Az a helyzet, hogy nem csak a mexikói-, hanem az indiai-, és minden fűszeres konyhának nagy rajongója vagyok. Egyszerűen odavagyok az ezerféle fűszer keverékéből születő curryiknek, vindallooknak és dhaloknak. Bár kedvencem a butter panír (a panír, az indai sajt, tulajdonképpen friss túró kipréselve), azért néha megkívánom a húsos ételeket is. Megint csak lebuktam, hogy nem vagyok vega.
Igen ám, de az indiai konyha gyakorta keveri a tejeset és a húsosat, és én bár nem vagyok vallásos, a kóserságot – főleg a saját konyhámban – szeretem megtartani, ha egy mód van rá. Persze a tizenhat négyzetméteren, ahol lakom, nincs hely két mosogatónak, meg dupla szett edénynek, szóval a háztartás csupán kvázi kóser.
Mivel elsősorban vega ételeket eszem, így a legtöbb receptnél ez nem is okoz gondot, de a butter chicken, azaz vajas csirke – ami szerintem az egyik legfinomabb indiai étel – önmagában hordozza a kóserság feloldhatatlanságát ugye a vaj és csirke együttes szerepeltetésével. Magyarországon nem is kísérleteztem vele, hogy kóser butter chickent csináljak, de mire is jó, ha az ember a világ vegánfővárosában él, ha nem arra, hogy a jó minőségű vegán vajhoz, azaz margarinhoz jusson, és megtanulja egy izraeli foodie blogból, hogy mivel helyettesíthető a hús pácolásához használt joghurt.
Hozzávalók a csirke pácolásához:
- 500gr csirkemell felkockázva
- 1 evőkanál kurkuma
- 1 mokkáskanál pirospaprika (lehet csípős, ha csípősre szeretnénk)
- 1 evőkanál tikka masala fűszerkeverék (Tel-Avivban a Shuk Levinskyn, Pesten a Szép Kis Indiában kapható)
- 1/2 doboz kókusztej
- 1 teáskanál citromlé
- só, bors
A fűszereket a kókusztejjel és a citromlével összekeverjük, hogy joghurtsűrűségű masszát kapjunk, és beleforgatjuk a kockára vágott csirkemellet, majd legalább egy órára a hűtőbe tesszük, hogy összeérjenek az ízek.
Hozzávalók a szószhoz:
- 1 óriási fej hagyma
- 1 chili paprika
- 1 cm gyömbér
- 2 gerezd fokhagyma
- 1/2 kaliforniai paprika
- 1 paradicsom
- 3 evőkanál sűrített paradicsompüré
- 1 evőkanál garam masala
- 1 evőkanál tikka masala
- 1 teáskanál kurkuma
- 1 teáskanál őrölt koriander
- 1 teáskanál római kömény
- 1 teáskanál chili pehely
- 1 doboz kókusztej
- 3 evőkanál vegán margarin
- só, bors, 2 babérlevél
A margarint alacsony hőmérsékleten elkezdem melegíteni, hozzáadom a finomra vágott hagyma-gyömbér-fokhagyma-chili kombót (nem ördögtől való robotgéppel finomra vágni), és üvegesre párolom.
Amikor ez megvan, hozzáadom a fűszereket – kivéve a babérlevelet, és a paradicsompürét –, majd alaposan összeforgatom, hogy egy sűrű fűszerkrémet kapjak belőle. Ezután érkezik a lábosba a kockára vágott paprika és paradicsom, majd a kókusztej, a só, bors, és a babérlevelek. Hagyom alacsony lángon megfőni.
Amíg fő, addig egy serpenyőben kis margarinon megsütöm a csirkedarabokat a marinád nélkül, majd a kész csirkét és a megmaradt marinádot a kész szószba öntöm, együtt felforralom és friss korianderrel a tetején tálalom.
Mellé naan (indai lepénykenyér) vagy rizs dukál, amibe újabban mindig nigellát, azaz hagymamagot is szórok, brutál finom tőle.
Beteavon!
képipari szakmunkás, gasztrogeek, a diétázás fedett-pályás bajnoka, örök ulpanista, az Izraelinfo fotó- és gasztro rovatának vezetője, a Shomrim és a Haaretz fotóriportere