A szervezetek szerint a változás az izraeli politikában a jelenlegi kormány felesküdése óta történt, anélkül, hogy erre magyarázatot adtak volna, és veszélyezteti tevékenységük folytatását az országban. A népességügyi hivatal: „Újra megvizsgáljuk a kérdést.”
A Népesség- és Bevándorlásügyi Hivatal leállította a vízumok kiadását az Izraelben működő evangéliumi keresztény szervezetek alkalmazottai számára. A lépés éles fordulatot jelent az izraeli politikában, a szervezetek állítása szerint nem kaptak rá magyarázatot, és ez veszélyezteti további tevékenységüket az országban. A szervezetek szerint az irányváltás a jelenlegi kormány megalakulása óta történt. A Népesség- és Bevándorlásügyi Hivatal válaszában közölte, hogy a kérdést korábban tárgyalták, és azt a hivatal vezérigazgatója újra megvizsgálja – írja a Haaretz.
A vízumot olyan lelkészeknek adják ki, akik nem izraeli állampolgárok, az Izraelben elismert vallási intézményben való munkájuk céljából. A Belügyminisztérium a jeruzsálemi Nemzetközi Keresztény Nagykövetségnek (International Christian Embassy Jerusalem – ICEJ) – az Izraellel rokonszenvező keresztények Izraelben 1980 óta működő szervezetének – küldött válaszában azzal indokolta a döntést, hogy a szervezet nem felel meg annak a kritériumnak, hogy vallási intézménynek minősüljön.
David Parsons, a szervezet alelnöke és vezető szóvivője a választ „tagadásként” határozta meg. „Mind elnevezését, mind jellegét tekintve keresztény szervezet vagyunk, jogilag ‘keresztény egyesületként’ vagyunk bejegyezve, és évtizedek óta kapunk vízumot a Belügyminisztériumtól a dolgozóink számára” – magyarázta, hozzátéve, hogy „megdöbbentette” az új politika. Calev Myers ügyvéd, aki a szervezetet és számos más keresztény szervezetet képviseli a Belügyminisztériummal való kapcsolataiban, azt mondja, hogy a probléma az elmúlt fél évben, a jelenlegi izraeli kormány megalakulása óta még súlyosbodott.
E szervezetek tevékenységének jelentős része a zsidók Izraelbe való bevándorlásának elősegítése, mivel sok keresztény úgy gondolja, hogy a zsidók visszatérése Izrael földjére előfeltétele a Messiás Jézus visszatérésének. Izraelben végzett tevékenységeik során azonban hajlamosak eltitkolni ezt a részletet, és a jótékonysági tevékenységekre helyezik a hangsúlyt, beleértve a holokauszttúlélőknek nyújtott segélyeket, valamint olyan projekteket, amelyekről úgy gondolják, hogy erősítik Izrael nemzetbiztonságát.
A jeruzsálemi Nemzetközi Keresztény Nagykövetség több mint 40 alkalmazottat foglalkoztat. Parsons elmondása szerint a szervezet az évek során több mint 180 000 zsidónak segített Izraelbe költözni, több mint 250 légvédelmi óvóhely felépítését támogatta országszerte, és több száz holokauszttúlélőről gondoskodott. A koronajárvány kitöréséig, 2020 elejéig Izrael rendszeresen biztosított a szervezet alkalmazottainak munkavállalási vízumot. Most a lelkészek vízumkiadását is leállították.
A szervezetek képviselői azt mondják, hogy az új politika következtében nem lesz elegendő létszámuk ahhoz, hogy Izraelben folytathassák tevékenységüket. „A Belügyminisztérium fokozatosan eltöröl bennünket” – mondta Parsons. Szerinte ezeknek az új és szigorú szabályoknak a következtében a szervezet nem tudja folytatni munkáját, amely „létfontosságú Izrael globális keresztény támogatásának kiépítéséhez”.
A Népesség- és Bevándorlásügyi Hivatal így reagált: „A kérdést korábban már tárgyalták. A Hivatal leendő vezérigazgatója, Eyal Siso várhatóan újra megvizsgálja a kérdést, és döntéseket fognak hozni a jogszabályoknak és az eljárásoknak megfelelően a politikai megfontolások és Izrael vallási és egyéb szervezetekkel való kapcsolatainak, valamint minden további releváns megfontolás vizsgálata mellett.”