Az izraeli történészprofesszor, Yuval Noah Harari nem volt hajlandó részt venni a Los Angeles-i izraeli konzulátus egyik rendezvényén, így tiltakozva a nemrég elfogadott nemzetállam és béranya törvények ellen – jelentette a Yedioth Ahronoth napilap hétfőn.
A jelentés szerint a világhírű történész, „Az emberiség rövid története” és „A holnap története” című bestseller könyvek szerzője azt állítja, hogy a konzulátus „az izraeli kormánypolitika hosszú karja, amely korlátozza a média szabadságát, a szólásszabadságot, az alkotás és a gondolat szabadságát.”
A konzulátus azt tervezte, hogy vendégül látja Noah Harari professzort a Live Talks LA találkozó előtt – ami egy TED-hez hasonló projekt, amelyben különböző szakterületekről érkeznek előadók Los Angelesbe, hogy előadást tartsanak vagy interjú keretén belül beszéljenek életükről, illetve sikereikről. A jelentés szerint Noah Harari professzort szeptemberben látták volna vendégül, a konzulátus felvette a kapcsolatot a rendezvény szervezőivel, és megvitatta velük az együttműködés lehetőségét. Valőszínűleg Bill Gates beszélgetett volna vele.
Noah Harari személyes igazgatója így válaszolt a hírre: „Habár Harari professzor büszke az izraeliségére, nem szándékozunk együttműködni a konzulátussal, mert az az izraeli kormány politikájának hosszú karja, amely
korlátozza a média szabadságát, a szólásszabadságot, az alkotás és a gondolat szabadságát.”
Karin Eliahu-Perry, a konzulátus szóvivőjének azon állítására, hogy a külügyminisztérium nem politikai testület és minden izraeli állampolgárt képvisel, Harari személyi igazgatója azt válaszolta: „Mindazonáltal mi inkább nem képviseljük a kormányt mindaddig, amíg ezt a politikát folytatja”.
A nemzetállam alaptörvényt ebben a hónapban fogadta el a Kneszet, nagyon erős kritikát váltva ki a lakosság körében az arab kisebbség jogainak csorbítása, többek közt az arab nyelv hivatalos voltának eltörlése miatt.
Az elmúlt napokban a drúz közösség határozottan tiltakozott a törvény ellen, Zuheir Bahlul arab parlamenti képviselő (Cionista tábor) lemondott mandátumáról, Moshe Kahlon pénzügyminiszter a törvény módosítására szólított fel, és Naftali Bennett oktatási miniszter, aki támogatta a törvényjavaslatot és megszavazta a törvényt, a drúzokkal kötött szövetség megerősítését szorgalmazta. A jobboldal vádja szerint a baloldal váltotta ki a drúz közösség tiltakozását.
A béranya törvényt a Knesszet két héttel ezelőtt hagyta jóvá, amely szabályozza a béranyasággal kapcsolatos eljárást Izraelben. A koalíció elutasította az Amir Ohana által benyújtott módosítást, amelyben kérte, hogy a törvény hatálya terjedjen ki a homoszexuálisokra is. Ez országszerte tiltakozásokat váltott ki és a múlt héten 80 ezer ember tiltakozott Tel-Avivban az LGBT közösség hátrányos megkülönböztetése ellen.
A vitatott Nemzetállam törvény – szóról szóra:
Salátakísérletező fotós grafikus túrázó blogger, az Izraelinfo alapító főszerkesztője