A repülés manapság – szerencsére – nem túl izgalmas dolog. Az ember csak ül a kisebb vagy – ha szerencsés, akkor – nagyobb lábtérrel megáldott helyén, és próbálja kibekkelni az időt, amíg a céljához ér. Kicsit harcol a szomszéddal a szék karfájáért a mögötte ülő utassal, aki periodikusan rugdossa az ülését, és persze próbálja figyelmen kívül hagyni a mindig, minden járaton utazó üvöltő gyereket. De mi van, ha pont az ártatlan utas válik problémává?
איזו תחושת השפלה שהדיילת האחראית של יונייטד, ישראלית מדברת עברית, ניגשת וצועקת עליי שבגללי הטיסה לא תצא. ושאם כן יטוסו, הטיסה תצטרך בגללי לעצור במצרים. תודה לשני גברים ואישה ישראלית מהממים לידי שתמכו בי. https://t.co/460Ac4ef9f
— נריה קראוס Neria Kraus (@NeriaKraus) August 15, 2023
Így járt Neria Kraus, az Egyesült Államokban élő izraeli újságíró is. Békésen helyet foglalt a United Airlines Tel Aviv–Newark járatán, és várta, hogy végre elinduljanak. A mellé érkező férfi utas azonban megpróbálta rávenni, hogy üljön el a helyéről, és menjen máshová. A riporter nem akart máshová ülni, ezért visszautasította a kérést. A férfi azonban nem hagyta annyiban, tovább erősködött, a nő pedig szintén ragaszkodott az igazához. A vitának a légiutaskísérő próbált véget vetni, azonban ő is győzködni kezdte Neria-t, hogy üljön el a helyéről. A riporter számára kiderült, hogy a haredi utas egyszerűen csak nem akar egy nő mellett ülni, ezért igyekszik őt a helyéről eltávolítani. Az utaskísérő egyre idegesebb lett, azzal vádolta Neria-t, hogy miatta nem fognak elindulni, sőt, egy váratlan fordulattal azt is állította, hogy a vita miatt Karióban le kell majd szállniuk. Hogy miért kellett volna tenniük egy kitérőt Egyiptomba, az nem világos, sőt, az sem, ha ez megtörténik, akkor mi a folytatás: az egyiptomi hatóságok csinálnak rendet, vagy a két utasnak le kell szállnia és a kairói betonon meg kell küzdeniük a helyért… Végül a botrány lenyugodott, a gép pedig felszállt, és annak rendje és módja szerint megérkezett Newarkba.
Neria Kraus-t nagyon megviselték a történtek, nemi diszkriminációról beszél, azt állítja, csak azért próbálták elültetni a helyéről, mert nő. A férfi utas viszont azt állítja, a nő túlreagálja a dolgot, ő csak a barátja mellett szeretett volna ülni.
טוב גבירותיי ורבותיי כתבת חדשות 13 נריה קראוס סיפרה אתמול ש״חרדים רצו שהיא תעבור מקום בטיסה בגלל שהיא אישה״, היא צילמה את האדם הזה שהוא בעל משפחה ואדם מאד מוכר בברוקלין, הציוץ שלה הגיע למעל מליון צפיות וגם להחברים שלו שנדהמו ופנו אליי במשך כל היום, ״אין סיכוי, הבן אדם הזה מארח… pic.twitter.com/KkC4M1aYKP
— daniel amram – דניאל עמרם (@danielamram3) August 16, 2023
A történet számos kérdést felvet. Elsősorban a haredi közösségek és a többségi társadalom viszonyát, az egyre erősödő politikai hátszél szerepét, a feljogosítottság kérdését. És persze a nők helyzetéről is számos kérdést felvet, arról, hogy 2023-ban, amikor a világ – szerencsére – egyre több és több (egyébként már régen járó) jogot és lehetőséget ad (vissza) a nőknek, akkor egy vallási kisebbség (férfi) tagja milyen jogon próbálja ráerőltetni a véleményét, a vélt igazát valakire, csak azért, mert az nő? És mit tett volna, ha a mellette ülő utas férfi?
Hová vezet ez? És ahová vezet, az kell-e nekünk? És tényleg annyira képes valaki hülyének nézni egy másik felnőtt embert, hogy azt állítsa, amikor a becsekkoltak a barátjával, nem tudtak egymás mellé szóló helyeket kérni, és csak egy másik utas elültetése lehet az egyetlen megoldás?
Neria esete nem egyedi. 2021-ben az easyJet volt kénytelen szép összeget kifizetni egy utasnak, aki egy szintén ortodox utas miatt volt kénytelen elülni a helyéről. Az angol légitársaság azóta megújította a belső eljárásait, és ilyen esetekben udvariasan visszautasítják a nők ellen kifogást emelő utast. Az El Al 2017 óta, egy bírósági ítélet nyomán nem kényszeríti a női utasait a helyváltoztatásra.
A történetnek van még egy szomorú mellékszála, és az a légiutaskísérő viselkedése. Az egyébként izraeli, héberül beszélő nő nem a női utas mellett állt ki, hanem a férfi mellett, és a lehető legnagyobb légből kapott ostobaságokkal igyekezett Neria-t rávenni a helycserére. Szerencsére az újságírót nem olyan fából faragták, hogy ettől megrettenjen, kitartott, és ezzel – ha lelki sebekkel is – megnyerte a csatát.
A kérdés már csak az, hogy ennek a háborúnak mikor lesz vége.
És hogyan.