárásokra pazarolják, ahelyett, hogy ezeket a forrásokat a hallgatókra fordítanák.
Az ‘akadémia haláláról’ szóló agyonunt kijelentéseket a legutóbbi oktatási miniszterek mindegyikének elmondták. Azt javaslom, hogy az egyetemek vezetői kezdjenek el az akadémiával foglalkozni, és hagyjanak fel az üres szlogenekkel.
A Felsőoktatási Tanács tagjainak kinevezési eljárása a törvénynek megfelelően zajlott, és én továbbra is az izraeli akadémia hallgatóinak, oktatóinak és kutatóinak érdekében fogok eljárni.”
Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.