A kínai okoseszközök titkai

kínai készülékek kémkedés
Grafika: AI

A Yneten izgalmas cikk jelent meg arról, hogy miféle biztonsági veszélyeknek tesszük ki magunkat, ha például egy kínai robotporszívót engedünk be az otthonunkba.

Merthogy nemcsak a szőnyegről szippantja fel a morzsákat meg a cicaszőrt, hanem közben térképet rajzol a lakásról, beazonosítja az emberek mozgását, és minden egyes nap naplót vezet arról, hogy mikor vagy otthon. És mindez az információ egyenesen Pekingben landol.

Az utóbbi hónapokban több izraeli és nemzetközi biztonsági szakértő is heves vészharang-kongatásba kezdett, ugyanis szerintük a kínai okoseszközök kémkednek utánunk. És nem csak a szokásos „lehallgat a telefonunk” típusú sztoriról van szó.

Például a kínai autó nemcsak gurul, hanem jelent is. Ezért az izraeli védelmi minisztérium idén leállította az ATTO BYD 3 típusú kínai elektromos autók beszerzését az IDF tisztjei számára. Nincs hivatalos indoklás, de egyértelműen attól tartanak, hogy ezek az autók adatokat juttatnak el Kínába.

Először azonnal lekapcsolták a vészhelyzeti e-Call rendszert, amely baleset esetén automatikusan segítséget hív. Mert lehet, hogy nemcsak a mentő értesül a balesetről, hanem valaki más is – mondjuk tőlünk 8000 kilométerre.

Dr. Harel Menashri, a Shin Bet kiberosztályának egyik alapítója szerint ezek az autók egyenesen guruló hírszerzési központok. „El vannak látva szenzorokkal, kamerákkal, mikrofonokkal, biometrikus azonosítókkal – minden ott van, ami egy mini ügynökséghez kell” – nyilatkozta a lapnak.

De nem kell katonatisztnek lenned ahhoz, hogy rád fókuszáljanak – a porszívó, az otthoni fényképezős drón, a wifi-router, minden figyelhet minket. Az amerikai Checkmarx cég jelentése szerint akár külső hackerek is teljes hozzáférést szerezhetnek a különféle háztartási gépekkel rögzített adatokhoz.

Az amerikai kormány nem véletlenül üzent hadat a TikToknak. A Biden-kormány szerint ugyanis rendszerszinten gyűjt adatokat a felhasználókról, preferenciákról és politikai nézetekről. Egy nemzetközi hírszerzési jelentés szerint 260 000 különféle kínai eszközt használtak már titkos megfigyelésre – beleértve kamerákat, routereket, okostévéket, de még meteorológiai állomásokat is. Vagyis mindent.

És aztán ott van Kína, amely mesterséges intelligenciára épülő adatfeldolgozó rendszerekkel dolgozik, és a „metaadatokból” – például a kávéfőző bekapcsolásából – képes teljes életmódprofilt készíteni. Ezt már nem is olyan nagy ördöngösség politikai, gazdasági vagy hírszerzési célra felhasználni. Aztán az információk birtokában nyomást gyakorolni, zsarolni, vagy egyszerűen csak előbb tudni dolgokat, és ezek alapján módosítani egy adott termék gyártását.

Az izraeli kormány hivatalosan nem vádolja Kínát kémkedéssel, de a háttérben felülvizsgálja a kínai részvételt a kritikus nemzetbiztonsági infrastruktúrában – a kikötőknél, a vasúti projekteknél és az energiaellátó rendszereknél –, és szigorítja a közbeszerzési feltételeket a biztonságtechnikai eszközökre.

A szakértők szerint nem a totális tiltás, hanem az okos felhasználás a megoldás. Ne vásároljunk gyanúsan olcsó eszközöket, és tudatosan bánjunk mindennel, ami adatot gyűjthet rólunk.

„Ha valami ingyen van, akkor te vagy a termék.”

Köszönjük támogatásotokat, ez tart életben minket! Ha szerinted is szükség van az Izraelinfóra, csatlakozz a támogatóinkhoz itt. Minden más támogatási forma itt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét