
Leo Varadkar elvileg gratulálni akart, mivel az elrabolt Emily Handet a szombati fogolycserével kiengedték a Hamasz fogságából, de annyira homályos megfogalmazást választott, hogy abból úgy lehet érteni, mintha a kilencéves kislány egyszerűen eltévedt volna. Az internet népe hamar tisztázta, mi is történt valójában.
Emily Hand története eléggé hátborzongató, de szerencsére boldog véget ért. Apja, Thomas sokakat megérintett a CNN-nek október 7-én, közvetlenül a mészárlás után adott interjújával, amelyben sírva, de megkönnyebbülve fogadta kilencéves lánya halálhírét. Az írországi születésű Thomas elmesélte, hogy igazából örült annak, hogy Emily már nem él (bár akkor a holttestét nem találták), mert ez szerinte még jobb, mintha a Hamasz fogságába esett volna. Azonban egy hónappal később kiderült, hogy Emily mégis életben van, Gázába vitték túszként. Szombaton, a túszcsere második fordulójában Emily láthatóan épségben visszatért Izraelbe, és apja karjaiba.
Az október 7-i tömegmészárlásban a Hamasz több mint 100 embert, köztük gyerekeket gyilkolt meg Beeri kibucban, többeknek (például a békeaktivista Vivien Silver és a 12 éves Liel Hezroni) a holttestét csak hetekkel később, a Régészeti Hatóság emberei segítségével tudták azonosítani, 26 embert túszként Gázába hurcoltak. A szombaton, 50 nap elteltével elengedett túszok közül 12 Beeri kibucban él.
Emily izraeli-ír állampolgárságú, és mint sok kettős állampolgárságú túsz esetében, az ír kormány is részt vett valamilyen szinten a kiszabadítására tett erőfeszítésekben. A szombati jó hírnek is örült az ír kormányfő, és azonnal Twittelt is egyet az Amazing Grace jól ismert keresztény himnuszra támaszkodva: „Öröm és megkönnyebbülés napja ez Emily és családja részére. Egy ártatlan kislány, aki elveszett, és most megtalálták és hazavitték. Megkönnyebbülten fellélegzünk. Imáinkra megérkezett a válasz.”
Ezzel a lenyűgöző, szinte akrobatikus csavarral Varadkar gondosan kifelejtette a legfontosabbat megemlíteni: Emilyt a Hamasz elnevezésű gyilkos terrorszervezet az otthonából rabolta el, majd hosszas tárgyalások, nemzetközi és katonai nyomásgyakorlás után szabadon engedte, ezért hazatérhetett. Az X (Twitter) is javítással látta el a bejegyzést, amiben ezeket a tényeket hozzáteszik, és természetesen az izraeli internetezők sem késlekedtek mémekkel megmutatni, mennyire nevetséges az ír miniszterelnök maszatolása. Így lett Varadkar a legújabb tagja annak az egyre nagyobb klubnak, amelyben az izraeli narratívával szemben ellenséges, vagy egyszerűen csak értetlen, buta megjegyzéseikkel elhíresült hírességek kapnak helyet (emlékezzünk például a Sky News riporternőjére, aki a 3 palesztin terroristát 1 izraeli gyerekért képletet akként értékelte, hogy ezzel az izraeliek kevesebbre becsülik a palesztinok életét, mint a sajátjaikét). Az izraeli külügyminiszter is bekérette az ír nagykövetet az ír miniszterelnök bejegyzése miatt.
ראש ממשלת אירלנד: אירוע מצער שבו מטוס הלך לאיבוד בתוך מגדל pic.twitter.com/nm92DaPMCh
— אמיר שפרלינג (@ShperlingAmir) November 26, 2023
„Ír miniszterelnök: Sajnálatos eset, melyben elveszett a repülő egy toronyházban.”
No wonder the Irish government opposes Israel’s military pressure on Hamas to release innocent hostages.
— Eylon Levy (@EylonALevy) November 26, 2023
It thought Emily Hand was hiding here. pic.twitter.com/hcXJAm0obs
„Hát ezért ellenzi az ír kormány az izraeli katonai beavatkozást Gázában: azt hitték, itt bújik meg Emily.”
ראש ממשלת אירלנד:
— עומר בבאי omer babai (@omerbabai) November 26, 2023
מברך על חזרתו של הגור הצעיר אחרי שהלך לאיבוד סתם ככה בסוואנה pic.twitter.com/lg6Z8xh3LI
„Az ír miniszterelnök üdvözli a szavannán csak úgy elveszett kölyök hazatérését.”
ראש ממשלת אירלנד: מה נסגר בסוף עם אנה פרנק? מצאו אותה או שהיא עדיין משחקת מחבואים?
— Amir Barkol (@BarkolAmir) November 26, 2023
Az ír miniszterelnök: „Végül megtalálták az elveszett Anne Frankot, vagy még mindig bújócskázik?”