Izraelben először neveztek ki női bírót – kádit – az országban működő muzulmán sária törvényszékre. Hana Khatib kinevezéséről szerdán egyhangúan döntött az arra illetékes bizottság, melynek élén az izraeli törvények szerint az igazságügy miniszter áll.
Khatib a felső-galileai Tamra városából származik, családjogász és mediátor.
Izraelben a sária bíróságok illetékesek a muszlim polgárok személyi státuszát érintő ügyekben, azon belül is a házasságkötés, a válás, a tartásdíj, az öröklés, a gyermekelhelyezés és az öröklés kérdéseiben.
A hagyományos sária bíróságok működését – a zsidó, a drúz és a keresztény közösségek bírói intézményeihez hasonlóan Izrael Állama az állam alapításakor elismerte, és azok a mai napig a Brit Mandátum területén működő vallási bírósági rendszer alapján, egy 1922-es brit királyi rendelet szerint működnek.
A muszlim sária bíróságok személyi jogi ügyekben – házasságkötés és válás – kizárólagos hatáskörrel rendelkeznek a muszlim vallású állampolgárok ügyeiben. Családi vagyonjogi ügyekben csak a felek döntése szerint illetékesek, amennyiben azok közösen vagy akár az egyik fél választása alapján nem az állami családjogi bírósághoz, hanem a sária törvényszékhez fordulnak.
Izraelben 9 helyi szintű sária bíróság és egy fellebbviteli bíróság tevékenykedik. A sária bíróságok döntéseibe csak kivételes esetekben – hatáskör túllépés vagy súlyos méltánytalanság esetén – avatkozik be az Izraeli Legfelsőbb Bíróság.
Nagyon kevés a női kádik száma a világon. A Palesztin Hatóságok területén működő sária bíróságokon ma két nő lát el ilyen bírói tisztséget.
Ayelet Saked igazságügy miniszter asszony a jobboldali Zsidó Otthon (haBait haJehudi) párt képviselője baráti lelkesedéssel üdvözölte, hogy muzulmán nőt neveztek ki kádinak, ennek szerinte „már régen meg kellett volna történni. Nagyon örülök ennek a kinevezésnek, és remélem, ezt az első kinevezést a többi is követi majd” – tette hozzá a nyilatkozatában Saked.
Az „Abraham” Alap, egy arab-zsidó együttélésért dolgozó izraeli nonprofit szervezet nyilatkozta szerint: „Egy muszlim nő kinevezése erre a fontos tisztségre történelmi lépés, amely annak a jele, hogy arab nők is törekednek vezetői pozíciókba kerülni.”
Khatib a jövő héten tesz bírói esküt Izrael államelnöke, Reuven Rivlin előtt.
Ügyvéd, az Izraelinfo állandó szerzője. Az ELTE ÁJTK-n és a CEU alkotmányjogi karán végzett. 1995 óta él Izraelben. Jogászként dolgozik egy magáncégnél, mediátor (bírósági közvetítő). Izrael központjában él férjével és négy gyermekükkel. Hobbija az állampolgári ismeretek és az izraelinfo.com magazin, aminek főszerkesztő-helyettese.